Skocz do zawartości

FrSKY X8R po odwrotnym podłączeniu baterii


Avatar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Może komuś się przyda.
Mały tutorial jak naprawić odbiornik - w tym przypadku FrSKY X8R.
Dokładnie tego samego dnia gdy przyszedł, wieczorem usiadłem aby go zbindować.
Nie miałem pod ręką, żadnego regla ani modelu, tylko bateryjkę 2S - 7,4V.
Przed podłączeniem myślałem - patrz uważnie na kabelki, co byś biegunów nie pomylił...
No i stało się... pomyliłem się.
Niestety odbiornik nie dawał znaków życia - jedynie słabe świecenie czerwonej diody i
ledwo widoczne zielonej.

post-16983-0-89974500-1454798761_thumb.jpg

Pierwsza myśl, że prawie 200PLN idzie do kosza.
Uczciwość wzięła górę i postanowiłem nie odsyłać odbiornika na gwarancji z nadzieją,
że może się uda wymienić na nowy. Ewidentnie moja wina, więc co będę kombinował.
Po kilku chwilach konwersacji z wujkiem Google dało małą nadzieję. W innych
odbiornikach FrSKY po podłączeniu zasilania na odwrót padały stabilizatory wejściowe
3.3V. U mnie było podobnie.

Po pomiarach stabilizatora na wyjściu miałem 2.66V zamiast 3.3V.

post-16983-0-83477400-1454798760_thumb.jpg

 

 

Po podłączeniu zewnętrznego zasilania 3.3V odbiornik zaczął działać prawidłowo.
post-16983-0-87007700-1454798758_thumb.jpg

Jako zestawu naprawczego użyłem jakiegoś małego stabilizatora na płytce.
post-16983-0-02236200-1454798764_thumb.jpg

Po jego wlutowaniu i zabezpieczeniu termokurczem(na zdjęciu jeszcze nie ma termokurcza).
post-16983-0-76586700-1454798759_thumb.jpg

Odbiornik ładnie się łączy z apką i wysyła telemetrie.
post-16983-0-95659900-1454798762_thumb.jpg

Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Pozdrawiam - Avatar.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 200 zł .... ło Boże, gdzie Ty tyle przepłacasz ? !! :)

Wspiera nasze sklepy.

Naprawa bardzo ładna, czyste lutowanie.

Mimo, że dostępne są stabilizatory w odpowiedniej obudowie. Ale miałeś pod ręką inny i tez jest ok. Tak samo reagują odbiorniki od popularnego turnigy. Naprawa prosta i pewna.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatny poradnik, a jesli nie tajemnica jaki jest koszt tego stabilizatora. Zdarzyło mi się podłączyć odbiornik frsky tylko bez telemetrii odwrotnie, ale przez beca i jedynie co to musiałem zbindować go ponownie. Nic się nie spaliło może przez napięcie 5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, ale skoro nic się nie uszkodzilo to jakies zabezpieczenie musi być. Poszukam jakiegoś opisu i muszę to sprawdzić. Kiedyś z kolegą podłączałem odbiornik taki jak z opisu X8R i tak się zagadaliśmy i pomyliliśmy się. Odbiornik ,,spalony,, i spisany na straty. Ten post to nadzieja na naprawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

koszt odbiornika ok 170pln plus wysyłka. Stabilizator kupiony jakiś czas temu na alle.. universalny do płytek stykowych. Jedyny znany pewny sposób na odwrotną polaryzację to przed stabilizator szeregowo, mam na myśli pin Vin, wlutować diodę prostowniczę np 1A z rodziny 1N.. i takie zabezpieczenie powinno wystarczyć.

 

Wracając do naprawy, wszystko sie ładnie zmieściło w obudowie. Odbiornik działa, telemetrie wysyła - test z GPS zrobiony.

Program do zmiany oprogramowanie również wykrywa odbiornik, serwo na kanale nr 1 działa. Więc pacjent przeżył.

 

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.