Skocz do zawartości

Szybowiec ASW 28 okiem niedoświadczonego pilota


dlmtb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 294
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Może zacznij od jakiegoś samolotu. np tego http://www.multiplex-rc.de/ To taki mniejszy Mentor. :D

 

Czy mógłbyś podać nazwę tego modelu, bo podlinkowałeś mnie do strony głównej producenta? Dzięki.

 

Zastanawiam się nad ASW w wersji RTF, czy ktoś ma jakieś opinie co do aparatury w tym modelu? Czy jest wystarczająca, żeby wykorzystać ją do dalszej zabawy z innymi modelami?

 

Straszny mam mętlik w głowie - z jednej strony czytam o ASW dobre opinie, z drugiej padają głosy, że lepiej zaczynać od ES - tylko że ten model wygląda jak zabawka a ASW to przynajmniej "prawdziwy" szybowiec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek:

 

Programowanie regulatora hmm...

 

Da rade to zrobić drążkiem, skorzystał bym z instrukcji od regli SS czyli drążek na start na maxa, melodyjka a potem według instrukcji od SS najprawdopodobniej pierwsza sekwencja wchodzi do ustawień akku a trzeci wewnątrz powinien być 3s li polem, ale swoja drogą co może mieć to wszystko do twojego problemu. Spróbuj jeszcze raz podłączyć pakiet 3s na spokojnie w domu [pakiet powinien byc naladowany].

 

Cracoos:

 

ASW jest bardziej wymagający niż easy star, easy starem można uczyć latać 4 latków :wink: Aparatura od ASW nadaje sie do zabawy małymi lekkimi modelami do ~1kg i paruset [100-200] metrów w góre co i tak na początku jest praktycznie za trudne dla poczatkującego ... Easy star może udzwignąc pakiet nawet pół kilo ponieważ latałem tym modelem na szczotce, pakiecie 2s 2200 i z kombinerkami [rozmiar std], troche wiało ale modelik latał całkiem spoko :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o aparaturę to ja w zasadzie od początku mam problem z kontrolą. Czasami wszystko jest ok a czasami serwa dostają drgawek a silnik padaczki. Nie widać żeby model reagował tak jak powinien przez co rozbiłem się dzisiaj dwa razy :( Nie wiem w czym leży przyczyna, nadajnik, odbiornik, czy regulator? Czasami słychać w modelu dwa piski tak jak podłączeniu zasilania (pakiet sprawdziłem i nie ma przerw w dostawie napięcia). Jutro pojadę do sklepu mając nadzieję że będą w stanie ustalić usterkę. Inni użytkownicy nie chwalili się na forum że mają takie problemy wiec raczej nie ma się co przejmować. Tym niemniej jeśli planujesz rozwijać się w modelarstwie RC to musisz brać pod uwagę kupno lepszej apki. Ja powoli zaczynam już o tym myśleć.

 

P.S. Zrobiłem zdjęcia instrukcji do ASW. Trochę chaotyczne za co przepraszam. Waży 38 MB, jeśli ktoś ma słabe łącze to proszę o info na PW, wyślę wersję okrojoną.

http://rapidshare.com/files/241979547/ASW-28_PL.rar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale ja mam nadajnik HC i nie ma do czego sie przyczepić poza drobnymi problemami z połaczeniem z PC. Używam z 9 serwami [naliczyłęm dodatkowo 12 przedłużek i 4 y kable] i 1500 watowym elektrycznym silnikiem i jak na razie nie zanosi się aby coś miało być nie tak ...

 

Zasieg do latania blisko jest wystarczający a 3m makiety szybowca w termice bym tym sprzetem chyba nie wypuścił. Pokażcie mi podobny zestaw w podobnej cenie, a co do samego hobbyking i turnigy mało kto powie tutaj złe słowo bo duża częśc forum korzysta z dobrodziejstwa CHRL :wink:

 

Po prostu niektórzy [nie tyle co sam Bartek a ogół] przyzwyczaili się do lepszego/droższego sprzętu i każdemu bedą wmawiać że musi wydać kupe kasy na nadajnik a wcale tak nie jest. Ja potrafie nie przestawiać trymerów machając drążkami i mogę sobie pozwolić na taki nadajnik bez wiekszego zagrozenia, mam chowane podwozie,klapy, pełne usterzenie, DR, thr cut i jeszcze wolny mixer dowolnego kanału z dowolnym kanałem ... No i oczywiście program śmigłowcowy :wink: Wszystko za 33$ ...

