Skocz do zawartości

Prędkościowy elektryk na uwięzi. Ciekawostka.


Swift

Rekomendowane odpowiedzi

A ja sie dzisiaj zapytałem nauczyciela fizyki co ona ma ciekawego do powiedzenia na ten temat. No i dowiedzialem się, że nie ma to znaczenia, wspominał o przyspieszeniu radialnym (biegnacym wzdłuz promienia) i o tym, że siły te równoważą się i są pozorne. Według niego, nie jest to ważne jak tą siłe sobie nazwiemy ;). Mam nadzieje że nic nie przekręciłem ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Slawek_9000, cały czas podważasz moją wiedzę, cały czas twierdzisz, że się uczepiłem jakichś bliżej nieznanych definicji, teraz jeszcze doszukujesz się nieścisłości w nieidealnym modelu i cały czas sypiesz inwektywami.

 

No to po kolei. Jak na razie, to twoja wiedza stoi pod znakiem zapytania. Nagle okazało się, że to jednak siła dośrodkowa! Jednak nadal ewidentnie nie rozumiesz rozumiesz różnicy w układach odniesienia, ich opisu. Stąd rozpaczliwe uczepienie się tej siły odśrodkowej, która w rozważanym układzie nie występuje! Jest tylko (piszę to 2341234 raz) reakcja na siłę dośrodkową. Proszę, twoje słowa, sam to potwierdzasz:

jeśli w definicji (wiki) nazywa się siłę równoważącą s. dośrodkową "reactive centrifugal force"

Ale potem to ty próbujesz wprowadzać określenia, które nie istnieją w naszej nomenklaturze, nagiąć fakty tak, by były zgodne z twoim wyobrażeniem, z czego wychodzi bełkot:

czyli reakcyjną siłę ośrodkową to uważasz to za zwrot potoczny.

 

Powiem tak: uczepiłeś się jak pijany płotu, że tylko Twoja definicja jest prawidłowa, ignorując fakt że w języku polskim- w odróżnieniu od angielskiego- nie ma podziału na "siłę odśrodkową" a "rakcyjną siłę odśrodkową" czy może lepiej "siłę odśrodkową reakcji". Nawet jeśli pojawia się tam zwrot "rekacji" czy "reakcyjną" to nie chcesz przyjąć do wiadomości, że siła DOŚRODKOWA skierowana jest DO środka , a ODŚRODKOWA od środka okręgu po jakim ciało się porusza.

Bełkot, nie? Bo chyba widzisz, że napisałeś bzdury?

 

 

Cały czas żądasz definicji. Przecież sam je podałeś! Wcześniej zostały też tu przytoczone za Encyklopedią Fizyki.

Dobra, żeby nie było, przytaczam:

Dokładnie one są podstawą naszych rozważań. Widać, nie rozumiesz ich...

 

 

 

Kolejna kwestia - przyjętego modelu. A widziałeś rzeczywisty układ, który byłby idealny? Nie zauważyłeś, że w ogóle pomijamy o wiele silniejsze oddziaływania? Tylko czy to coś zmienia w rozważaniach?

 

 

A co do ostatniej sprawy, to co ja się będę kopał z koniem...

Do innych oponentów jakoś dotarło, do ciebie nie. Czas posłuchać Motyla.

 

 

EDIT: stylistyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas posłuchać Motyla.

dziękuje za głos :]

 

Mi się nie chce tłumaczyć, jak widzę wszystkich wielce mądrych magistrów inżynierów itp, którzy nie znają podstaw fizyki, a mianowicie układów odniesienia :]

 

Kiedyś kiedyś gdy chodziłem do 8 klasy szkoły podstawowej trafiło mi się brać udział w "olimpiadzie fizycznej" zaszedłem daleko bo zająłem 4miejsce na szczeblu wojewódzkim (wtedy skierniewickim). Tu popełniłem kilka gaf bo pośpiech jest wskazany przły łapaniu pcheł, ale te pytania pamiętam jak dziś.

 

1. Jak nazywa się zjawisko przechodzenia ciała ze stany stałego w lotny.

 

2. Jak nazywamy siłę występującą podczas kręcenia w około piłeczką zaczepianą na sznurku.

 

3. Ile razy zmaleje siła wzajemnego oddziaływania dwóch ciał, jeśli odległość środków ich masy wzrośnie 2razy.

 

To są 3 pytania, które dały mi zająć 4miejsce, a nie 1. Po prostu na nich poległem i przez to musiałem pisać egzaminy do szkoły średniej :]

 

 

a teraz ostatni raz spróbuję łopatologicznie napisać.

