Skocz do zawartości

Żyroskop mechaniczny w celu stabilizacji aparatu


makaroni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie. Musze zawiesić aparat fotograficzny na sznurku i nie chcę aby obracał on się względem osi pionowej (na rys. rotacja A)

 

giroskop.jpg

 

Czy zastosowanie szybko obracającej się tarczy w sposób przedstawiony na rysunku spowoduje, że lekki wiatr nie obróci całej konstrukcji?

 

Żyroskopu modelarskiego nie chcę stosować ze względu na "skokowe" działanie.

 

Pozdrawiam

Makaroni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mylisz się. Będzie stabilizowana oś obrotu. Czym się różni stabilizowanie przy przechylaniu? A wracając do tematu. Stabilizacja bedzie działała, ale jak to rozwiążesz mechanicznie? Albo bardzo duża masa o duzej średnicy i wówczas mogą być trochę mniejsze obroty, albo zastosowanie bardzo szybkoobrotowego żyroskopu np z samolotu lub szybowca. Ładny żyroskop jest w AN2 (łatwy do zdobycia), ale zasilany z trzech faz. Żyro piezo tu się nie nada (inny sposób działania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały test przy pomocy talerza z dysku twardego rozkręconego małym silniczkiem z drukarki. Efekt był całkiem dobry. Całość dość dobrze opierała sie mocnej sile jednak cały mechanizm kręcił się bardzo powoli w okół własnej osi. Wydaje mi się, że przy większej masie dysków powinno być lepiej (gdyby zastosować np. 2-5 dysków efekt mógłby być dobry. Na pewno pojawi się opór na mocne siły jednak nie wiem czy usunę efekt powolnego obracania się układu w pionowej osi obrotu .

 

Pozdrawiam

Makaroni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Będzie stabilizowana oś obrotu. Czym się różni stabilizowanie przy przechylaniu?

 

Czym? :wink: A tym, że przy przechylaniu, przemieszczają się końce osi względem siebie.

Przy obrocie "oś" jest w przestrzeni nieruchoma, a jej ruch obrotowy, względem talerza, tak jak pokazano to na rysunku, ZAWSZE będzie w tej samej płaszczyźnie. Co zatem ma być stabilizowane? :wink: Dorysuj sobie do osi obrotu talerz żyroskopu... Co się będzie kręciło? :wink:

Układ taki jak na rysunku będzie tylko trzymał w poziomie oś żyroskopu. Można dodać mu jeszcze drugi żyroskop stabilizujący ukłąd w pionie, ale kompensacji obrotu tak nie uzyskasz. Żeby skompensować obrót, ukłąd musi znać pozycję dziobu, oraz wiedzieć jaką pozycję ma utrzymać i na bieżąco sterować położeniem. Bez elektroniki tego nie uzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian. Bubu ma rację. Mówimy już o stabilizowanym aparacie a nie o samym żyroskopie.

 

Żyroskop stabilizuje 2 płaszczyzny równoległe (przechodzące przez) do osi obrotu żyroskopu.

Tu nie chodzi o działanie pola grawitacyjnego tylko o moment obrotowy wokół osi obrotu żyroskopu.

Będzie stabilizowane zarówno przechylanie na boki jak i obracanie - nie będzie stabilizowane pochylanie przód - tył... oczywiście tak stabilizowanego aparatu. Do tego potrzebny by był drugi dysk z pionową osią obrotu.

 

Jeżeli nie zależy Ci na masie to weź kółko od wózka sklepowego - lub inne. Do kupienia w markecie budowlanym. Do napędu proponuje zwykły silnik speed 400 lub coś w tej klasie. [/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.