Skocz do zawartości

Katana, tym razem elektryk 1120mm.Pliki formatek.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 380
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość slawekmod

Mordkę spróbuję zrobić tak żeby otwory wlotowe powietrza kierowały to powietrze bezpośrednio w szczeliny silnika i lekko na wirnik.Dolny otwór pod kołpakiem będzie kierował powietrze na pakiet.Czeka mnie nie lada wyzwanie ale może się uda tak zrobić.Mordkę postaram się przystosować do kołpaka z podstawą duralową o średnicy 38mm i na tą okoliczność takowy kołpak zamówiłem w Riku.Jeżeli tłoczenie wyjdzie jakbym sobie tego życzył to efektywność chłodzenia napędu powinna być dużo większa niż normalne wycięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota na prawdę super, byłem w niedzielę u Grzegorza(oczywiście po lotach ;D )i widziałem to maleństwo, jest na co popatrzeć.

No dzięki dzięki, ale już tak mnie nie chwalcie :oops: jest niestety kilka "niedoróbek" które u Sławka na pewno by nie przeszły, ja niestety nie jestem na takim poziomie jak Sławek więc moja "kontrola jakości" to puściła :devil:

Zobaczymy jeszcze czy mi się udało coś z..paprać, wszystko się okaże na oblocie.

Janusz rozumiem że będziesz obecny? no i Łukasza przywieź koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęły się schody :evil:

 

Praktycznie skończyłem model, zostały dosłownie 2 bzdury do zrobienia, zamontowałem serwa, popychacze, uruchomiłem stery poustawiałem wszystko, zamontowałem silnik odsunięty według planu ok 4cm od firewalla.

Włożyłem do modelu wszystkie graty pakiet regler itp, wrzucam na wagę i :shock: 1240g, pakiet mam spory bo 3S 2650 mah więc swoje waży, regulator też 45A taki miałem i też do lekkich nie należy, ale to niestety nie jest największy problem, będzie po prostu masakra (przez duże M) z wyważeniem modelu, po upchnięciu wszystkiego co się dało najdalej z przodu (nawet pakiet już położyłem tak jak nie będzie mógł być w modelu czyli w poprzek na domku silnika) model nie odrywa :ass: od stołu :evil: i to na (według planu) najbardziej tylnym wyważeniu czyli 35%!

 

Szło wszystko zbyt pięknie i szybko i właśnie pojawiły się niepewności co do niedzielnego oblotu

:x

 

Sławek nie wiem czy masz program do wyznaczania ść, (ja miałem ale trafiło mi komputer i już nic nie mam) jeżeli możesz przeliczyć środek ciężkości tak na 30% to zweryfikujemy z tym z planów, mam wielką nadzieję że z tym w planach się coś pokiełbasiło przeskalowania itp. itd. bo jak się okaże poprawny to nie wiem jak mam wyważyć ten model, potem zrobię testy ile ołowiu by potrzebował ale już teraz wiem że sporo :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Niestety te SC na planie sa prawidłowe.Po pierwsze to wyrzuć tylne podwozie bo chyba masz z duralu.Jak ono wazy 10g to na przodzie żeby je zrównoważyć będziesz potrzebował ze 40g.Ja będę miał serwa w wysokości i kierunku po 13g.Przy wyważeniu katany 1,4 miałem pewne problemy bo musiałem dołożyć na mordę kilkadziesiąt gram.Z tej katanki wywaliłem wszystko co było zbędne na pierwszy rzut oka ale widzę że mam podobny problem i tym razem.Już mi sie nie chce dalej robić tego modelu po Twoich newsach :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już zaszłeś tak daleko to nie pozostaje nic innego jak tylko wyważyć model choćby to miało być około 1400g. do lotu, więc trudno, doważyć trzeba a latał i tak będzie. Pamiętasz moją Katanę S 30 ważyła po przeróbce na spalinę o 900g. więcej niż zakłada producent a ile uciechy było z latania :jupi: i pomimo że miał być nielot bo 2100g. do lotu :crazy: a jednak poleciała. Dawaj z robotą i nie poddawaj się bo niedziela ma być ładna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi chęci odeszły, ciekawe czemu :roll: specjalnie kupiłem lżejszy silnik żeby z niej cegły nie zrobić a tu KICHA!

