Skocz do zawartości

Zdjęcie

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
903 odpowiedzi w tym temacie

#901 d9Jacek

d9Jacek
  • Modelarz
  • 365 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Jacek

Napisano 15 czerwiec 2019 - 11:25

Mariusz, 

to jest spór o pietruszkę  :)  :)  :)  ale tanina nie powoduje powstanie fosforanu żelazowego....tanina łączy się z tlenkami zelaza ( II i III wartosciowymi)  w  w organiczny związek kompleksowy zwany chelatem żelazowym... jest on twardy, nierozpuszczlny w wodzie

• 0

#902 RomanJ4

RomanJ4
  • Modelarz
  • 2086 postów
  • SkądSkępe
  • Imię:Roman

Napisano 15 czerwiec 2019 - 11:28

to jest spór o pietruszkę  :)  :)  :)  ale tanina nie powoduje powstanie fosforanu żelazowego....tanina łączy się z tlenkami zelaza ( II i III wartosciowymi)  w  w organiczny związek kompleksowy zwany chelatem żelazowym... jest on twardy, nierozpuszczlny w wodzie

Możliwe, nie będę się upierał, bo chemię miałem daaawno temu i zbyt dużo nie pamiętam, tak czy siak można taki "zajzajer" ewentualnie stosować(zwłaszcza jak się nie planuje spawania czy takich tam napraw..).

Zresztą aby powstał fosforan żelaza to musi być tlenek żelaza a nie czyste wypiaskowane gołe żelazo (stop żelaza z węglem) bo taka jest zasada działania taniny znajdującej się w Cortaninie F. :) Preparat reaktywny musi przereagować z tlenkiem żelaza a nie z czystym wypiaskowanym Fe.

Oczywiście masz rację, ale miałem na myśli mikrowżery których piaskowanie, choćby najdokładniejsze nie jest w stanie usunąć(wawet ich gołym okiem nie widać), a inhibitor znajdzie.

Odnoście cynkowania. Onegdaj, za moich sztubackich czasów na jednej z zaniedbanych posesji w mojej miejscowości stała jak pamięcią sięgam wybebeszona karoseria od przedwojennego Fiata (bodaj 508) w zadziwiająco dobrym stanie. Pomalowana była chyba pędzlem na extraordynaryjny niebieski kolor. A, że obok stała takoż antyczna mocno pordzewiała lokomobila, to wybraliśmy się z przyjacielem z jednej ławy by owe cuda pooglądać, i przy okazji odkryć tajemnicę odmiennego stanu obydwu.. Kiedy Jurek z ciekawości zarysował farbę na owym Fiacie śrubokrętem, to pod spodem ukazała się błyszcząca warstwa ocynku! I wszystko jasne!

• 0

#903 f2cmariusz

f2cmariusz
  • Modelarz
  • 429 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Mariusz

Napisano 15 czerwiec 2019 - 12:10

Mariusz, 

Tak to jest dla mnie spór o pietruszkę bo nie po to jest karoseria piaskowana aby nałożyć twardy nierozpuszczalny związek powstały po działaniu Cortaninu.

Ponownie bym musiał czyścić do żywego:

-aby było przewodnictwo elektryczne w przypadku spawania elektrycznego 

-aby była zwilżalność powierzchni w przypadku lutowania twardego czy miękkiego...  

Po prostu. Po kolei.

Po skończonych pracach blacharskich na pewno dalsze zabezpieczenia będą wprowadzone.

• 0

#904 RomanJ4

RomanJ4
  • Modelarz
  • 2086 postów
  • SkądSkępe
  • Imię:Roman

Napisano 16 czerwiec 2019 - 20:03

Nie chcę na siłę nikogo przekonywać, ale Cortanin nie reaguje z czystym metalem, nawet się na nim nie utrzymuje(jest zmywany zwykłą wodą), a tylko i wyłącznie z tlenkami. Czyli w wypiaskowanej blasze zadziała tylko w tych miejscach(i tam się utrzyma) gdzie pozostały choćby mikroskopijne resztki rdzy ominięte przez ścierniwo(np mikro szczeliny). Tak więc styk elektryczny nie będzie przez niego upośledzony z racji znikomej powierzchni i ilości takich "wysp", nie wpłynie na własności spawalne w miejscu spawania, gdzie w procesie przetapiania i tak zostanie "wyrzucony" do zgorzeliny(jak inne zanieczyszczenia), ale w miejscach nie spawanych nie dopuści do "kiełkowania": tlenków pod warstwą farby.

Tylko to miałem na myśli...

A tak w ogóle to pojazd fajny, ale jeszcze huk pracy przy takiej odbudowie. Trzymam kciuki!

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych