Skocz do zawartości

Kierunek pull-pull w szybowcu na bowdenach


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

W trakcie remontowania mojego ASW 19 przyszedl czas na ster kierunku. Zastanawiam się albo nad jednym popychaczem albo nad systemem pull-pull. I tutaj moje pytanie - czy pull - pull musi być zrealizowany tylko i wyłącznie na linkach stalowych, czy mogę wykorzystać popychacze - bowdeny zamiast linek. I czy p-p musi być skrzyżowany czyli linki idą X a nie = ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A dlaczego nie mogą być to bowdeny? Równie dobrze możesz zastosować bowdeny lub zwykły drut dentystyczny 0,8mm bez osłony lub żyłkę wędkarską, choć z tą bym nie ryzykował podobnie jak z dratwą czy innym sznurkiem. Ważne aby były dwa cięgna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie na bowdenach masz system jak w nazwie, czyli jedna strona ciągnie, druga pcha. Przy linkach masz tylko ciąganie (a więc mniejszą siłę działającą na ster od serw), drugie serwo tylko pozwala na luzowanie linki ze swojej strony, by nie hamować ruchu steru dla drugiego serwa, jednak łatwo sobie zapewnić luzy na linkach. Naciąganie zaś zwieksza niepotrzebnie opory i obciąża zawiasy. Jeśli siła nie jest istotna, to system dowolny, ze zwróceniem uwagi, że z bowdenami dużo większy ciężar-zobacz, ze musi być zrównoważony dużo większym ciężarem na dziobie. Bo krótsze ramię dźwigni, a co za tym idzie, zwiększoną ogólną masą bowdenu. Przy sztywnych popychaczach (działają jak bowdeny, a więc pchaj-ciągnij i dużo sprawniej, bez oporów w bowdenach) można całość zrobić bardzo lekko i sztywno, tak jak mam u siebie w duzym motoszybowcu, stosując odpowiednio przygotowane odcinki trzciny jeziornej. Jest to w końcu bardzo lekka i bardzo sztywna rurka (sztywniejsza np. od aluminium). Przygotowałem kiedyś pęczek długo selekcjonowanych, zimą na jeziorze. Można też wybrać latem trzciny cieńsze i wysuszyć je na słońcu zawieszone z dużym ciężarkiem. Wyschną idealnie prosto. Idealne na popychacze. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.