Jump to content

jak to podlączyć


sebka34

Recommended Posts

koledzy chiałbym podłączyć spiąć ze sobą elektronike do RWD5 lecz nie wiem co z czym oto co posiadam;

 

Dołączona grafika

zapewne trzy niebieskie przewody do silnika ,czarny ,czerwony zasilanie, trzy cienkie przewody na taśmie, biały, czerwony, czarny- do odbiornika, lecz w które miejsce wpinamy?

 

Dołączona grafika

 

oto odbiornik gdzie wpinamy serwa 2 sztyki,regulator,oraz baterie.

Bateria zastanawiam sie nat pakietem Zippy spotykam baterię z przewodami dwa grube {czerwony, czatny} oraz cienkie na taśmie z końcówką trzy lub cztero pinową gdzie ja wpinamy w moim odbiorniku nie ma miejsca na końcówkę czteropinową ?

Koledzy jak to wczystko pospinać do kupy

Link to comment
Share on other sites

Zacznijmy od składnych zdań :!: Przecinki, akapity itd. O ortografii nie wspomnę ...

 

Kolejną rzeczą jest instrukcja obsługi - takie kilka stron z tekstem i obrazkami.

 

Jeśli mnie pamięć nie myli to pod gniazdo 3 odbiornika idzie regulator, pod 1 i 2 lub 1 i 4 idą serwa [zakładam ze masz tylko SK i SW bez lotek].

 

Ta taśma przy accu służy do ładowania akumulatora, do regulatora podłączasz te czerwone i czarne kable. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie wtyczki wszędzie - czyli żadnych tymczasowych rozwiązań.

Link to comment
Share on other sites

Kolego zacznijmy od początku :

 

1. Od regulatora wychodzą z jednej strony trzy przewody - u ciebie widzę 3 niebieskie a więc tak zaczynasz od środkowego i podłączasz pod środkowy przy silniku a pozostałe poszczególnie - jak się pomylisz najwyżej będziesz miał lewe obroty :) ważne żebyś nie pomylił środkowego z innym bo może być problem.

2. Z drugiej strony odbiornika wychodzą przewody czarny i czerwony to są do pakietu - zarabiasz je końcówką np dean - przy regulatorze daj męską a przy pakiecie żeńską. Wtyczkę wpinasz pod kanał 3 w odbiorniku.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wcale nie musi być środkowy do środkowego. Jest to wsio ryba. Jeśli wyjdzie zły kierunek, zamieniamy kolejność dwóch dowolnych przewodów. Silnik wewnątrz nie wie który jest środkowy, bo takiego nie ma (chyba, że wiesz, który wierzchołek np. trójkąta jest środkowy, a tak są zazwyczaj łączone uzwojenia wewnątrz silnika). Przewody mogą się różnie ułożyć przy wyprowadzaniu na zewnątrz obudowy. Są równiez regulatory, w których kierunek ustalamy programując, bez kombinowania z drutami). Wtyczkę od regulatora wpinamy nie zawsze pod trzeci kanał-tak jest np. w Futabach. U Graupnera na przykład jest to zazwyczaj kanał pierwszy. pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Tak, jak koledzy przedemną napisali trzy niebieskie idą do silnika. Jeżeli po pierwszym podłączeniu "na chybił trafił" będziesz miał lewe obroty wystarczy, że zamienisz dowolne dwa przewody. Zgadzam się z bubu2 co do istnienia środkowego przewodu. Kable z drugiej strony regulatora podłączasz do pakietu czerwony + czarny -. Taśmę trójkolorową z wtyczką podłączasz do odbiornika pod kanał gaz (czyt. obroty silnika) ang. throtle. Z takim podłączeniem nie musisz już podłączać dodatkowych baterii do odbiornika pod kanał batt, gdyż prąd jest pobierany do odbiornika i serw z pakietu. W Twoim zaprezentowanym odbiorniku nie ma opisanych kanałów. Być może tak jak koledzy przedmówcy piszą do regulacji obrotów jest przypisany 3 kanał, ale to musisz sprawdzić metodą prób. Warto przeczytać jeszcze to z czym ja miałem problem. Być może Ci się przyda?