 

Model puszczony samopas będzie jechał/leciał prosto przed siebie. I żeby zmusić go do zakręcania to my ciągniemy go do środka jakaś tam siłą, zależną od masy i prędkości modelu.

 

 

 

A i jeszcze jedno dla tych co mieszają układy odniesienia.

 

Ja też mogę napisać że biały jest czarny, niebieski jest czarny i czarny jest czarny. przecież w ciemni żaden z nich nie odbija promieni świetlnych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mogę napisać że biały jest czarny, niebieski jest czarny i czarny jest czarny. przecież w ciemni żaden z nich nie odbija promieni świetlnych :D

Na model działa siła odśrodkowa a to co jest pomiędzy modelem a pilotem to nie jakaś siła dośrodkowa tylko LINKA STALOWA... i uchwyt :lol2: :jupi:

 

P.S. żarcik :twisted:

 

Z FIZYKI I ASTRONOMII

 

 

 

ZROZUMIEĆ ŚWIAT

 

 

KLASA II

 

 

 

 

 

opracowano na podstawie programu

 

DOKS-5002-36/05

 

 

 

WYRUSZMY W KOSMOS

 

 

 

Wymagania na stopień dopuszczający (konieczne)

 

obejmują treści elementarne, przystępne i bez­pośrednio użyteczne

 

w pozaszkolnej działalności ucznia.

 

? wie, że w ruchu jednostajnym po okręgu wartość prędkości (szybkość) jest stała a jej kierunek zmienia się,

 

? potrafi podać przykłady ruchu po okręgu,

 

? wie, że wszystkie ciała przyciągają się wzajemnie,

 

? wie, że masa ciała nie zależy od miejsca, w którym się to ciało znajduje,

 

? wie, że planety krążą wokół Słońca i że Ziemia jest jedną z planet,

 

? wie, że naturalnym satelitą Ziemi jest Księżyc,

 

? wie, że obserwacje astronomiczne można prowadzić „okiem nieuzbrojonym” lub za pomocą lunet, teleskopów,

 

? wie, że Słońce jest gwiazdą,

 

? potrafi wymienić obiekty astronomiczne, które można zobaczyć „okiem nieuzbrojonym” na nocnym oraz dziennym niebie.

 

 

 

Wymagania na stopień dostateczny (podstawowe)

 

obejmują wszystkie wymagania na stopień dopuszczający i ponadto:

 

? zna pojęcia: promień, okres obiegu,

 

? wie, że warunkiem ruchu po okręgu jest działanie siły wypadkowej zwróconej do środka tego okręgu,

 

? umie obliczyć szybkość korzystając ze wzoru ,

 

? wie, że wartość siły grawitacji jest tym większa im większe są masy oddziałujących ciał oraz tym mniejsza im bardziej oddalone są ciała,

 

? potrafi graficznie przedstawić siły grawitacji oddziałujących ciał,

 

? wie, jakie obiekty występują w Układzie Słonecznym,

 

? potrafi podać podstawowe informacje o wybranej planecie,

 

? rozumie znaczenie odkryć Kopernika,

 

? wie, kiedy odbył się pierwszy lot człowieka w Kosmos i kiedy pierwszy człowiek lądował na Księżycu,

 

? wie, co to jest rok świetlny,

 

? wie, co to są gwiazdy, komety, meteory, meteoryty,

 

? wie, że nasza galaktyka to Droga Mleczna.

 

 

 

Wymagania na stopień dobry (rozszerzające)

 

obejmują wszystkie wymagania na niższe stopnie i ponadto:

 

? umie narysować wektor prędkości ciała w dowolnym punkcie w ruchu po okręgu,

 

? umie narysować wektor siły dośrodkowej,

 

? potrafi przewidzieć, jak porusza się ciało w chwili, gdy przestaje na nie działać siła dośrodkowa,

 

? wie, że wartość siły ciążenia powszechnego jest wprost proporcjonalna do iloczynu mas oddziałujących ciał i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi,

 

? rozumie, że w ruchu planet i satelitów siłą dośrodkową jest siła grawitacji,

 

? potrafi wyjaśnić, kiedy zachodzi zaćmienie Słońca, Księżyca,

 

? wie, że do określania odległości w Układzie Słonecznym stosuje się jednostkę zwaną jednostką astronomiczną,

 

? potrafi objaśnić, co to są czarne dziury, pulsary, planetoidy,

 

? zna zasadę działania silnika rakietowego.

