Skocz do zawartości

Lotki jako Klapy HITEC OPTIC 6 FM


LQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Latam modelem opisywanym wcześniej TUTAJ lub po prostu takim jak w stopce chciałbym uzyskać taki efekt :

 

- podczas startu i lotu lotki działają w sposób standardowy natomiast podczas lądowania za pomocą któregoś z dostępnych z Opticu przełączników wychylam obie lotki równomiernie do dołu o jakieś 30% wartości maksymalnej wychyleń celem zmniejszenia prędkości podczas lądowania jednocześnie zachowując sterowność modelu za pomocą lotek - pozostałe 70% wychyleń

 

i tutaj nasuwają mi się pytania:

 

1 - czy nie trzeba tego zmiksować ze sterem wysokości wychylonym o odpowiednią wartość tez do góry czy wystarczą same lotki ??

2 - wartości wychyleń które podałem są podane ot tak z głowy czy nie trzeba zrobić tego w innych proporcjach ??

3 - trzecia najważniejsza sprawa czy da się to wykonać na moim sprzęcie - dodam że lotki mam podpięte pod jeden kanał wspólny kanał (dwa serwa) - jeśli tak to proszę o dokładne instrukcje jak to zrobić ponieważ jeszcze się na tym za bardzo nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym mówisz to najzwyklejsza funkcja klapolotki FLPN. niestety do tego celu musisz oba serwa lotek podłączyć do odzielnych kanałów - 1 i 6.

