Skocz do zawartości

System Futaba Fasst opinie


radek872

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !!

 

Chciałbym aby koledzy użytkownicy wypowiedzieli się na temat systemu Fasst futaby.Po wizycie w Znojmo moje podejscie do 2,4 sie ciut zmieniło to faktycznie działa :rotfl: Chciałbym sie dowiedzieć coś wiecej na temat zasady działania i mozliwosci systemu Może jakieś porównanie go do systemu Spektrum DSM ? Wyczytałem, że futaba robi 2 rodzaje odbiorników FS i HS moe ktos wyjasnic jakie są rónice miedzy tymi typami i czy te dwie małe antenki dają rade w porównaniu do kilku satelitek Spektrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o różnice między FS a HS to tutaj po prostu szybkość reakcji serwa. Futaba wychodzi ze skóry, żeby być najszybszym systemem na rynku. Pierwotną specyfikację FASST szybkością dogonił dopiero spektrum v2 bitrate 2048. Ostatnio przeprojektowali 2 odbiorniki w celu zminimalizowania opóźnienia wprowadzonego przez odbiornik przy przetwarzaniu raki fasst na wychylenie serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że odbiorniki, które posiadają tryb HS dla dedykowanych kanałów działają w tym trybie tylko z serwami cyfrowymi (tryb pracy odbiornika można sobie zmieniać, czyli kupując odbiornik HS można go przełączyć na tryb zwykły). Ostatnio używam odbiornika Futaby 2,4 z jedną antenką i jak na razie zastanawiam się po co Spektrum robi satelity... Natomiast prawdą jest, że latając droższym i mnie bezpiecznym dla otoczenia modelem włożyłbym do niego odbiornik z dwoma antenkami "tak na wszelki wypadek" aby było bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dość podobny temat na forum, więc nie będę powtarzał wypowiedzi o zaletach fasst wg mnie, ale dopiszę kilka innych uwag.

Na lotnisku u mnie mamy 2 9xII z systemem 2.4 Jeti Duplex, 1 futabę 9c z modułem fasst, jedną 12FG z modułem a reszta lata na 35MHZ. Mamy na lotnisku obszary, w których wszystkie 35MHz trzepie bez znaczenia jaka aparatura i jaki odbiornik(no może poza ds10, ale potwornie drogi). Żaden z systemów 2.4GHz nie daje się zakłócić w żaden sposób. Próbowaliśmy robić testy zasięgów i nie przeszkadzał obu systemom ani wał przeciwpowodziowy między nadajnikiem czy odbiornikiem, ani odległość rzędu 2km.

Od kiedy latam na FASST mam spokój i jedyne na co mogę zwalić kreta to "zakłócenia na drągach".

 

Co do tych kolorków na kanałach odbiornika to trochę trudno wyjaśnić, ale spróbuję.

Odbiorniki 14 kanałowe były robione specjalnie pod MZ14. W MZ14 jest taka opcja grupowania kanałów w celu przyspieszenia reakcji. Zmienia to troche mapowanie kanałów na funkcje i właśnie dla łatwiejszego zorientowania się co gdzie podłączyć kolorują poszczególne grupy kanałów na odbiorniku.

O ile wiem, to wspomniane grupowanie jest jedynie dostępne w MZ14 i żadnym niższym modelu, więc nie ma się czym przejmować.

 

Jedna rzeczy dość upierdliwa w odbiornikach futaby to pionowo zlokalizowane gniazda wtyczek serw. Osobiście wolę te poziomej orientacji tak jak w 6014.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku użytkuje moduł Futaba FASST TM-8 z nadajnikiem 9CAP Super. Przez cały okres pracy nie miałem nawet małego niekontrolowanego ruchu serwa. Jedynym minusem może być cena odbiorników, która od roku praktycznie nie spada.

Mam też wrażenie, iż serwa działają szybciej tj. jest szybsza reakcja na drążki, ale to jest moje osobiste zdanie.

