Skocz do zawartości

Usunięcie przeplotu z materiału Video.


marcin133

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam nie mały problem :( chciałbym się dowiedzieć jak niektórzy z was radzą sobie z tym problemem.

 

Jak wiadomo wszystkie "domowe" kamery jak i te starsze DV i te nowsze "FullHD :lol2: ..." nagrywają obraz wykorzystując przeplot (ang. interlace). Problemu nie ma w przypadku tworzenia płyt DVD - przeplot pomocny jest podczas odtwarzania obrazu na zwykłych kineskopach, telewizory LCD usuwają przeplot samoczynnie, oprogramowanie do odtwarzania płyt DVD na komputerze (np. PowerDVD) również automatycznie pozbywają się przeplotu.

 

Problem zaczyna się w momencie kiedy film ma być udostępniony w internecie lub ma być odtwarzany na komputerze (np. jako DivX) i w tym przypadku pomocne jest usunięcie przeplotu z materiału.

 

... i tu zaczynają się schody... oryginalne oprogramowanie do kamery jak przeważnie w takich przypadkach bywa jest kompletnie bezużyteczne. Co prawda samo odtwarzanie z kamery czy już z plików zgranych do komputera jest igła (oprogramowanie usuwa przeplot w "locie") to już nie potrafi usunąć go z materiału na stałe nawet dołączony wraz z oprogramowaniem "kombajn" -> co ciekawe wydaje się być możliwe usunięcie przeplotu używając kodeka DivX ale.... maksymalna wielkość klatki możliwej do ustawienia w tym oprogramowaniu przy użyciu kodeka DivX to... ok 640x360 -> normalnie talerzem o ściane! To ma być oprogramowanie do kamery FullHD??

 

Do samej edycji używam Ulead Video Studio 11 Plus i tu same plusy (czyta pliki źródłowe, kamery, dowolny sposób ustawień kodeków wideo itp) no ale nie usuwa przeplotu nawet jeśli kodeki posiadają rzekomą taką funkcję. To samo z Virtual Dub. Albo nie usuwają przeplotu albo jakość tego usunięcia pozostawia wiele do życzenia. (próbowałem już wszystko co na ten temat dostępne jest w sieci -> co ciekawe tak naprawdę w większości artykułów tłumaczone jest co to jest przeplot a nie sposoby na jego pozbycie się)

 

Natomiast... proste programy do konwersji plików źródłowych z takich kamer (wszelakie konwertery) mają taką fajną funkcję zaznaczaną "ptaszkiem" - "deinterlace" ... jakie to proste i skuteczne :evil: ... problem w tym że znowu za to trzeba płacić a ile razy można a sam efekt ich rzekomej konwersji stawia wiele do życzenia.

 

A więc....

 

Jeśli jest ktoś kto obrabia materiał źródłowy z kamer w oprogramowaniu Ulead Video Studio - jak pozbywa się przeplotu?

 

Jaki inny kombajn na poziomie potrafi to zrobić bez zbędnych konwersji i innych "cudów"?

 

Jak pozbywacie się przeplotu w swoich Video?

 

Moja kamera to JVC GZ-HD30. wypluwa pliki z rozszerzeniem .TOD lub pliki w formacie AVCHD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Virtual Dub mimo wszystko.

 

Video->Filters->Add->Deinterlace

 

I wybierasz w jakim sposób ma to zrobić...

 

Wiele razy usuwałem nim przeplot z materiałów video nagranych kamerą cyfrową i nigdy z tym problemów nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia VirtualDuba tylko filtrów video/codeców zainstalowanych w systemie. Niektóre programy mają je po prostu w bibliotekach dll, ale VirtualDub potrzebuje systemowego filtra/codeca by otworzyć dany plik.

Jakie są to pliki (rozszerzenie, model kamery)?

