Skocz do zawartości

Wyposażenie modelarni


laminat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z kolegami studentami chcemy stworzyc modelarnie lotnicza. Mamy juz pomieszczenia(szt.2), chetnych(szt. nieokreslono około 15), zgode na otworzenie, szczere checi i najwazniejsze BUDŻET:P

Mam pytanie do ludzi ktorzy chodzili na modelarnie o podpowiedzenie nam jak to ma wygladac i co mamy zmienic w naszych załozeniach.

a wiec od poczatku:

Oswietlenie - jarzeniowki

stoły - albo stare ławki albo z płyty wiorowej

stołki -cos sie wymysli to znaczy albo stare krzesła albo trzeba bedize kupic

ogrzewanie jest

wentylacja w scianie powinna wystarczyc

deski z sklejki 15mm 1.5mx0.6m kazdy by miał swoja

mysle ze z podstawowych rzeczy to wszystko

elektro narzedzia

piła tarczowa z culaga

wiertarka na statywie

włosnica elektryczna uwazam ze nie jest potrzebna- beda włosnice reczne a wieksze projekty bedziemy ciac na laserach bo nie mamy az tyle czasu zeby sie zajmowac cieciem wielkich konstrukcji

szlifierki typu dremel jakie zestawy koncowek

szlifierki - jakie? oscylacyjne mimosrodowe czołg delta?

tokarka czy jest potrzebna?

teraz narzedzia reczne

młotek

komplet kluczy i srubokretow

piła włosnica

piła płatnica

nozyki

kombinerki

włosnice

klocki na papier scierny

pilniki

szczypce przecinaki krokodylki itp.

co jeszcze prosze podpowiedzcie co by sie przydało i co mozecie polecic aby była to pozadna modelarnia urzadzona raz a pozadnie prosze o propozycje tego co wam sie sprawdza i czego nie polecacie o czym jeszcze zapomniałem jak wygladały wasze modelarnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instruktor by Wam się przydał. I to nie taki z łapanki, tylko fachowiec. Na pewno w Gorzowie znajdzie się ktoś kto ma doswiadczenie w tym temacie. I wiedzę. Myslę, że to jest jważne, o ile nie najwazniejsze. Nie rezygnował bym także z obrabiarki. Jak jest kasa, to kupować lepszą niż chińszczyzna w marketach i uniwersalną z możliwością frezowania. ja nie wyobrażam sobie modelarni bez tokarki i frezarki. Włośnica elektryvczna też jest bardzo przydatna. A swoją drogą gratuluję sponsora. :D

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju toć to nie w gorzowie a Pańskim miescie ma ta modelarnia byc :) w gorzowie to ja od 2 miesiecy nie byłem :( Instruktor- faktycznie po trosze nam to umknelo aczkolwiek jest grupa kilku osob ktore calkiem niezle sobie poczynaja w modelarstwie - duzo lepiej odemnie a wszystkie modele jak to na uczelni technicznej bywa musza najpierw zostac przeliczone zanim zostana zrobione:)

Z checia zobacze jak wygladaja inne modelarnie na zdjeciach a konkretnie to ich wyposazenie:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasadnicze pytanie, czy to ma być modelarnia studencka - tak to nazwijmy, czy też zamierzacie prowadzic tam zajęcia dla młodzierzy w formie zorganizowanej. Jeżeli to drugie, to powinniście na pewno mieć:

- apteczkę

- instrukcję udzielania pierwszej pomocy w formie pisanej

- gaśnicę, koc gaśniczy itp.

- tabliczkę z telefonami alarmowymi

- odzierz ochronną: fartuchy, nakrycia głowy ( dla długowłosych pracujących na obrabiarce)

- wydzielone i oznakowane miejsce do przechowywania substancji łatwopalnych i niebezpiecznych.

-sprawną instalację elektryczną, z łatwo dostępnym wyłącznikiem głównym.

- jeżeli warunki pomieszczenia pozwalają na uruchamianie silników spalinowych, to sprawną wentylację, najlepiej wyciąg.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak we Wrocławiu, to ja się zapisuję :wink: Na instruktora polecam Pana Janeczka. Już On będzie wiedziałl co jest potrzebne :D . jakby co to kontakt na priv. Zresztą już kontakty chyba z Nim nawiązaliście. Laminat, czy Ty nie jesteś z tej ekipy co budowała ten samolocik na konkurs w USA?