Także POLECAM system :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten Radek najwiekszy przeciwnik 2.4ghz na tym forum? Ten sam z Raciborza?? To ten??:)

 

Fasst jest najlepszy na 2.4ghz. Glownie dlatego ze nie ma dwoch stalych kanalow tylko lata po calym paśmie, praktycznie nie do zakłócenia (no chyba ze przylozysz nadajnik 1W video do odbiornika). Testy FPV dowiodly ze spectrum po 1km wysiada. Fassta widzialem na 5km bez stresu. Osobiscie mam assana w tej chwili - ze wzgledow ekonomicznych niestety. Przejscie z fasst na assan bylo bardzo odczuwalne jesli chodzi o rozdzielczosc i szybkosc dzialania serw. Potrzebowalem dosc kilku lotow zeby sie przyzwyczaic do oslabienia precyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten Radek najwiekszy przeciwnik 2.4ghz na tym forum? Ten sam z Raciborza?? To ten??:)

 

Fasst jest najlepszy na 2.4ghz. Glownie dlatego ze nie ma dwoch stalych kanalow tylko lata po calym paśmie, praktycznie nie do zakłócenia (no chyba ze przylozysz nadajnik 1W video do odbiornika). Testy FPV dowiodly ze spectrum po 1km wysiada. Fassta widzialem na 5km bez stresu. Osobiscie mam assana w tej chwili - ze wzgledow ekonomicznych niestety. Przejscie z fasst na assan bylo bardzo odczuwalne jesli chodzi o rozdzielczosc i szybkosc dzialania serw. Potrzebowalem dosc kilku lotow zeby sie przyzwyczaic do oslabienia precyzji.

To ja :P zaufałem futabie 10CG zobaczymy co będzie w sumie latam nisko 3D więc powinien byc zapas ;D najbardziej ciekawi mnie podobno szybsza reakcja na drągi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrz tutaj - byly miedzy innymi pomiary czasu reakcji - po angielskiemu, poradzisz sobie ;)

http://www.spektrumrc.com...rSPMarticle.pdf

Zdecydowanie najlepiej w testach czasu reakcji wypada nadajnik wyprodukowany w 1976 roku :-) Oczywiście dzięki temu, że nie ma wbudowanego komputera.

 

Ale ciekawe jest to, że system ParkFlyer wykazał dosyć duży zasięg. Z tego wynika, że można się pokusić o jego montaż nawet w "normalnych" modelach. Oczywiście nie gigantów czy innych dużych szybowców termicznych, ale w średniej wielkości modelu spalinowym mógłby zdać egzamin w razie, gdyby nie było akurat pod ręką odbiornika z pełnym zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jedną dużą wade systemu aby w pełni wykorzystac swój nadajnik T10 musze uzyc serw cyfrowych.Nadajnik pracuje z serwami analogowymi tylko na 7 kanałach aby uzyskac dostep do wszystkich kanałów trzeba zmienic tryb pracy na 10Ch Fasst i zastosować cyfraki buu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak zle programowałem sprzecik teraz na spokojnie doszedłem do wszystkiego. Odbiornik nie startuje w trybie wolniejszym 7CH natomiast w trybie szybkim 10CH startuje bez problemu zapala sie zielona dioda i chodzą wszystkie serwa analogowe i cyfrowe na każdym kanale nie wiem skąd biora sie te dziwaczne opisy w naszych sklepach

 

Krótki opis:

8-kanałowy odbiornik przeznaczony do nadajników działających w paśmie 2.4GHz Futaba FASST.

Odbiornik posiada dwa tryby pracy: Normal mode i High Speed mode.

NORMAL MODE współpracuje z każdym rodzajem serwa i czas transmisji jest standardowy dla Futaba FASST czyli 14ms, natomiast HIGH SPEED MODE zwiększa prędkość transmisji rami kanału do 7ms, oraz rozdzielczość do 2048 kroków, na kanałach 1-6 i współpracuje tylko z serwami cyfrowymi, :lol2: pozostałe kanały w tym trybie pracuję ze wszystkimi serwami.

Nowa zoptymizowana wersja do wszystkich modeli od SlowFlyer do Gigant.

Niewiarygodnie niska masa 13.5g przy 8 kanałach, oraz kształt umożliwiający zastosowanie odbiornika w modelach z wąskim kadłubem.

Zaawansowany system nadawania Futaba Advanced Spread Spectrum Technology (FASST), zapewnia ośmiokrotnie większą precyzję i rozdzielczość sterowania w porównaniu do systemów klasycznych.

Kompatybilny z modułami TM-8 i TM-14 2.4 GHz FASST RF.

Odbiornik posiada identyfikację łączności z nadajnikiem w postaci diody LED, szybki system identyfikacji z nadajnikiem (Easy-Link).

"Pre-Vision" - system ciągłego skanowania sygnału wejściowego i soft który koryguje automatycznie jakiekolwiek błędy w danych z nadajnika.

System podwójnych anten przełącza sygnał na mocniejszy bez utraty łączności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.