 

Jeśli zwykły deinterlace w VirtualDubie nie działa - możesz spróbować jakichś dodatkowych wtyczek np. http://neuron2.net/smart/smart.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia VirtualDuba tylko filtrów video/codeców zainstalowanych w systemie. Niektóre programy mają je po prostu w bibliotekach dll, ale VirtualDub potrzebuje systemowego filtra/codeca by otworzyć dany plik.

Jakie są to pliki (rozszerzenie, model kamery)?

Tak jak wyżej podałem:

Moja kamera to JVC GZ-HD30. wypluwa pliki z rozszerzeniem .TOD lub pliki w formacie AVCHD

W tym przypadku to raczej nie kodeki. VirtualDub w tej kwestii jest raczej "upośledzony" i nie obsługuje wszystkich formatów zapisu obrazu obsługiwanych przez kodeki zainstalowane w systemie.

 

plików filmowych z rozszerzeniem .TOD jak i formatu AVCHD nie obsługuje żadna znana mi wersja VirtualDub (oba formaty to bodaj pokrewne mpeg2), VirtualDub MPEG-2 jak i VirtualDubMod także nie obsługują tych formatów.

 

Na tyle obecnie wiem - jeśli się mylę to proszę o wskazanie drogi :)

 

Obsługa tych formatów nie jest też problemem bowiem Ulead Video Studio którego używam do obróbki radzi sobie z tymi formatami bez problemu i potrafi wypluwać niemal każdy format Video (obsługuje w sposób należyty wszystkie zainstalowane kodeki w systemie) i chyba tu jest błąd który albo ja popełniam albo coś jest sknocone.

 

Co zauważyłem:

 

Video Studio potrafi tworzyć pliki mpeg w dwojaki sposób:

 

- jako w zasadzie zgrywanie z plików .TOD w 1:1 bez kompresji PAL HDMV (obróbce podlegają tylko miejsca filmu gdzie występują zmiany w stosunku do plików źródłowych) -> trwa to szybko i film nie traci nic na jakości -> dalej posiada przeplot. Plik wynikowy ma końcówkę .mpg i taki plik bez problemu czyta wyżej wspomniany konwerter z prostą funkcją usuwania przeplotu i usuwa ten przeplot tak jak być powinno. VirtualDub MPEG-2 taki plik czyta lecz... pojawia się mnóstwo błędów i jednym słowem :ass:

 

- można też użyć dodatkowej kompresji w mpeg2 wówczas VirtualDub MPEG-2 czyta plik bez problemu tylko nie potrafi usunąć przeplotu! Co dziwne ten sam plik czyta także Conventer i też dupa z usunięciem przeplotu! Oczywiście pozostałe opcje bez zmian i dalej w właściwościach pliku wisi: "najpierw górny pół obraz"

 

- to samo z każdym innym plikiem wynikowym z Video Studio. Obojętnie czy to mpeg czy DivX, XviD czy co tam jeszcze z niczego już nie można usunąć tego przeplotu.

 

Jednym słowem - flustracja już mnie sięga! :evil:

 

EDIT: Udało mi się załadować pliki .TOD i wyżej wspomniane mpg do VirtualDub ... ale za Chiny ludowe nie chce usunąć przeplotu :( Sprawdzałem oryginalny filtr, Alparysoft Deinterlace, Smart Deinterlace Donald Graft. Czy coś raz nie może iść zgodnie z planem?

 

Dlaczego prosty conventer (a jest ich kilka) radzi sobie z tym bez najmniejszego problemu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu pierwszy krótki film bez tego @!{&?()l@$&() przeplotu! :evil:

 

Cap 232 .40

 

.... cztery dni męki i jak zwykle... kompromis. Musiałem użyć badziewnego konwertera aby usunąć przeplot z materiału źródłowego. VirtualDub chodź umożliwia załadowanie plików źródłowych nie usunie z nich przeplotu (mpeg). Ulead Video Studio dzięki swoim wspaniałym, cudownym (tak je reklamują !!) kodekom mpeg podczas pracy z plikami źródłowymi z przeplotem jakby "przetwarza" materiał w coś nowego (specyficznie wyglądająca stop-klatka, można to zauważyć na moich wcześniejszych filmach - jakby "duch" poruszającego się obiektu) i obojętnie co będzie wynikiem pracy efektu tego "łączenia" nie da się już niczym usunąć.