Na razie z prób wychodzi baaardzo nie ciekawie, nawet nie piszę ile ołowiu trzeba bo mi to przez klawiaturę nie przejdzie :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 % wychodzi 18mm za tylną krawędzią dźwigara.

Czyli jest coś nie teges w planach.

 

A serwo od steru kierunku daj na linkach. Na ogon nie musisz dawac MG. Wystarczy cos w stylu hs-65hb.

Właśnie się nad tym zastanawiam, a serwa takie miałem i takie założyłem, są deczko na wyrost ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba wyszły problemy zwiazane z przeskalowanie z wiekszej na mniejszą jednak tutaj wyposażenie ma inna wage inne są proporcje i projekt wymaga zmian dobrze widziec na przyszłość.Z doświadczenia z katanami i funtanami mogę Wam podpowiedziec, że podpierając model za koncówki skrzydeł latałem nawet na wyważeniu 50% ostatniego żeberka i nie było problemów w powietrzu, więc tolerancja w tych modelach jest bardzo duża chociaz zależy to w dużym stopnio od wagi moje katanki były strasznie lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
No chyba wyszły problemy zwiazane z przeskalowanie z wiekszej na mniejszą jednak tutaj wyposażenie ma inna wage inne są proporcje i projekt wymaga zmian dobrze widziec na przyszłość

 

No nie do końca jest tak jak piszesz Radek.Wraz ze zmniejszeniem o 40 % modelu materiał został odchudzony o 50% i wyrzucone elementy które były zbędne , część sklejkowych została zastąpiona balsowymi.Zobaczę jak u mnie bedzie z wyważeniem.W każdym razie napiszę tu co i jak ewentualnie zmienić.Gdybym przeskalował tylko i nie zmienił grubości i materiałów to ten model poleciałby chyba tylko z silnikiem rakietowym.

Boczki są zrobione z balsy 1,5mm, kesony u mnie i pokrycie balsowe ma około 1mm po szlifowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i model jest gotowy do oblotu, zrobiłem nowe łoże dłuższe silnika, stare było troszkę za krótkie i gdyby nie problemy z wyważeniem pewno tak by zostało.

 

Zamontowałem wszelkie elementy i elektronikę, no i najmniej przyjemna czynność z całej budowy praktycznie wytapetowałem ołowiem domek silnika :cry:

 

Jakoś tak już jestem "skonstruowany" że bronię się przed tym nieszczęsnym ołowiem ręcami i nogami zwłaszcza w elektrykach, no ale jak nie ma rady to nie ma.

 

W tej chwili model waży do lotu ... 1500g :roll: :shock: :x

 

Cóż jak rozmawialiśmy ze Sławkiem wczoraj, oblot zrobię tak jak jest i potem się zobaczy, można trochę z tej wagi urwać choćby tak jak sugerował Boogie, przenosząc serwo od kierunku do kabiny i na linkach, wymienić serwa na lżejsze itd. itp.

Zobaczymy w niedzielę jak poleci (i czy poleci :F )

 

A tu ready to fly

oklejanie12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Zrobiłem domek silnika, przerobiłem go trochę robiąc miejsce na pakiet.Zasymulowałem wagę pakietu w okolicach 200g oraz 100g wyposażenia (odbiornik, regler itp).Wyszło 1220g.

dsc0303e.jpg

dsc0304o.jpg

Można oczywiście lżej , dając folię lekką itp, ale niech już zostanie.Zrobię sobie inny , lżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

grzegorzp,

Polecam Ci przerobić domek tak jak zrobił to Sławek, a nie tylko wypuścić silnik na prętach do przodu. Sławka rozwiązanie ma tą zaletę, że pakiet idzie do przodu i to całkiem sporo, a przy takich problemach z nadwagą :ass: tego modelu można by ująć trochę ołowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.