Skocz do zawartości

MODUL DSM2 do futaby 10mW


pmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupilem w zelszym roku do swojej Futaby 8u Super modul DSM2, latam glownie w combacie 1/12, ale od niedawna mysle o FPV ale takim bliskim do max 500 metrow.

Pytanie brzmi - jezeli kupilem modul w Polsce to jego moc jest jak wiadomo "Europejska" i wynosi <=10Mw. Czy jest jakas mozliwosc, żeby zmienic na standar US czyli 100 mW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

To dlaczego mój nadajnik ma moc 100mW a kupiony w Polsce?? widocznie Polska nie jest w Europie.. 8)

A w oficjalnej sieci i czy ma ( a powinien ) mieć możliwość zmiany 10/100 mW mocy ...

 

A z drugiej strony - dlaczego w wielu nadajnikach jest moc 10 mW skoro wszędzie można 100 :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze by tak do przepisow zajrzec?

Nadajniki DSSS moga miec max 10mW mocy, FHSS max 100mW.

Takie mowia przepisy.

To dlaczego Spektrum sprzedaje moduły o 18dB ? czyli w okolicy 80 mW

 

A kolega pyta o modul a nie nadajnik(który może mieć w menu opcje wyboru EU/US) a jestem prawie pewien, że każdy moduł sprzedawany przez Spektrum ma 18dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mnie nie cieszy czytanie 21 stron.. staram sie trzymać informacji technicznych ze strony producenta, a nie z forum.

Wobec tego. W telegraficznym skrócie :)

 

Normy europejskie ETSI, mówią o dopuszczalnej mocy EIRP dla pasma 2.4GHz :

100 mW, dla transmisji FHSS

10 mW, dla transmisji DSSS

Przy czym powyższe odnosi się wyłączenie do urządzeń bezprzewodowych sieci transmisji danych. W przeciwieństwie do pasma 35MHz, dla pasma 2.4GHz, brak jak dotąd, odrębnego punktu w normie, mówiącego o urządzeniach do zdalnego sterowania modeli. Jest natomiast zapis szerszy mówiący o urządzeniach do zastosowań ogólnych tkzw. ISM (industrial, science , medicine), których użytkowanie nie wymaga zezwolenia i tu moc ograniczona jest bez względu na rodzaj transmisji do 10 mW EIRP.

 

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to widzę, że masz nowsze od moich wiadomości. Ja napisałem powyższe bazując na normach ETSI, które mam od mniej więcej roku czasu. Nie mniej to dobra wiadomość, bo IMO skoro dopuszczono 100mW (FHSS), dla sieci , których jest setki tysięcy, to dla czego sterowanie modeli miało by być upośledzone.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.