Skocz do zawartości

Mini podwozie chowane


jędrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

... . Do pełni szczęścia brakuje tylko mechanizmu do koła przedniego ze sterowaniem koła, ale też zrobię :) . ...

 

 

 ... nie wiem, czy to oglądałeś dokładnie Andrzej:

 

Mechanizm chowania przedniego koła skrętnego

 

... ciekawy patent, wykorzystany przez Martina Newella w B-52:

 

Mikrus B-52 od środka - pokazane jak ten mechanizm działa w realu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, jak rozwiązałeś w mechanizmie przedniego kole blokadę w pozycji: otwarte? Nie mogę się tego dopatrzeć na fotkach.

 

Będę musiał to jakoś pokazać. Nie jest to idealne blokowanie, ale daje radę. Zresztą, mechanizmy składania kół głównych są nowe, całolaminatowe :D . Nie pokazywałem ich wcześniej. Jak zdemontuję je z tego elementu testowego to zrobię fotki.

 

 

Rozumiem, że to będzie model do 100g, jakiej rozpiętości?

Miło popatrzeć na ręczna robotę.

 

Dzięki, tak, model do 100g, rozpiętość 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Bardzo fajnie pracuje! ;)Taki mechanizm osadzenia osi w "kostce" jest fajny i jest (jak widzialem w necie) kilku producentow takich malych (moze odrobinę większych) podwozi. Ciekawi mnie jak taką kostkę umocować w skrzydle (kaddlubie) zeby sie to nie "majtalo" i zeby prxy twardzszym uderzeniu nie wyrwało jej ze skrzydla. Jestem bardzo ciekaw jak to zaprojektujesz, bo w necie jest troche takich podwozi, ale juz metody ich montazu w skrzydle to nie widzialem (tj w nasxej mikro skali).

Gratuluję i będę uważnie oglądał postępy!

Pozdr.

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... W pozycji otwartej i zamkniętej ładnie się blokuje. ...

 

... no i super to zrobiłeś (!), o to właśnie mi chodziło. Zastosowałeś podobny pomysł na blokadę jak w B-25 Martina Newella - myślę, że to optymalne rozwiązanie dla takich mikrusów. Poniżej film (już gdzież dawałem linka), gdzie Martin Newell pokazuje bebechy modelu i dokładnie tłumaczy na czym polega taka blokada goleni w pozycji podwozia: zamknięte/otwarte:

 

B-25 1/48 Scale Internals

 

od 2min 28sek - pokazuje serwo podwozia, specjalnie zrobione, lekkie o dużym przełożeniu, dzięki czemu 6x mocniejsze od pozostałych mikroserw. Musi być mocne bo steruje wszystkimi kołami, no i lekkie, bo cały model dwusilnikowego bombowca B-25 o rozpiętości 43 cm (skala 1:48) waży do startu tylko: 45g !!!

 

od 3min 04sek - pokazuje przednie podwozie i wyjaśnia na czym polega blokada (podobnie jest u jędrka), oraz pokazuje na czym polega pomysł, że podwozie w pozycji złożonej jest zwolnione od popychacza skrętu, bo oczywiście jest to minipodwozie nie tylko chowane, ale też skrętne(!),

 

od 3min 43sek - pokazuje koła chowane w skrzydła (jednocześnie demonstrując działanie prostych hamulców).

 

Dalej do końca filmu demonstracja jak to wszystko razem działa.

 

Jeszcze raz dam w tym wątku (bo jest przecież o chowanym podwoziu) linka do filmiku Martina, w którym na animacji 3D pokazuje idee działania przedniego podwozia z B-25:

 

Steerable Retract Nosewheel Mechanism

 

Michał (Michal4x4), w twoim chowanym podwoziu od "małego bizona" można podobny układ blokady zaimplementować bez większych kombinacji.  B) Popatrz dokładnie na wyjaśnienia M. Newella, a sam dojdziesz jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.