A przy modelarni, kibelek za przeproszeniem być powinien, bo bez tego modelarnia się nie uda :| I miejsce na zdobywane na zawodach trofea, czyli puchary :lol: Ponieważ, każdy sponsor chce widzieć efekty, a puchary i medale są dla niego zachętą do dalszej pomocy.

Prowadziłem modelarnię 10 lat, to wiem to z doświadczenia.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swift jesli chodzi o wymogi bezpieczenstwa to mamy juz to przemyslane i wstepnie załatwione bo te pomieszczenia bedzie odbierac osoba ktora odpowiada za BHP u nas na uczelni.

Co do kibelka to nie ma problemu jest

do AndrzejC - wiadomosc na PW poszła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jeszcze prosze podpowiedzcie co by sie przydało i co mozecie polecic

Proponuję jeszcze płytę kartonowo-gipsową (sklepy budowlane).

Położona na blacie pozwala w bardzo łatwy sposób przymocować elementy balsowe przy pomocy szpilek modelarskich przed sklejeniem.

Bardzo łatwo wbija się i wyciąga szpilki oraz trzyma pewnie.

Poza tym jest gładka i nie "wichruje" się co jest bardzo ważne.

 

Przydałaby się jeszcze folia, której kleje się nie "imają" - włącznie z CA.

Ja kupuję arkusze przeźroczystej foli w kwiaciarni (celofan do pakowania kwiatków) - sprawdza się znakomicie.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia,

Jacek

 

PS. Przez 30 lat mieszkałem we Wrocławiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisali koledzy - przede wszystkim instruktor, potem artykuły BHP oraz pierwsza pomoc

 

Nie potrzebujecie tokarki na razie. Szlifierek oscylacyjnych itd tez nie. Potrzebować bedziecie szlifierke stołową i ew. taśmową. Może przydać się wam zwykłą wyrzynarka ręczna za ~40zł. Dremel koniecznie z uchwytem wiertarskim, zapas kamieni i końcówek, fajnie by było mieć dodatkowo giętki wałek. Przydały by się wam komplet wierteł do ~ 12, wiertła 0,8-3 po 2-3 szt. IMO warto by było zakupić kompresor, pistolet i aerograf, do tego przydał by się wyciąg np. z pochłaniacza znad kuchenki

 

Jakieś radyjko aby nie oszaleć

 

Przydadza sie dodatkowe przedłużacze [najlepiej z wyłacznikami], lampki

 

Trwałą deską montażową jest korek techniczny naklejony na sklejkę

 

Narzedzia ręczne powinny zostać zakupione co najmniej podwójnie. Młotki w kilku rozmiarach 100-500g, młotek gumowy, kombinerki, szczypce małe [komplety 6szt za ~25zł można już dostać, boczne, proste itd], śrubokręty, imbusy, piłki do metalu z ramkami, piłki włonicowe, nożyczki, papiery suche 60-200, mokre 500-2000, klocki gąbkowe oklejone papierem [koszt to około 2zł od sztuki IMO nie opłaca się już samemu robić takich klocków], pilniki duże, tarniki, iglaki, ściski [śrubowe i klamerkowe], szpachle, pędzle, noże do tapet, zapasowe ostrza, ołówki, kartki, markery, linijki, ekierki, taśma pakowa, taśma papierowa

 

Jak już wspominano, powinniscie miec szafe na rozpuszczalniki, paliwa itd Przydała by się też szafa na RC.

 

Z najpotrzebniejszych materiałów dostepnych w budowlancach to bedzie rozpuszczalniki nitro i acetonowe, szpachla, wikol, butapren,klej polimerowy, depron, styrodur

 

Z havla żywica, utwardzacz, zelkot, tkanina 80g, czysty aceton

 

Z modelarskiego kleje CA, szpilki modelarskie, pręty stalowe, węglowe, rurki, balsa, sklejka, listwy sosnowe, zawiasy, dzwignie, japonka, nitrocelon, folia, hol do modeli

 

Fajnie posiadać własny zlew wraz z kranem co by nie blokować "wspólnej" toalety

 

Drzwi do modelarni muszą być solidne.

 

Wydaje mi się że na razie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.