 

VirtualDub posłużył jedynie do użycia filtru Gunnar Thalin Deshaker który jak się okazuje - dobrze użyty potrafi dać "baja" efekty :) Jak dotąd nie udało mi się go zmusić do "dobrej" pracy w przypadku małego, szybko poruszającego się obiektu na tle nieba - ale się nie poddaje :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

Ładny filmik.

Swoją drogą ciekaw jestem co to za dziwny CAP 232...

CAP 232 ma krawędź natarcia prostą lub prawie prostą:

http://www.airliners.net/photo/Mudry-CAP-232/1247453/&sid=1b15a0f129d45bedf251ba88a2fface5

 

A ten model bardziej przypomina Edge'a 540...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą ciekaw jestem co to za dziwny CAP 232...

O w morde..... :wall: :wall: :wall:

 

Ale sobie w stopę strzeliłem :wall: :wall: :wall: Giles 202 miało być i nie rozumiem jak to mogło mi się porąbać pomijając fakt że film składałem o trzeciej w nocy i do teraz nie zauważyłem błędu a może po 30stce na karku to już normalne? :crazy: to co będzie po 40stce? :wall:

 

Dzięki za uwagę :)

 

EDIT: Poprawiłem hm.... jedno słowo. Osa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filmowany obiekt jest w ruchu to znaczy że na jednym półobrazie jest w jednym miejscu a na drugim w innym .

Jeśli usuniesz przeplot (interlace) nie ma siły by na stopklatce obiekt był ostry i wyraźny ponieważ usuwanie przeplotu polega na połączeniu dwóch półobrazów !

 

Czy kamera zapisuje na hdd czy na taśmie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filmowany obiekt jest w ruchu to znaczy że na jednym półobrazie jest w jednym miejscu a na drugim w innym .

Zgadza się. Tak wygląda stop klatka video z przeplotem:

 

Dołączona grafika

 

W taki sposób odtwarza ten sam materiał program Ulead Video Studio:

 

Dołączona grafika

 

Widać że UVS coś już robi z obrazem w momencie jego odtwarzania, przetwarzania - wyników tego cudactwa nie można się już pozbyć.

 

Jeśli usuniesz przeplot (interlace) nie ma siły by na stopklatce obiekt był ostry i wyraźny ponieważ usuwanie przeplotu polega na połączeniu dwóch półobrazów !

Istnieje kilka metod usuwania przeplotu. Najbardziej popularna bo przecież używana przez większość dekodeków w czasie rzeczywistym polega na usunięciu co drugiej linii (utrata połowy rozdzielczości w wysokości obrazu) i później przeskalowaniu obrazu do wielkości początkowej.

 

Klatka wygląda tak:

 

Dołączona grafika

 

To nie jest połączenie obrazu z dwóch pół obrazów a stworzenie pełnego obrazu z jednego pół-obrazu :) i klatka taka jest wyraźna. Może to jednak powodować czasem zauważalną utratę płynności ale ta metoda mnie interesuje. Bardziej zaawansowane techniki to łączenie w różnoraki sposób dwóch pół-obrazów w jeden - tego nie przerabiałem gruntownie a powierzchowne wyniki są... kiepskie.

 

Czy kamera zapisuje na hdd czy na taśmie ?

Zapisuje na HDD 1920x1080i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mów wszystko co wiesz i jakich programów używać :)

 

Ulead Video Studio już ma u mnie przechlapane przez tą głupotę (jakże istotną) więc muszę się rozglądać za nowymi programami :) Najlepiej kombajn który również posiada opcję usuwania przeplotu.

 

P.S. Ta utrata płynności.... trochę na wyrost chyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.