Skocz do zawartości

Statecznik poziomy do półmakiety


wojt1125

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zrobić nowy statecznik poziomy do Jantara 2.4m. Poprzedni zrobiłem z twardej płytki balsowej 4mm. Jest ciężki i mało estetyczny (i pogryziony przez psa :P ).

 

W nowym chciałbym zastosować jakiś profil, NACA 0007 byłby dobry?

 

Technika budowy może być taka jak skrzydła: rdzeń styropianowy + fornir? Jeśli tak, to jaka powinna być grubość forniru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni zrobiłem z twardej płytki balsowej 4mm. Jest ciężki i mało estetyczny (i pogryziony przez psa ).

 

Skoro ten był cieżki to rdzeniowy nie będzie lżejszy - raczej. Co do profilu to nie podpowiem, natomiast wykonałbym metodą konstrukcyjną czyli żeberka + dźwigar(lub dźwigary). Nie raz już zamieniałem statecznik płytkowy na konstrukcyjny, który zawsze był lżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...dobre jest tylko wtedy jak statecznik musi być ultra lekki.

 

Nie musi być. Waga poniżej 38g (tyle wazy stary) mnie zadowoli :)

 

Myślałem nad metodą 'traconego styropianu'. Rdzen styropianowy + balsowe natarcie, to zalaminować i wypłukac styropian (przez dziury pod śruby mocujące). Potem oczywiście wygładzanie powierzchni. Zda to egzamin?

 

Chyba, że przesadzam i te 38g to nie jest jakaś straszna waga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marny pomysł, to będzie diabelsko więc słabe :wink:

 

Co więcej Ci powiem:

IMO w takich modelach o wagę specjalnie dbać nie warto. Po prostu to ma na tyle cienkie skrzydła, że większa masa zapewnia większe liczby RE na końcówkach i może się latać wręcz lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Można zrobić tak:Dźwigar z balsy twardej 3-4mm w postaci paska , do tego wsuwane żeberka w szczelinki dźwigara.Na to balsa 1,5mm a w centropłacie pasek sklejki z otworami pod śruby .Natarcie i spływ z basy średniej z 6mm .Profil może naca0008.Przy odrobinie chęci taki statecznik można wyczarować w kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.