 

Mam na to dwa stare przysłowia:

 

Im coś prostsze tym lepsze

 

oraz

 

Nie ważne jaki masz pędzel ważne jak nim malujesz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soviet dzieki za fotki

 

Co do nadajnika to jest nie za bardzo,od początku miąłem z nim problemy :P pierwsze podłączenie i wysłany do reklamacji bo jeden kanał nie działał no i te kwarce pierwszy kret i lipa kwarc do niczego

Ma jakieś zakłócenia bo serwa drgają jak szalone

Kupiłem nadajnik Futaba 2,4 GHz i różnica jest niesamowita

 

A co do malowania to nawet najlepszy malarz nie będzie malował byle czym :P

a na tym akurat się znam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i te kwarce pierwszy kret i lipa kwarc do niczego

Ma jakieś zakłócenia bo serwa drgają jak szalone[...]

To samo mi dzisiaj facet powiedział w sklepie, może to być kwarc albo odbiornik za blisko jest regulatora. Najlepszym rozwiązaniem to kupienie ASW w wersji ARF i lepszej aparaturki jeśli kogoś stać na taki wydatek od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dwa pakiety poszły, fajnie lata ten ASW-28, ale trzeba pilnować prędkości. Na silniku wspina się nie tak znowu szybko w górę, parę razy udało mi się go przeciągnąć, na szczęście wysoko.

Faktycznie wysoka trawa i badyle (nie za grube) pomagają przy "nauce" lądowania, super amortyzują twardsze przyziemienia. Na okoliczność spotkań z wiosenną bujnością traw wzmocniłem krawędzie natarcia skrzydeł i steru wysokości taśmą zbrojoną.

Ależ to fajny szybowiec! Jednak sterowanie nim wymaga dużej koncentracji. Sam raczej nie lata, trzeba go ciągle kontrolować, zwłaszcza przy podmuchach wiatru. Za to jest szybki i zwrotny, pętelki kręci piękne. Przy dużej prędkości wydaje piękny świst. Co do zakrętów - skręca :roll: ale prędkość musi być, mniej lotek a więcej kierunku - skręca płasko, więcej lotek minimum kierunku - kręci prawie że bokiem do ziemi - i tak w kółko...

 

W moim zestawie oryginalna rurka węglowa (dźwigar) była kiepskiej jakości - nierówna grubość ścianek, dokupiona nowa rurka grubościenna różni się zdecydowanie, a niby taka sama...

 

Pytanko:

 

1. w krórym miesjcu dajecie regulator - u mnie leżał pod pakietem i się zdziwiłem jak zmieniałem pakiet - mocno się nagrzał od regulatora. A nie bardzo jest go gdzie odsunąć od pakietu.

 

2. dokręcacie skrzydła do dźwigara ?

 

3. jak mocno wciskacie połówki w wycięcie w kadłubie ? nie chciałem robić tego "na żywca" i skrzydełka pomimo, że trzymały się razem, przemieszczały się względem kadłuba, były dość luźno osadzone.

 

4. do lataczy z KRK - gdzie są te łąki za makro ? to to samo co miejscówka w Toniach, oznaczona na modelarskiej mapie Polski ? A boeningi tam nie przeszkadzają jak schodzą do Balic ?

 

5. Jak się robi "pomógł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. w krórym miesjcu dajecie regulator - u mnie leżał pod pakietem i się zdziwiłem jak zmieniałem pakiet - mocno się nagrzał od regulatora. A nie bardzo jest go gdzie odsunąć od pakietu.

Ja tak samo go kłade pod pakietem.

2. dokręcacie skrzydła do dźwigara ?

Tak ale nie super hiper mocno :)

3. jak mocno wciskacie połówki w wycięcie w kadłubie ? nie chciałem robić tego "na żywca" i skrzydełka pomimo, że trzymały się razem, przemieszczały się względem kadłuba, były dość luźno osadzone.