Natomiast miksowanie klap - u ciebie klapolotek z wychyleniem steru kierunku uzyzkasz przez funkcję LAND lub mikser E>F. Jeśli masz instrukcję to wszystko jest tu wyjasnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skonfigurowałem tak jak mi poleciłeś - i lipa - funkcja lotek działa prawidłowo ale nie wiem jak uaktywnić klapy - jakaś zawiła to instrukcja - może jakieś wskazówki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, instrukcja nie jest zbyt zawiła. Już nie raz pomagałem osobom, którym w opticu coś nie wychodziło. Najczęściej okazywało sie , że nie mieli aktywowanej konkretnej funckcji. Czy ty masz aktywowane te wspomniane przeze mnie? W moim Vicomcie czy Fokkerze nie wspominając o tych mniejszych modelach wszystko działało jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem - korzystając z funkcji FLPN oraz LAND - nie jest to do końca tak prosto opisane w instrukcji ale dałem sobie rade najważniejsze ze działa tak jak chciałem - za pomocą przełącznika wypuszczam lotki "klapy" oraz ster wysokości do lądowania celem uzyskania prędkości minimalnej - nie tracąc jednocześnie sterowności za pomocą lotek i steru wysokości - super sprawa dzięki wielkie za pomoc - idę testować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą przełącznika :?: :!: Czy suwaka z prawej lub lewej? z suwakiem bezpieczniej bo nie zmieniając uchwytu nadajnika obsługujesz wszystko razem. By dosięgnąć przełacznika muszę stracić na moment kontrolę nad prawym lub lewym drążkiem, ale może to moje łapki są ponadnormatywnie krótkie :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Lotki musisz mieć na dwóch serwach. podpięte pod kanał - 1-prawa lotka, kanał 6-lewa lotka. W menu musisz uruchomić funkcję CROW ( motyl - przyciskiem CLEAR). W tej funkcji możesz zaprogramować: wychylenie lotek do góry-model będzie szybciej tracił wysokość, lub wychylenie lotek w dół- model będzie leciał wolniej i wolniej będzie tracił wysokość ( ale w rozsądnych granicach bo inaczej przepadnie i kret :o ). Robi się to przyciskami + i - w wielkościach jakie będą ci odpowiadać. Na początek ustaw 50%. Funkcję klap włącza się lewym suwakiem. Po zaprogramowaniu próby przeprowadzaj na dużej wysokości po wyłączeniu silnika. W zależności w którą stronę wychylają się lotki zauważysz czy model zadziera do góry czy też zaczyna pikować w dół. Wtedy natychmiast wyłącz lewym suwakiem funkcję klap. Jest jeszcze na to sposób :P . W funkcji CROW możesz włączyć procentowy udział steru wysokości ( kursor na cyfrę 2-ster wysokości). w wielkości wychylenia lotek jako klap. Odpowiednie procentowe wychylenie steru wysokości pozwala utrzymać model w pozycji poziomej przy lądowaniu. Wymaga to wielu prób w locie ale efekt w postaci prawidłowego lądowania jest tego wart. To bardzo przydatna funkcja ja stosuję ją we wszystkich swoich modelach.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, ale po co mieszać z funkcją CROW? Te, ktore podałem są konkretnymi odpowiedziami na pytanie z pierwszego postu. A tak z ciekawości - funkcję klapolotek mam na prawym suwaku, choć w/g instrukcji to chyba tylko trymer klapolotek. Jednak nigdy nie udało mi sie przeniesć tego na lewy suwak- zgodnie z instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Irek, jak do tej pory rozgryzłem funkcje CROW :D i jak na razie cały czas się nią posługuje. Funkcja ta pozwala na wybranie szybszego opadania( lotki w górę) jeżeli teren lądowania jest ograniczony lub długiego łagodnego podejścia jeżeli mamy dużą przestrzeń. Zauważ że w funkcji LAND masz pokazane numery kanałów 2-wysokość i 6- klapy. Myślę że w tej funkcji chodzi o model który jest wyposażony w klapy jako oddzielny element sterowania. A kolega prosił o radę aby zaprogramować lotki jako klapy do lądowania. Ja pozwoliłem sobie na opis tego co sam stosuję i jak na razie( wg. mnie) jest to bardzo przydatna funkcja aby tak trudny końcowy etap lotu - ułatwić. Oczywiście każdy z kolegów ma swój sposób na lądowanie a kolega LQ wybierze dla siebie najlepszy. Niestety nie wiem czy mój sposób na klapolotki jest prawidłowy ( choć się sprawdza) bo przecież CROW (motyl) to jest jednoczesne wychylenie lotek do góry i klap do dołu plus niewielki w tym udział steru wysokości. Model w którym są i klapy i lotki to konstrukcja bardzo zaawansowana niestety do takiej jeszcze nie dorosłem :cry: Sterowanie funkcją CROW lewym suwakiem ustawiłem wg. instrukcji w tej chwili nawet nie pamiętam jak.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież CROW (motyl) to jest jednoczesne wychylenie lotek do góry i klap do dołu plus niewielki w tym udział steru wysokości.

 

No to już zauważyłeś że kolega nie o to pytał :mrgreen: On ma tylko lotki, które chce wykorzystać również jako klapolotki czyli funkcja FLPN. Pytał też o miksowanie owych klapolotek ze sterem wysokości więc jest to mikser E>F taki jaki podałem 8)

Co do CROW wymyśliłem coś takiego ale nie wiem czy to zda egzamin;

