Skocz do zawartości

PZL-37B Łoś


zibidic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako, że jestem troche ścigany przez pewnego kolegę :twisted: w sprawie tej relacji

przedstawiam budowe mojego 1 dwusilnikowca. Po długich poszukiwaniach wybór padł właśnie na Łosia w dodatku jak natknąłem się przypadkowo na Łosia Tomka to już wiedziałem że to będzie to.

Przewidywany napęd to 2xmvvs 3,5cm (w tej chwili jeden w posiadaniu) rozpiętość 180cm.

Ze względu na to że moja aparaturka obsługuje tylko 5 kanałów :cry: muszę zrezygnować z klap i owieranego luku. Tyle że zamiast klap będe miał klapolotki i chowane podwozie.

Prace nad centropłatem idą bardzo powoli, dlatego że nie mam narazie podwozia i zbiorniczków i niewiadomo jak to rozmieścić, chyba pognębie póki co kadłub i tu musze powiedzieć że oklejanie go to masakra :shock:

Jutro wrzucę kilka nowych fotek bo dzisiaj sobie podłubie jeszcze troszke.

 

A tak mniej więcej sie to zaczeło:

 

ae7dfd6db0b9f635.jpg

 

11cbae5029d07f85.jpg

7fd551f0bd9a2cf1.jpg

 

d1d407dec5d7ee42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Najgorzej to chyba część kadłuba od góry, od połowy do ogona, straszne krzywizny nie wiem czy nie lepiej byłoby folią, tylko że konstrukcja mogła by być słaba. A oklejam balsą 1,5mm i właśnie klejem tym co piszesz a póżniej poprawiam wikolem.

Wszelkie porady będą mile widziane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic więcej nie wiem na temat monografii. Widziałem ją tylko w TV, jest kilkukrotnie grubsza od przeciętnej monografii. Myślę , że każda księgarnia z takowa literat. będzie coś na ten temat wiedziała.

 

EDIT: http://www.allegro.pl/item170382527_pzl_37_los_monografie_lotnicze_ksiegarnia_wwa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się kolejny fajowy modelik. :) Jak masz 5 kanałów i chcesz podwozie to zostają Ci lotki nie klapolotki - różnica istotna. I rzeczywiście klapy w takim modelu przydałyby się na pewno no w zależności też jaka waga Ci wyjdzie. Nie lepiej byłoby wykonać jednak klapy? Mogą być przecież zablokowane. Kiedyś w przyszłości jak zmienisz radio wykorzystasz je. Lub nawet sprzężone z podwoziem? Taki patent zdałby egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin133 - co do klapolotek to masz zupełną racje, całkowicie zapomniałem o tym podwoziu :?

I z tym sprzężeniem klap z podwoziem nie taki głupi pomysł nie wpadł bym na to, tylko ciekawe jak będzie wyglądał start z klapami?

Jakby mi skapło coś funduszy to z chęcią bym sobie skrobnął jakieś 9-kanałów, wtedy mógłbym zaszaleć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały upload- poprawka człowiek jak sie rozpędzi w budowie to potem nawet nie wie co pisze

:oops:

1627ec817732c2c9.jpg

 

3b6cd211a3e625c0.jpg

 

Niestety brakło mi balsy 1,5mm nie wiem jak to się stało ale jak kiedyś robiłem zapas to zamiast kupić 1,5mm kupiłem 5 deseczek po 1mm no i teraz postój do przyszłego tygodnia :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - w/g mnie niepotrzebnie wklejasz te trójkąciki wzmacniające żebra. W tym miejscu powinieneś raczej wykleić te miejsce prostokątami balsy, która powinna łączyć oba dźwigary ( dolny i górny ), a przy okazji również żebra. W ten sposób wzmocnisz to miejsce o wiele mocniej niż teraz z tymi trójkątami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - w/g mnie niepotrzebnie wklejasz te trójkąciki wzmacniające żebra. W tym miejscu powinieneś raczej wykleić te miejsce prostokątami balsy, która powinna łączyć oba dźwigary ( dolny i górny ), a przy okazji również żebra. W ten sposób wzmocnisz to miejsce o wiele mocniej niż teraz z tymi trójkątami.