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=20960&highlight=kijuik

Link to comment
Share on other sites

a nie można sprawdzić tych przewodów niebieskich miernikiem ?

Co oznacza literka B na odbiowniku?

czy regulator jest już wstępnie (nowy) zaprogramowany?

1: A po co? :shock: Nie rozumiesz, że to nie ma znaczenia? Podłaczasz tak, jak ci wygodniej. Nie trafiasz w obroty? Zamieniasz miejscami DWA dowolne przewody. Najwygodniej jest saśiadujące ze sobą. WSIO!

 

2: Teoretycznie, tam podłączasz układ osobny BEC lub baterię zasilajacą odbiornik i serwa. Ma to znaczenie w Szybowcach, bo w modelu silnikowym podłączasz regulator pod kanał sterujacy silnikiem i to regulator zasila odbiornik.

 

3: Wstępnie - tak. Pytanie tylko JAK. Ustawienia fabryczne wcale nie muszą się pokrywać z konfiguracją twojego modelu, bo skąd ma producent wiedzieć, jaki rodzaj pakietu używasz i jakie opcje chcesz mieć?

Instrukcja programowania jest w instrukcji regulatora. Jeśli masz z tym problem, kup kartę programującą ten regulator.

Błędnie zaprogramowany regulator może doprowadzić do zniszczenia pakietu.

Link to comment
Share on other sites

dzięki madrian

podłącze tak jak jest mi wygodnie - zazwyczaj w elektronice jest tak że jak coś sie żle podłączy to na pewno coś sie spali :D

Ale rozumiem że przewód B-niebieski (środkowy) podłączam pod środkowy silnika

Link to comment
Share on other sites

Akurat nazwa "B" dla środkowego przewodu na regulatorze jest podyktowana tym, że "B" jest drugą literą w alfabecie. Również mogły by się przewody nazywać :1,2,3 lub X,Y,Z. Jeśli chodzi o regulację, a w zasadzie programowanie regulatora do tego służą specjalne karty:

 

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2169&Product_Name=TURNIGY_BESC_Programming_Card

 

Kartą taką programujesz pracę regulatora, w zasadzie wszystko jest jasne bo napisane na karcie (podstawowy angielski), wybierasz różne opcje i wciskasz OK.

Jednak nie wszystkie regulatory trzeba programować bo już fabrycznie są zaprogramowane a niektóre wręcz wymagają ręcznego programowania.

Nie martw się te sprawy są proste i sprawiają jakąś tam trudność, gdy robisz to pierwszy raz. Później to rutyna.

Link to comment
Share on other sites

Napisze po raz kolejny juz...

Czemu nie ma znaczenia jaki kabel gdzie.

Poniewaz kazdy z nich, po kolei - zmienia swoja funkcje.

czyli zaczyna sie tak

kabel A :+

kabel B :-

kabel C :sygnal

 

nastepnie

kabel A:sygnal

kabel B:+

kabel C:-

 

i uwaga - niespodzianka - dalej jest

kabel A:-

kabel B:sygnal

kabel C:+

 

I tak caly czas - w kolko - iles tam razy na sekunde...

 

Dlatego zamiana dowolnych dwoch powoduje zmiane kierunku pracy silnika.

 

Pomoglem, Pomoglem, Pomoglem ???

prosze powiedzcie, ze TAK :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Robert to nie jest wcale takie proste bo sygnały na cewki są poddane ciągłej modulacji PWM więc czysty + i czysty - występuje tam niezbyt często.

co do czegoś co nazwałeś sygnał to rozumie że chodziło ci o sygnał zwrotny z jednej cewki do regulatora

Link to comment
Share on other sites

uproscilem aby bylo, ze tak powiem - obrazowo ;)

Moze troche zbyt - jednak to daje wyobrazenie co tam sie dzieje - choc nie ukrywam, ze jakbys chcial to opisac bardziej dokladnie - to smialo - tylko moze w innym watku - moze w doklejonym o elektronice.

Mozesz napisac tu, a ja najwyzej przeniose jak kompa dorwe :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.