mój Fokker kapotuje przy lądowaniu, jesli właczę klapolotki to zwiększe skuteczność kapotażu? Jesli tak to pomylałem sobie czy funkcja CROW nie będzie przeciwdziałać temu bo wychylone do góry lotki automatycznie powinny w jakimś stopniu unosic dziób modelu zamiast opuszczać jak przy normalnych klapach. Jednak nie zdazyłem tego przetestować w naturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Irek, niekoniecznie mikser E>F do tego służy. W moim akrobacie (depronowym Cedeku 2) mikser ten jest włączany dopiero podczas lotu w celu wykonywania bardzo ciasnych pętli do lądowania wyłączam go. Ster wysokości jest wtedy numerem 1 a dodatkowo wychylają się obie lotki jako klapy. Przy pociągnięci drążka na siebie czyli ster wysokości do góry obie lotki wychylają się na dół (skrzydło zwiększa siłę nośną ), ster w dół - klapy do góry (skrzydło zmniejsza siłę nośną). Pętle zewnętrzna i wewnętrzna są bardzo ciasne i bardzo szybkie. Sposób ten jest bardzo znany i stosowany od dawna w modelach na uwięzi którymi to bardzo dawno kiedyś latałem. Masz rację że do tego jest potrzebna funkcja FLPN ale ona ma tylko kanał1-praw lotka i kanał6-lewa lotka nie ma kanału 2-ster wysokości. Do tego właśnie potrzeba jest również funkcja CROW która pozwala na sprzężenie steru wysokości z klapolotkami oraz pozwala (przy wychyleniu lotek jako klap) na dalsze działanie lotek. Dlatego myślę że użycie w tym wypadku miksera E>F w tym wypadku jest niewskazane do akrobacji jak najbardziej.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem - korzystając z funkcji FLPN oraz LAND - nie jest to do końca tak prosto opisane w instrukcji ale dałem sobie rade najważniejsze ze działa tak jak chciałem - za pomocą przełącznika wypuszczam lotki "klapy" oraz ster wysokości do lądowania celem uzyskania prędkości minimalnej - nie tracąc jednocześnie sterowności za pomocą lotek i steru wysokości - super sprawa dzięki wielkie za pomoc - idę testować :)

 

Tak jak pisałem efekt jakiego potrzebowałem udało się uzyskać za pomocą FLPN oraz LAND - odpowiednio ustawionych - załączane podczas lądowania przełącznikiem po lewej stronie - lotki wychyla wtedy do dołu na 70% wartości wychyleń ster wysokości celem zrównoważenia też do dołu na 25% wartości wychyleń - model zwalnia wtedy do lądowania nie tracąc sterowności.

 

Bardzo chętnie sprawdził bym jak działa zmiksowany ster wysokości z z lotkami celem kręcenia ciasnych beczek - jak znajdę chwili o spróbuje to wykonać według waszych porad - tylko tutaj nasuwa się pytanie - czy te funkcje nie będą się razem kłócić??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lotki wychyla wtedy do dołu na 70% wartości wychyleń ster wysokości celem zrównoważenia też do dołu na 25% wartości wychyleń - model zwalnia wtedy do lądowania nie tracąc sterowności.

 

Coś i to znacznie namieszałeś :!: W takim układzie koniecznie ster wysokości w górę , a nie w dół :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lotki wychyla wtedy do dołu na 70% wartości wychyleń ster wysokości celem zrównoważenia też do dołu na 25% wartości wychyleń - model zwalnia wtedy do lądowania nie tracąc sterowności.

 

Coś i to znacznie namieszałeś :!: W takim układzie koniecznie ster wysokości w górę , a nie w dół :!:

 

 

EEE lotki do dołu model zaczyna zadzierać dziobem do góry celem przeciwdziałania temu zjawisku i kolejnemu wyhamowaniu modelu wysokość idzie o 25% do dołu - siły wtedy się róz=równoważ i jest ok - latalem tak wczoerj i bylo dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do tej pory lądowałem z funkcją CROW i byłem zadowolony a teraz po radach Irka i próbach LQ spróbuję funkcji LAND. W funkcji CROW uruchamianej lewym suwakiem jest proporcjonalne wychylenie lotek w górę lub w dół w zależności od zaprogramowania. Mam pytanie: jak jest w funkcji LAND? Czy jest to jednorazowe wychylenie w dół od razu do wartości zaprogramowanej czy też jest to wychylenie proporcjonalne. Również u mnie wychylenie samych lotek w dół powoduje opuszczenie nosa w dół i dopiero domiksowanie steru wysokości w górę wyrównuje lot. Zmiksowanie steru wysokości i lotek w funkcji E>F powoduje wykonywanie ciasnych pętli nie beczek. Trzeba tę funkcję uaktywnić przypisać do któregoś włącznika i zaprogramować wielkość wychyleń. Ale mając tę funkcję włączoną to beczki nie wychodzą dokładnie w osi podłużnej modelu tylko jakby po niewielkiej ale długiej spirali.

Pozdrawiam Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.