 

 

 

Wymagania na stopień bardzo dobry (dopełniające)

 

obejmują wszystkie wymagania na niższe stopnie i ponadto:

 

? potrafi objaśnić działanie siły dośrodkowej na przykładach z życia codziennego,

 

? potrafi doświadczalnie wykazać, że wzrost wartości siły dośrodkowej przy r=const oznacza wzrost wartości prędkości.

 

? potrafi rozwiązywać problemy związane z prawem powszechnego ciążenia,

 

? wie, jak okres obiegu planety wokół Słońca zależy od jej odległości od Słońca.

 

? zna założenia teorii Wielkiego Wybuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można to wytłumaczyć "na chłopski rozum". Co stanie się z pilotem lecącym modelem na uwięzi gdy puści rączkę ? Poleci do tyłu, więc wektor siły skierowany jest do środka, działa siła dośrodkowa. Model poleci w siną dal, bo na niego działa siła odśrodkowa. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model puszczony samopas będzie jechał/leciał prosto przed siebie. I żeby zmusić go do zakręcania to my ciągniemy go do środka jakaś tam siłą, zależną od masy i prędkości modelu.

Dajcie już spokój tej sile.

 

Ja też upierałem się, ale zacytowany powyżej przykład podany przez motyla pozwala sobie to wyobrazić.

 

Gdy masa modelu się zmienia - dochodzi siła grawitacji (np. w stożku, lub podczas przewrotu gdzie model jest nad głową) ta tajemnicza siła dośrodkowa również maleje. Czujemy wtedy, że model tak bardzo nie ciągnie, mimo, że podczas przewrotu zatacza ten sam promień co w locie poziomym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też upierałem się, ale zacytowany powyżej przykład podany przez motyla pozwala sobie to wyobrazić.

Dobrze że chociaż jeden to zrozumiał i się do tego przyznał :]

 

kto następny ??

 

Co stanie się z pilotem lecącym modelem na uwięzi gdy puści rączkę ? Poleci do tyłu, więc wektor siły skierowany jest do środka, działa siła dośrodkowa. Model poleci w siną dal, bo na niego działa siła odśrodkowa.

nie mieszaj już więcej!! na model nie działa "żadna siła uboczna" działa tylko siła od ciągu silnika i siła nośna płata, ale nie żadna tam odśrodkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, skoro chcecie na chłopski rozum, to postaram się wytłumaczyć łopatologicznie, jak chłopu na miedzy. Z uproszczeniami, ale obrazowo.

 

Siła działająca na model.

Odpalamy silnik i puszczamy model. Linek nie ma albo są, ale nie przeszkadzają gdy ich nie trzymamy, a model nie ma - jak prawdziwa uwięziówka - tendencji do skręcania na zewnątrz kręgu i jest elegancko wyregulowany. Po puszczeniu leci idealnie prosto ze stałą prędkością.

W tym momencie łapiemy za linki i ciągniemy do środka. Nawet nie ciągniemy, trzymamy. Ale siła działa wtedy do środka, prostopadle do toru lotu. Model elegancko zaczyna lecieć po okręgu. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że działamy na model siłą dośrodkową.

 

Siła działająca na modelarza.

Skoro działamy na model siłą dośrodkową, to model też musi działać na nas jakąś siłą - bo każda akcja wywołuje reakcję, no nie? Odpowiedź jest prosta. To siła reakcji na siłę dośrodkową.

Większość z was zapyta: dlaczego w takim razie nie możemy jej nazwać odśrodkową? Przecież działa na zewnątrz kręgu! Taaa, zapyta... Część już zapytała, a pozostali tak stwierdzili. Ba! Nawet jedno z internetowych opracowań cytowanych przez Slawka_9000 tak tę siłę nazwało.