 

W 100% masz rację :D te trójkąty wkleiłem tylko chwilowo, po to by żebra były w pionie i mi nie pouciekały podczas łączenia.

W tej chwili właśnie wklejam prostokąty i mała przymiarka jak to będzie wyglądało :D

 

Profil to NACA 2415 i tu mam pytanko jaki dać kąt zaklinowania?

 

aa8f5ba8254aa49c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę doradzić to zostaw na chwile zbiorniki i weź się za ogon.

Jak już będziesz miał ogon to z grubsza będziesz mógł wyważyć.

Wtedy zbiorniki "same się umieszczą."

W moim Łosiu dokładne wyliczenie SC dało z tego co pamiętam 8-9cm od natarcia .

co oznacza że muszę dodać minimum 200g na nos.

U mnie będzie to 2 bateria. Ale też marzenia 2kg poleciało w kosmos właśnie przez wyważenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku.

Parę tematów do przemyśleń zanim ruszysz dalej z robotą.

1.

Serwo kierunku u mnie wyszło w końcówce płata ,a wysokości tuż obok.

Błąd - teraz to bym pomyślał ile tylko się by dało aby zabrać z tamtą serwa.

Jeśli przygrzmocę i serwo któreś padnie to muszę pruć kadłub i skrzydło.

Ale jeszcze większy problem to spora waga na samym końcu ogona(patrz co pisałem wcześniej o wyważeniu.

2.

Łączenie skrzydeł z częścią centralną płata.

U mnie jest to sosna w kształcie prostokąta.

O ile w pionie sprawuje się idealnie to niestety na boki już nie . Pomyśl o rurze.

W sumie Twój Łoś będzie już trochę warzył.

Więc przemyśl dobrze mocowanie skrzydeł.

3.

Klapy lub klapolotki.

Podczas pierwszego lotu (i jak na razie jedynego) klapy miałem zamknięte a Łoś mimo tego bardzo szybko wytraca prędkość. Prawdopodobnie te 2 wielkie gondole są przyczyną i wyhamowują ostro model.

4.

Gondole silnika.

Przy składanym podwoziu to właśnie na nich wyląduję łoś o ie się ono nie otworzy .

trzeba je zrobić solidne . Może wylaminować balsę albo cało laminatowe?

5.

Gondole silnika cz2.

U mnie nie ma za gondolami dziur odprowadzających powietrze -są ślepe

Powoduje to naprawdę ogromne wyhamowania modelu. Ja teraz właśnie je dorabiam. Pomyśl od razu nad tym.

6.

Kółko ogonowe mam stałe i nie ma problemu z myszkowaniem modelu przy starcie-polecam ten patent.

W razie czego zrobisz różnicowanie silnikami-ale czy bardzo to jest Ci potrzebne (kręcenie kółek na startowisku modelem?)

7.

Zastanów się czy najprościej zrobić kabinki z balsy i je okleić (nawet folią odblaskową.)

Ja na razie siedzę i kwiczę i coraz częściej myślę o zlecenie tej roboty komuś.

 

Jak jeszcze coś sobie przypomnę to dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomku za cenne wskazówki na pewno się przydadzą i nawet podobnie myśle.

 

- Co do serw to planuje włożyć je gdzieś w środku luku tak żebym miał łatwy dostęp do nich

- A na łączenie skrzydeł mam zaplanowane włożyć rurke alu fi -10 już kupiona nawet :D mam nadzieje że wytrzyma

-Na klapolotki niestety braknie mi kanałów bo mam tylko 5 :cry:

- Gondole planuje zrobić lekko przewiewne co by się silniki lepiej chłodziły

- A kółko ogonowe to jeszcze nie wiem bo myśle nad tym żeby było skrętne i nie wiem jeszcze czy nie będzie czsem chowane :D

 

troszke zacząłem robić ogon, zaraz zamieszcze foteczke ale dzisiaj z czasem było kiepsko na dalszą robote w dodatku dzisiaj nie zarwie nocki tak jak wczoraj do 3 bo zaraz uciekam do dziewczynki mojej. Przy okazji sprawdzałem i mieszkasz 130km odemnie tak więc może kiedyś wpadne, jeżeli łoś będzie już brykał :D

no i foteczka z budowy ogonika

c3bbde88eba99834.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.