Skocz do zawartości

Problem z podskakującą łódką po modernizacji – pomoc potrzebna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, a przede wszystkim wodniaków. Mam mały problem z łódką starszej konstrukcji z lat '80. Zakupione nowe wyposażenie: silnik i regulator. Po pierwszym pływaniu łódka wyskakuje z wody i podskakuje przy większej prędkości. Załączam kilka zdjęć i film, jak to wygląda i pracuje. Silnik był zasilany baterią 2S Li-Pol, a pełne wykorzystanie tego silnika to 4S. Co może być przyczyną podskakiwania? Łódka powinna być jakby "przylepiona" do wody. Dane techniczne: długość łódki 650 mm, wyważenie 245 mm od pawęży, śruba średnicy 37,5 mm.

2024-08-20 18_15_27-WhatsApp.png

2024-08-20 18_18_56-P1099013.MP4.png

2024-08-20 18_19_34-P1099013.MP4.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmiar mocy, lekkość kadłuba i łódeczka wyrywa, gdy dajesz na gaz.

Spróbuj ostrożnie doważyć dziób, albo całą łódkę, żeby siadła w wodzie.

Z tym, że będzie nieco wolniej płynęła z powodu większych oporów wody.

Tak, że może po prostu wolniej pływaj.

Albo i rozejrzyj się za dłuższym kadłubem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesuń pakiet jak najbliżej dziobu aby dociążyć przód , może to coś pomoże bez dodatkowego ciężaru na dziobie. Po za tym takie kadłuby miały silniki szczotkowe klasy 500-600 . Teraz napęd bez szczotkowy to jest moc i trzeba trochę popracować nad łódeczką. Model jest mały więc nawet najmniejsza fala i będzie podskakiwał. Jakbyś miał mniejszą śrubę to sprawdź jak pływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Andrzeju masz trochę racji . Może faktycznie przesadziłem z motorkiem , za mocny. Silnik to Rocket 3660 3250 KV - 4 S. Do pierwszych prób zastosowałem pakiecik 2S , a i tak modelik fruwa na ful gazie . Zmienie propelke na 32,5 i będe doważał przód modelu. Dodam jeszcze że konstrukcja kadłuba z lat osiemdziesiątych , dedykowany był napęd spalinowy pod silnik 2,5 cm. pod klase F1 E. Z tąd moja decyzja o zakupie silnika o mocy 1200 W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, tą łódkę musisz nauczyć pływać.

Moim zdaniem, to po pierwsze, przesuń pakiet  w bok jak najbliżej burty

doważać nie musisz, ale bez doklejania łódki do wody się nie obejdzie.

 

Musisz zaopatrzyć się w szpachlówkę poliestrową samochodową do wykończeń.

Z tyłu przy rufie za sterem nałóż na oczyszczone dno na długości parę centymetrów warstwę szpachlówki z przodu od zera a przy rufie jakieś dwa milimetry wyrównaj papierem ściernym i patrz co się będzie działo z łódką.

Jeżeli będzie "ryła" wodę dziobem, stopniowo zdejmuj warstwę szpachlówki aż do skutku, jak nadal będzie fruwać to szpachlówki trzeba przy rufie dołożyć.

 

I nie przesadzaj z z farbą, jeżeli będziesz chciał później to miejsce pomalować, bo nawet cienka warstwa farby może wszystko zmienić.

Dla zawodników FSR nie są to żadne " tajemne arkana wiedzy"🙂 

Czasem taka "nauka pływania" łódki zawodniczej trwa bardzo długo. Bo w zasadzie dopiero na zawodach okazuje się, czy nauka pływania dała efekty.

Ja naszego FSR-a V15 uczę pływania już drugi sezon i mam nadzieję,że do końca sezonu nauczę ta łódkę pływać tak, żeby wygrywała z najlepszymi.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podszpachlowałem dno kadłuba , jak zalecił kolega Andrzej z wrocławia . Na dzień dzisiejszy , tak to wygląda .

Zdjęcie WhatsApp 2024-08-23 o 20.21.19_5933546f.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-08-23 o 20.21.19_8e1ce70b.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-08-23 o 20.21.19_1e6d93bc.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-08-23 o 20.21.19_2cc10228.jpg

Na wodzie jeszcze nie sprawdzałem , za duże zfalowanie jeziora i nie ten kierunek wiatru . Poczekam na lepszą pogode i w miare gładką powieżchnie jeziora .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.