Jump to content

Budowa makiety RC(gigant) szybowca KOMAR-49 DLA CIERPLIWYCH


Kazik.R

Recommended Posts

zabrałem się do budowy modelu rc tego szybowca od podstaw.....Skończyłem dopiero poprawiać przekroje poprzeczne kadłuba(nie wzystko grało) Na szczęście jestem modelarzem "starej szkoły" i zacząłem od szablonów z tektury więc sklejki nie zmarnowałem :D:D:D

Ponieważ jest to budowa od podstaw ,a nie z gotowych planów -ta relacja potrwa i sądzę,że Tomek mnie nie wytnie....-he,he :D:D niebawem zamieszczę pierwsze zdjęcia z opisem.Relacja dotyczyć będzie tylko najważniejszych etapów budowy...stąd ten limit czasowy

na tą relację.Jeżeli to możliwe to proszę o konstruktywną krytykę i rady .Pozdrawiam :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

a ja bym prosił o dokładny opis budowy kadłuba bo przymierzam się też do tego modelu ale o rozpiętości 2,5 metra maks.

 

Jaka jest planowana rozpiętość i długość kadłuba?

Link to comment
Share on other sites

moj kolega z modelarni zamierzal budowac komara 3m, na podstawie planow z "modelarza" i rad otaczajcych go modelarzy :) narysowal stateczniki i wregi kadluba :) bardzo mi sie to podoba. Klasyczna robota. Bede z przyjemnoscia ogladal Pana relacje z budowy.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Proponuję zajrzeć tutaj:

 

www.rcradawiec.pl/photogallery.php?photo=1786

 

Komar w wersji sprzed wojny, wykonanie kolegi, mam nadzieję, że w tym sezonie już poleci.

 

Zdjątko dedykowane Kazikowi, co by mu dodać energii do pracy nad Komarem :wink:

Link to comment
Share on other sites

Mój Komar 49 budowany będzie w skali 1:5 co daję rozpiętość 3,16...Dzięki za słowa otuchy na starcie :D:D Dzięki Tomku W -u za linka do stronki .Model w wykonaniu M.Kotlińskiego robi wrażenie ale on ma model chyba w skali 1:4.... :D:D:D Wieczu ja też posłużyłem się rysunkami z "Modelarza" i przekroje wręg mi nie pasowały-robiłem je dwukrotnie tj.szablony kartonowe.Teraz jest okeyNiech kolega wyznaczy oś konstrikcujną kadłuba i położy wg.osi szablony wręg kadłuba-zauważy niezgodności w przenikani się przekrojów :D Tomku W jaki profil i kąt zaklinowania zastosował M.Kotliński w swym Komarze???Ja konsultowałem się przed budową telefonicznie z Tomkiem Lisem,który zbudował jako jeden z pierwszych taki "duży " model Komara.Pozdrawiam :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Aby wszystko było jasne, konstruktorem i budowniczym Komara którego zdjęcia są na stronie "rcradawiec" jest pan Janek L. Pan M. Kotliński tylko trzymał model do zdjęcia. Co do kątów i profili to w tej chwili nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć , ale postaram się coś dowiedzieć . Mam też trochę zdjęć Komara Tomka Lisa, byłem kiedyś u niego, jeśli byłbyś zainteresowany mogę zeskanować i Ci przesłać. Ale raczej jest na nich niewiele szczegółów.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

No to ja też z niecierpliwością będę obserwował Kaziu Twoje poczynania.

Może w ramach "niespodzianki" przytargasz go w lutym do Bytomia, byłaby to niezła ozdoba zawodów modeli plastikowych, musze zapytać Olka Zielonego czy znajdzie miejsce na takie maleństwo.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Wszystkich odwiedzających ten wątek przepraszam za brak zdjęć i postępów w budowie Komara.Bierzące imprezy w Będzinie,zabierają mi cały czas.Dodatkowo zostalem obciążony innymi obowiązkami związanymi z obchodasmi Dni Będzina i pokazami modelarskimi teraz 19.05 w Mierzęcicach i III Festiwalem Modelarskim w B-Grodżcu :oops: :oops: :oops: .Ale od czerwca ruszę dalej i zamieszczę zdjęcia :rotfl: :jupi: :jupi: Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Sorki, że zapytam w tym temacie ale bez sensu chyba otwierać nowy dla jednego pytania.

Więc - czy z płaskiego terenu model o rozpiętości 2,5m i wadze pewnie co najmniej 2kg można "wystartować" za pomocą gumy?A jesli tak to na jaką wysokosc można by liczyć? Nie piszcie o wyciągarce ani holowniku bo to narazie odpada. Model to niemiecki szybowiec desantowy z II wojny DSF-230 więc trudno tu mówić o doskonałości aerodynamicznej i długotrwałości lotu. W końcu jako makieta desantowa , prezentowala by się tylko przy lądowaniu :jupi:

Link to comment
Share on other sites

Witam a w Tegoborzu bedziesz ?

Budowa gignta troszke schodzi - mi wykonanie formy na czaple (1:5) zajelo prawie rok brak czasu. Kadlub bedzie z laminatu z przekladka. A trza bylo sluchac starszych i robic ze sklejki.

Mam troszke zdjec modelu komara z tegoborza jak zainteresowany to przesle.

Pozdrawiam Slawomir

Link to comment
Share on other sites

czy z płaskiego terenu model o rozpiętości 2,5m i wadze pewnie co najmniej 2kg można "wystartować" za pomocą gumy

Zaczynając karierę w RC, strzelałem modele o wadze ok 3 kg. Taką mam gumę Grupnera :), 25 m gumy - chyba 75 metrów linki. Więc możesz spokojnie strzelać.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Jak powiedzialem tak też zrobiłem od czerwca tj.trzy miesiące poświęciłem na wykonanie wręg kadłuba-aby była to "prawdziwa"makieta wręgi kabiny robiłem jak powinno być tzn.jak w prawdziwym szybowcu.Przygotowałem również listwy na podłużnice-ale w "Komarze należ robić je inaczej....... postaram pokazać to na zdjęciach.Mam gotowe wszystkie wręgi i przygotowane "urządzonko" do montażu kadłuba.Wszystko robię samodzielnie i to pochłania bardzo dużo czasu..... :D:D:D .Teraz poćwiczę wklejanie zdjęć i czas na fotorelację.Pozdrawiam wszystkich oczekujących na relację i przepraszam,że tak długo czekali :oops: :oops: :oops: -ale wiecie w modelarstwie jest tak jak z Krakowem-NIE OD RAZU.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.