Skocz do zawartości

Mig 15 - "Malinowy król" na 64mm EDF (+video)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po prawie trzyletniej przerwie, dosyć przypadkowo znalazłem źródło części zapasowych do modeli Kamdaxa.

Ponieważ mój Mig całkiem dobrze latał i lubiłem go ze względu na wspomnienia szkolne (prawdziwy Mig15 stoi przed moim technikum), więc zamówiłem conieco części i odbudowuję swojego pierwszego tunelowca :]

Mały, niecałe 80x80cm i 10dm2 pow. styropianowy Mig 15 firmy Kamdax znowu na warsztacie.

 

Tak prezentował się kiedyś na ziemi:

mig1.JPG

mig4.JPG

 

Tak w locie:

mig15el13.JPG

mig15el15.JPG

 

W wersji spalinowej wykonał tylko kilka jazd i jeden lot (pod koniec filmu jest kraksa - przednie podwozie wyłamało łopatki turbiny, której ciągle nie mogę dokupić):

http://www.hubert.evosoft.pl/hubert/mig15kraksa.wmv

 

Natomiast w wersji elektrycznej latał jak burza (cała historia jest na alexrc.com)!

Niestety pewnego razu, przy 20 stopniowym mrozie, Mig15 zakończył swoją karierę - przód kadłuba rozpadł się na kilkadziesiąt kawałków (drugi film).

Co ciekawe, zdarzenie było nagrywane sporawą kamerą (na kasetki) umocowaną do własnej głowy przy pomocy kasku motocyklowego:

http://www.hubert.evosoft.pl/hubert/mig15-23.wmv

http://www.hubert.evosoft.pl/hubert/mig15end.wmv

 

PS

Model w zasadzie odbudowany.

Jutro pokażę swojego Malinowego króla :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ,u ciebie na zdjęciu nie widać gdzie się zaczyna i na dodatek jest otwarta

Dlatego podałem też linka do Wiki, gdzie jest zdjęcie z profilu SB Lim-2, czyli tego samego samolotu produkowanego w PL. Samolot ma takie proporcje, jak ten Huberta. Faktycznie jest pokraczny :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do malowania, to nie jest mój pomysł (zdjęcia fajnych migów z okmodel):

mig15c.jpg

Mig15-main.jpg

Kabinkę też mam drugą, ale nie jest tak pojemna jak UTI, a ponadto taki brzydal ma swój urok :wink:

 

Teraz o napędzie.

Stary Mig latał najlepiej na GWSowym EDF75 i Feigao 2040 kv3200 3S2p1300 (Kokam).

Ważył wtedy 500g (ciąg był ponad 400g) i co najważniejsze pobór prądu niewiele ponad 20A.

 

Ponieważ teraz jest napęd fi 64mm, więc w środku dałem kartonowy tunelik:

album_pic.php?pic_id=328

Nowy napęd Haoye 2,5" i HXT 2445 kv3900 ma okropny apetyt:

33A z 3S3200 (Polyquest) i tylko 500g ciągu

29A z 3S2200 (Zippy) i 440g ciągu

W tej wersji zasilania model waży 700g.

 

Przy zasilaniu z 4S prąd łatwo sięga 60A, ciąg wynosi 650-700g (muszę skombinować mocniejszy pakiet, regulator i dokładniej sprawdzić), ale niestety waga modelu przekroczy 800g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekając na mocny pakiet 4S i nowy regulator, nie powstrzymałem się i zapadła decyzja o locie.

Pożegnalna fotka przed oblotem na kiepściutkim Zippy 3S2200 (faktycznie weszło tylko połowę tej pojemności):

mig1.jpg

 

Pierwszy rzut i niestety gleba, model ma bardzo mały ciąg i potrzebuje szybkości do lotu.

Już obawiałem się, że potrzebna będzie katapulta, jednak drugi silny wyrzut i udało się model wyciągnąć.

Sam locik bardzo przyjemny, napęd ma straszną bezwładność, ale jak juz się rozpędzi, to nawet nieźle śmiga.

Fotki z lotu.

mig2a.jpg

mig3a.jpg

mig4a.jpg

 

Filmik:

www.hubert.evosoft.pl/hubert/malinowy1.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tej chwili Mig15 ma nast. wyposażenie:

silnik HXT 2445-3900

turbinka Haoye 2,5"

regulator Turnigy 60A

pakiet Polyquest XQ 4S2000mAh 30-50C

3 serwka HXT900

odbiornik Assan X8 R6

 

Nowe zasilanie i regulator podniosły wagę do 770g (miało być ponad 800g, ale jednak dałem mniejszy pakiecik).

Ciąg statyczny, mierzony w modelu wynosi 850g przy prądzie 60A.

Najprawdopodobniej teraz nie wytrzyma sinik (800W to dla niego sporo), albo nawet styropianowy płatowiec, który nie ma żadnych wzmocnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakis plaskownik ...

 

A nie myslales o wymianie na silnik 4,2-4,5kv - moze mozna by to podmienic??

 

Szkoda potluc tak ladny kawalek styropianu...

 

Najlepsze jest to ze producenci sie upieraja ze modele tunelowe lataja na 3s ...

 

Gdzie 5s wydaje sie byc dopiero optymalne chociaz moze to tylko nasze dziwne odczucie od czasu gdy latamy z silnikami 2:1 ciag/waga.

 

Mnie jakos ciagnie do tych wczesnych rurek, ten Sabre z UH ciekawie sie zapowiada ale juz same pakiety sa morderczo drogie.

 

Normalnie tylko pozazdroscic czasu na skladanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myslales o wymianie na silnik 4,2-4,5kv - moze mozna by to podmienic??

Teraz wszystko posklejane i nie planowałem dostępu.

Może przy kolejnej odbudowie po dużej kraksie zmieniłbym silnik, ale na innej firmy.

Np Ammo Electrifly wydają mi się być niezłe, albo Typhoony z HET-RC.

Wtedy przydałaby się lepsza turbinka itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

No i po modelu.

I tak lepiej, że rozbity w locie, a nie połamany przez Olka w garażu (od dawna straszną miał na niego ochotę).

 

"Tato zobacz, tato zobacz! Samolot"

mig4cels2.jpg

 

"No i wylądował..."

mig4cels1.jpg

 

Teraz Mig15 jest już do dyspozycji Olka

mig4cels3.jpg

 

No i filmik z kraksą: www.hubert.evosoft.pl/hubert/mig4celscrash.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przyczyną kraksy?

Za daleko odleciałem tak małym modelem, chwila dezorientacji i było za późno na wyjście z pikowania.

Na oryginalnym niekompresowanym nagraniu zobaczyłem sobie to w zwolnionym tempie, w 1:22 lotu wykonałem S, ale dolny ogonek literki wypadał kilka metrów pod ziemią :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I doświadczonym się zdarza :wink: Będzie jakaś odbudowa? Czy raczej pozostanie rozsypany jako popsuta "zabawka"? [a może posklejany i w całości wręczony jako zabawka dla synka? Bez wyposażenia ] :D

 

A ja mam pytanie, białe "pudełeczko" z tyłu pańskiego nadajnika to co to jest, moduł nadawczy? [kto pyta,podobno nie błądzi]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.