Skocz do zawartości

Budowa prostego regulatora dwukierunkowego ?


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kiedyś ojciec zbudował mi prosty regulator do łódki - teraz znowu przydało by się taki zbudować ale dokumentację wcięło ...

 

Żadnego programowania, smd itd

 

Może ktoś ma jakieś linki ? Szukałem ale nic na razie nie znalazłem a może ktoś ma gdzieś zapisane ... Bede i tak szukał dalej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dostałeś linki do wielu schematów i propozycję gotowego kitu. Jak powinien wyglądać układ, by zrozumiał go 12-latek ? Pewnych rzeczy nie można przeskoczyć i jeżeli nie jesteście w stanie zmodyfikować albo samemu narysować (nawet na podstawie znalezionych w sieci opracowań) własnego projektu, to oznacza, że regulator dwukierunkowy nie jest układem z podstaw elektroniki. Trzeba trochę wiedzieć o układach analogowych, impulsowych, MOSFETach i sterowaniu obciążeniami indukcyjnymi. Jeżeli oczekujesz czegoś super-prostego i wciąż tego nie znalazłeś, to prawdopodobnie takie coś nie istnieje. Zbudowany "na piechotę" regulator dwukierunkowy sterowany PPM zawsze będzie zawierał jakiś układ wstępnej obróbki impulsów, przetworzenie ich na wartość średnią, generator piły lub czegoś podobnego, komparator robiący za modulator PWM, driwery i stopień końcowy. Koniec. Teraz wystarczy to przerysować na papier. Dodanie każdej nowej funkcji (hamulec, opóźnienie przy zmianie kierunku itp) będzie kosztowało za każdym razem kolejny wzmacniacz operacyjny lub dołączanie elementów RC w dziwne miejsca układu. Całość będzie pracować dobrze tylko dla pewnej klasy silników, w pewnym zakresie napięć zasilających i będzie zdradzała oznaki szaleństwa w przypadku zaniku impulsów sterujących lub pojawienia się zakłóceń. Wyeliminowanie tych podstawowych wad spowoduje dalszą komplikację układu. Możemy tu na Forum zrobić do takiego projektu przymiarkę ale ja proponuję inne podejście: niech młody weźmie na warsztat jakiś sprawdzony, jednokierunkowy regulator analogowy, zrozumie go w najdrobniejszych szczegółach, zbuduje, pomierzy (bo chyba ma jakieś wsparcie, prawda?) a następnie zastanowi się nad przeróbką na dwukierunkowy. Nawet jeśli zostawi prościutki stopień końcowy i użyje przekaźnika do odwracania kierunku to i tak zostanie mu niezła zabawa z pozostałymi blokami tego układu.

Acha, i jeszcze jedno: czymże różni się składanie kitu (zwykle wyposażonego w schemat) od powielenia gotowego schematu z sieci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że ja taki regulator miałem już gdyż gdy mnie interesował temat to taki regulator 25A kosztował jakos 200-250zl ... A wtedy bylo to jakos 1/4 dobrej wypłaty ... A więc ojciec mi taki zrobił ale schematu juz nie mamy ...

 

Całość zaczyna się oczywiście od prostych spraw typu obsługa miernika, lutownicy, podstawowe elementy, budowa żarnika do świecy, przeróbka zasilacza - potem miał być regulator jako że był to jak pomne scalak [może dwa], troche rezystorów i diod oraz kilka tranzystorów - zero programowania.

 

Typowy regulator powinien mieć zakres działania od 6V do 12V, ampery jak pomne ustawiało się odpowiednimi tranzystorami.

 

Nie ja też nadzoruje całą ta pracę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO jak dla 12-sto latka, to budowa takiego regulatroa jest jednak nieco na wyrost. Nie mniej kilka schematów w miarę prostych regulatorów jest w książce W. Jakubowski "Sekrety Modeli Latających z Napędem Elektrycznym". Kilka schematów, to na prawdę proste układy budowane z elementów dyskretnych i prościej się już chyba regulatora zbudować nie da.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś linki do wielu schematów i propozycję gotowego kitu. Jak powinien wyglądać układ, by zrozumiał go 12-latek

Proste sprawy bywają najbardziej skomplikowane, nie prosciej kupic coś gotowego :rotfl:

Czesto oszczedność (do bólu) prowadzi do nikąd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

na mojej stronie jest schemat regulatora jak i gotowy za 75zł. Zrobiłem już tego trochę do łódek do wywozu zanęty. Silnik od kompresora lub odkurzacza samochodowego najlepiej się spisuje i jest tani. Prąd regulatora 15A ,BEC 3A zasilanie od 6 do 12V

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.