Skocz do zawartości

Turnigy 9X 9Ch Transmitter. Czy jest coś warta?


wiciu0804

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Źle sformułowałem mój poprzedni post. Gaz łapie mi od połowy właśnie wtedy gdy w trakcje kalibracji ustawie drążek na środku. Pytanie jak mogę to zmienić skoro przez kalibrację nie wychodzi?

 

Oglądałem również twój filmik. Wygląda to albo na problem z kalibracją, albo z potencjometrem.

Jeżeli jednak kalibrację wykonywałeś prawidłowo (a twoje pozostałe posty na to wskazują, np przy kalibracji z drążkiem poza centralnym ustawieniem widzisz różnice) - zostaje potencjometr. Firmowe oprogramowanie ma problem z kalibracją jeżeli zakres zmian oporu potencjometru jest bardzo mały...

 

Teraz postępowanie zależy od tego gdzie kupiłeś aparaturę. Jeżeli w Polsce i ktoś udzielił na nią gwarancji - to może spraw aby to był już jego problem...

 

Jeżeli w chinach i nie chcesz jej tam odsyłać, lub i tak nie masz gwarancji to można wykonać kilka testów - ale wymagany jest śrubokręt i lutownica. Daj znać czy mam opisywać dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę.

 

To test pierwszy Zacznijmy od czegoś łatwego (bez lutowania) i ryzyka poważnych uszkodzeń aparatury.

Wymagany sprzęt: śrubokręt, multimetr (omomierz)

 

Rozkręcamy aparaturę (6 śrubek krzyżakowych)

Rozdzielając połówki aparatury uważamy na kabel połączeniowy

Przyglądamy się wtyczką podpiętym do płyty głównej i wypinamy ten prowadząc do potencjometrów drążka z THR (nie ma teraz przed oczami aparatury, ale to łatwo sprawdzić).

 

Teraz możesz pomierzyć potencjometry omomierzem.

- Mierzymy pomiędzy środkową a zewnętrzną nogą potencjometru. (sprawdź obie możliwości)

- sprawdź oba potencjometry TRH i RUD (będziesz miał porównanie)

- pomiary wykonaj w położeniach skrajnych i środkowym drążka.

 

Powinieneś dostać tabelkę:

 
		|  THR 1-2  |  TRH 2-3   |   RUD 1-2  |   RUD 2-3  |
----------------------------------------------------------------
Min		|			|			|			|			|       
Centrum	|			|			|			|			|
Max		|			|			|			|			|

gdzie odpowiednio THR 1-2 , pomiar oporu potencjometru pomiędzy nogą 1 a 2.

 

 

Jak wypełnisz powyższą tabelkę, to będzie można już coś powiedzieć (a może nawet sam zobaczysz o co chodzi)

 

Edit: poprawa wyglądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak... Na początku nie wiedziałem w ogóle gdzie to mierzyć i jak, ale ustawiłem multimetr na Omy ( na 2000 choć szczerze mówiąc nie wiem co to znaczy, można jeszcze ustawić na 200, 20k, 2000k) i zacząłem. Pomiary wykonałem bezpośrednio na potencjometrach przy włączonej aparaturze, ale wypiętej z płyty głównej wtyczce doprowadzającej kable od obu potencjometrów i od trymerka. Nogą 1 był czerwony kabelek, 2 biały, a 3 czarny. I oto co mi wyszło (wszystkie wyniki są zaokrąglone bo to co multimetr wyświetlał było trochę rozbieżne)

 

| THR 1-2 | TRH 2-3 |

Min | 27.0 | ---- |

Centrum | ----| ---- |

Max | --- | 53.0 |

 

W momencie pomiarów THR, RUD było na 0, natomiast przy pomiarach RUD gaz był na MIN

| 1-2| 2-1|

RUD w lewo| 150|----|

RUD w prawo|---| 900|

 

---- Oznacza, że multimetr nie pokazał nic

 

Po przeanalizowaniu tego wiem, że nic nie wiem... Kompletnie nic z tego nie rozumiem. Patrząc na wyniki zastanawiam się czy w ogóle to dobrze zrobiłem :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zrobiłeś dobrze, choć jesteś blisko. Jeżeli omomierz nie wyświetla nic, to znaczy że zakres jest za mały (trzeba wybrać większy).

 

Po pierwsze: WYŁĄCZ ZASILANIE! Tak tylko możesz coś spalić, a w tej próbie i tak odłączamy to co mierzymy aby właśnie elektronika nie przeszkadzała. Miałeś rozłączyć połówki aparatury, a nie pisałem nigdzie aby je złączać ponownie (więc tym bardziej nie należało jej włączać). Na przyszłość będę to wyraźniej zaznaczał :)

 

 

Ustaw zakres na 20K (czyli 20 Kilo Ohm). Spodziewamy się mierzyć opory około 5 K, więc powinien być ok.

 

Teraz powtórz pomiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie centrum dla RUD ???

 

Ale nawet bez tego, wygląda że z potencjometrem nie jest tak źle, przynajmniej podczas twojego pomiaru... (moje odczyty są podobne).