U mnie też nie chcą wchodzić do końca, mają troche luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich modelarzy, pilotów i obserwatorów ;) Jestem po raz pierwszy na tym forum, ale czytam Wasze posty już trzeci tydzień (uffff). Pozwoliłem sobie na wpis bo tak jak Darek dopiero raczkuję a na podstawie tego co wyczytałem zakupiłem model szybowca ASW 28 do nauki latania. A że nie mam jeszcze żadnego doświadczenia w kierowaniu latającymi modelami rc to z rozpędu zamówiłem dwa modele ASW 28 (jeden na części zapasowe) i Cessnę 480 - wszystkie firmy Pelikan. I w związku z tym może ktoś mi pomoże i podpowie, czy silnik, regulator, ogniwa, serwa i pozostałe elementy z ASW 28 można przełożyć do modelu szybowca ASW 15 Robbe. Mimo, że jestem jeszcze totalnie zielony to szybko postaram się nadrobić stracone lata ;o) Pierwsze loty planuję na przyszły tydzień. Na pewno będzie dokumentacja foto ;o) Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ropcios możesz te wszystkie elektroniczne bebechy przełożyć do innego modelu. Patrząc na aparaturę od ASW-28 raczej zmieniłbym ją w przyszłości na inną i tak stopniowo pozostałe podzespoły. To co jest w ASW-28 dobre jest na początek a w miarę jedzenia apetyt rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich modelarzy, pilotów i obserwatorów Jestem po raz pierwszy na tym forum, ale czytam Wasze posty już trzeci tydzień (uffff).

Witaj w klubie. :D

Ten ruch z ASW28 na zapas to dobre posuniecie. :wink: Ja też tak postępuje to znaczy model do latania i magazyn części w postaci drugiego w szafie. Wbrew pozorom to niezła kalkulacja, wychodzi znacznie taniej niż kupowanie oddzielnie kadłuba czy skrzydeł, nie wspomnę o tym, że do wielu modeli części po prostu nie ma jak choćby do całej grupy popularnych szybowców CMPro. :| Jak to gdzieś wyczytałem „Każdy model ulegnie rozbiciu bądź uszkodzeniu to tylko kwestią czasu”. W związku z tym zapobiegliwie lepiej kupić dwa takie same modele, co w rezultacie zawsze wychodzi taniej. :lol:

Co do wyposażenie z ASW i jego montażu w innym modelu nie wypowiadam się, natomiast samo radio, choć tandetne to jest nadspodziewanie dobre i nieczułe na złe traktowanie. To samo tyczy odbiornika. Mój zaliczył niezliczoną ilość katastrof w tym dwa wodowania, które skończyły się na dwudniowej sesji kaloryferowej, czyli suszeniu elektroniki i nic, dalej działa! Zasięg tego zestawu radio+odbiornik w zasadzie bez uwag. Latam tak wysoko, że model wydaje się bardzo malutki i co ważne nigdy nie złapałem żadnych zakłóceń. Myślę, że aparatura, choć jest podstawowa i tak naprawdę niczego więcej w niej nie ma to jest dostatecznie dobra, ale tylko do prostych modeli. Jeżeli będziesz chciał latać to niestety 4 kanały to za mało wiec i tak w przyszłości kupisz pewnie coś lepszego. :wink:

 

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, bo już myślałem, że trochę przegiąłem jak na początek ;)

 

Jeszcze nie wiem jak będzie na pewno, ale plan mam taki, że jak nabiorę wprawy to zamierzam iść w kierunku motoszybowców dających możliwość latania w termice. Teren wokół mnie jest bardzo płaski więc aby dłużej polatać to tylko motoszybowiec bo do holowania jeszcze długa droga przede mną ;)

 

Wojtek mam nadzieję, że będziesz rozwijał swój wątek z Ventus- 2HX 2600. Również myślę o makietach szybowców ale chyba w tym roku pozostanę na zbieraniu opinii na ich temat. Może w przyszłym roku bo wydatków będzie dużo ;)

 

Mam jeszcze pytanko bo ASW 28 dotrze do mnie w tym tygodniu, tylko nigdzie nie doczytałem co z mocowaniem skrzydeł. Czy do transportu częste zdejmowanie skrzydeł nie pogarsza mocowania ? Może już przy składaniu warto coś przerobić ? Jak mi podpowiecie to jeszcze uda mi się zamówić te dodatkowe części ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.