Na szczęście Slawek_9000 podał też definicje interesujących nas sił po angielsku:

A ja podam to samo po polsku:

- siła dośrodkowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_do%C5%9Brodkowa

- siła odśrodkowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82a_od%C5%9Brodkowa

 

Jeżeli poświęcicie im chwilę uwagi, to zobaczycie, że dotyczą sił zakrzywiających tor ruchu ciała, w szczególnym przypadku powodującym ruch po okręgu.

Problem w tym, że my stojąc w środku okręgu nie poruszamy się... Obracamy się tylko. Nie ma toru, więc nie ma prostopadłej (normalnej) do toru - czyli interesujących nas sił. Nawet próby podstawiania "nas" do wzoru nic nie dadzą, bo o ile masę mamy, to nasza prędkość i odległość od środka obrotu wynoszą zero... Pozostaje tylko reakcja na siłę dośrodkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyli za Wikipedią -cytat-,,Przykładem jest siła, którą odczuwamy siedząc w skręcającym samochodzie (względem samochodu jesteśmy w spoczynku, jednak skręcający samochód jest nieinercjalnym układem odniesienia). Siła ta działa w kierunku "na zewnątrz" łuku, po którym porusza się wybrany układ odniesienia, czyli np. na huśtawce jako dodatkowy ciężar, a podczas skrętu samochodem na poziomej (nieprofilowanej) drodze w lewo, siłę tę odczuwamy jak dodatkową składową siły ciążenia ciągnącą nas w prawo. Właśnie ze względu na siłę odśrodkową zakręty na drogach, przeznaczone do pokonywania ze znaczną prędkością, profiluje się podnosząc ich zewnętrzną krawędź, podobne projektuje się także np. trasy saneczkarskie. Dzięki takiemu zabiegowi, w układzie związanym z samochodem wypadkowa siły ciążenia i siły odśrodkowej ma mniejszą składową równoległą do płaszczyzny jezdni, zmniejszając ryzyko poślizgu i wypadnięcia z zakrętu. ,, Czyli samochód to nie lecący model ?A lot w przewrocie lub stożku to nie pochyła jezdnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek Ulas, zmieniłeś układ! Z inercjalnego (np. stojącego w środku koła modelarza), na nieinercjalny - czyli ze środka modelu. Problem w tym, że w takim przypadku nie bardzo wiesz, co trapi tego biednego modelarza... Siedzisz szczęśliwy w modelu, a zamiast jego oddziaływania czujesz pozorną siłę wywalającą cię z modelu. Zmienia się sposób opisu. Zamiast siły dośrodkowej pojawia się odśrodkowa. Zgadza się?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładziak, to jest kwestia nazewnictwa.

Wikipedia____________Wikipedia angielska_______________ iwiedza.net

siła dośrodkowa_______centripetal force_______________siła dośrodkowa

siła odśrodkowa_______centrifugal force_______________siła odśrodkowa bezwładności

reakcja na s.d.________real centrifugal force,___________siła odsrodkowa

reactive centrifugal force

 

są więc różne opracowania, różne definicje. Zauważ, że nawet po słowie REAL czy REACTIVE występuje słówko CENTRIFUGAL czyli odśrodkowy.

 

Ty upierasz się przy (wiki pl), ja większym zaufaniem darzę (iwiedza.net). Koniec dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że nawet po słowie REAL czy REACTIVE występuje słówko CENTRIFUGAL czyli odśrodkowy.

Bo to aż się prosi, o takie nazwanie - tylko właśnie z dodatkowym, rozróżniającym określeniem. Oba bardzo ładnie oddają charakter tej siły. Reakcyjna - bo jest oczywistą reakcją lub rzeczywista - w przeciwieństwie do tej występującej w układzie nieinercjalnym.

 

Dlatego też kompletnie nie rozumiem nazw z iwiedzy, bo stawiają wszystko na głowie. Ba, wg mnie wprowadzają w błąd - o czym cały czas pisałem.

 

Najważniejsze, że się chyba wreszcie dogadaliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładziak to trzeba było tak odrazu że rozpatrując układ nieinercjalny wprowadza się wiele sił które w rzeczywistości nie istnieją jak np. siła odśrodkowa.

Siła odśrodkowa jest pojęciem abstrakcyjnym za pomocą którego można wytłumaczyć pewne zjawiska fizyczne, które w układach inercjalnych byłyby trudne do wytłumaczenia

Dlatego uważam że użycie określenia siły odśrodkowej w moim poście nie było nadużyciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.