 

Można by jeszcze sprawdzić napięcia (czyli na pracującej aparaturze) jakie jest napięcie pomiędzy masą a środkową nogą potencjometru w poszczególnych położeniach, ale podłączenie czegoś nie tak może spowodować zwarcie i uszkodzenie aparatury... Nie wydaje się jednak aby coś to wniosło.

 

Jeszcze jedno pytanie. Czy te problemy występują cały czas, czy pojawiają się i znikają? Np na włączonej aparaturze (skręconej i działającej) poruszasz przez kilka minut drążkiem - dalej jest tak samo (na podglądzie potencjometrów)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiego pytania to problemy występują cały czas :( Na pierwsze odpowiem później jak naładuję baterie do multimetru :wink:

 

 

 

 

PS. Masa to który kabelek? Biały, czarny, czerwony? Przepraszam za takie pytania, ale elektronik to ze mnie żaden :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnich 20 stron tego wątku i nie znalazłem nadal odpowiedzi na pytanie postawione w jego temacie. Tak więc - czy ta aparatura jest coś warta (z fabrycznym firmware-em)? Jak z jej awaryjnością? Często trafiają się wadliwe egzemplarze? Jak z niezawodnością podczas lotów? Jak wygląda zgodność ze standardami innych producentów (czy moduły są dostępne?).

 

Myślę, że warto uporządkować trochę informacje i podsumować nieco wątek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę napisać trochę o awaryjności. Sprzedałem 75 sztuk tej aparatury i raz trafiła się sztuka z switch error gdzie przełączniki wszystkie były ok ale aparatura nie działała. Jedna dostałem z uszkodzoną jedną linia pikseli na wyświetlaczu. Czyli w sumie 2 sztuki z wadą od chinoli. 1 egzemplarz został spalony przez użytkownika bo podłączył jakiś dziwny akumulator. 3 razy wymieniłem odbiorniki bo poszły z dymem chociaż przed sprzedaniem działały bo sprawdzałem. Wydaje mi się że nie jest tak źle z awaryjnością, ale wykonanie aparatur się pogarsza. Kiedyś było lepiej, strach pomyśleć co będzie dalej.

Seryjny soft nie jest zły, znajomy użytkował dość długo Turnigy i wszystko było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam myśleć o tej aparaturze, a to dlatego, że grosza w kieszeni ostatnio mało (modele rc są fajne, ale mieszkać też gdzieś trzeba, do tego klient nie płaci mi za usługi od roku :/), w związku z tym z planów zakupu Aurory 9, a potem DX6i zrobiło się Turnigy 9x...

 

PS.: Tak, nadal latam na 4-kanałowej chińskiej aparaturze z zestawu RTF i przestaje mi ona wystarczać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Turnigy 9x w EGP i Katanie Artexowej z silnikiem 10cmm od roku, aparatura działa i nie zawiodła mnie do tej pory.

Do modeli większych i droższych używam FUTABY 7c 2,4GHz.

 

Z pewnością powielam tu opinię wielu modelarzy ale uważam, że w kosztowniejszych modelach nie należy oszczędzać na aparaturze, chociażby dla komfortu psychicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Interesują mnie większe możliwości o których piszesz - Co to dokładnie oznacza?

 

1. Failsafe,

2. Diversity (w niektórych odbiornikach),

3. Dostęna wersja z telemetrią,

4. Większy zasięg.

Witam

 

Z wcześniejszych rozmów wynika że Turnigy 9X (v2?) nie ma opcji failsafe.

Czy to oznacza, że funkcja z menu jest przygotowana pod inny zestaw moduł - odbiornik?

Ogólnie mam na razie małe doświadczenie. A z opcją failsafe to już wcale.

Ale czy to ma tak działać, że gdy odbiornik traci sygnał z nadajnika to ma wyzerować serwa i wyłączyć silnik ? Czy z serwami robi coś więcej? Ewentualnie czy są różne typy funkcji fail safe.

 

Tak z ciekawości zrobiłem taki test z moją aparaturą (świeżo nabytą) Turnigy 9X v2.

Test na kompletnie wyposażonej cessnie 182 - 6 serw regulator, silnik, odbiornik z kompletu turnigy.

Włączyłem silnik , wyłączyłem aparaturę. Oczywiście serwa zostały w pozycji w jakich były w momencie wyłączenia. Ale jest jeden mały plus silnik zmniejsza obroty i po chwili się wyłącza.

Przynajmniej tyle.

Widziałem , że w sklepach oferują coś co nazywają autopilotem. Czy ktoś tego używał? Czy da się to jakoś programować? czy tylko ustawia wszystko w neutralnych pozycjach?

 

pzdr

K(ae)M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzisiaj na próbę podłączyłem mojego lipola rhino inną wtyczką niż zazwyczaj (futabę) do turnigy 9x i chyba na odwrót podłączyłem zasilanie .Gdy włączyłem apke poszedł mały dym i zaśmierdziało z aparatury .Chciałem ja ponownie uruchomić tylko przez wtyczkę futaba i niestety nic :( .Więc odkręciłem aparaturę i popatrzyłem i nie zauważyłem nic czarnego(spalonego) .Bardzo proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.