Jump to content

Pomoc w narysowaniu planów stateczników do szybowca


radek_lodz

Recommended Posts

Witam,

 

pozostały mi końcówki skrzydeł od dużego szybowca i chciałbym zrobić malutki elektroszybowiec. Plany jednej połówki skrzydełka dołączam w ilustracji poniżej. Skrzydła mają profil SD 7037.

Chodzi mi o pomoc w zaprojektowaniu stateczników (lub jakiś darmowy program, arkusz excela do wyliczenia tego) do takich skrzydełek no i oczywiście odległość od skrzydła (ramię). Preferuję stateczniki klasyczne a nie V.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Poziom - trapez 80mm schodzący do 45mm i 500mm rozpiętości, ster 20 albo dołożyć

Ramie 500mm miedzy spływem skrzydła a natarciem statecznika

Pion - trapez podstawa 80mm do 30mm, wysokość 120mm, ster 20 do 10mm albo dołożyć 15mm

 

Tak na moje oko :wink:

 

Edit: chyba przesadziłem, wystarczy 400mm rozpiętości SW, co do programu to nie dla mnie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Kolega na innym forum tutaj napisał:

Dla lotnictwa tzn."general aviation" oraz "homebuild" cecha objętościowa jest (w pewnym uproszczeniu) niczym innym jak po prostu stałą Cht i wynosi Cht=0,5. Taką będziemy się posługiwać podczas naszego projektowania.

 

Do obliczeń potrzebujemy również powierzchnię płata. To z podstawowej geometrii każdy jest w stanie sobie to policzyć. Żadna filozofia. Najlepiej zastosować jakąś standardową jednostkę, np. [m^2].Oznaczmy to jako Sw.

 

Potrzebujemy też średnią cięciwę aerodynamiczną płata. Dla płatów prostokątnych jest to po prostu cięciwa płata. Dla płatów trapezowych bez skosu jest to uśredniona arytmetycznie cięciwa końcówki płata i cięciwy tworzącej się na osi symetrii kadłuba po przedłużeniu obrysu skrzydeł do tej osi. Z dobrym przybliżeniem jest to po prostu cięciwa przykadłubowa wyrażona w podobnych jednostkach co powyższe parametry np. [m]. Niech to będzie nasze SCA lub cw

 

Ostatnia rzeczy to przewidywana odległość (czyli taka jaką chcemy :mrgreen: ) pomiędzy 1/4 średniej cięciwy aerodynamicznej płata a 1/4 średniej cięciwy aerodynamicznej usterzenia poziomego. To jest nasze L.

 

Obliczamy:

 

Sh=Cht*SCA*Sw/L

 

... i gotowe, trzymając się jednostek dostajemy powierzchnię usterzenia poziomego np. W m^2 :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Tak na moje oko

Na moje oko to powinieneś się schować z takimi głupotami. Ta twoja pożałowania godna propozycja nawet ładna nie jest. Zero zachowania jakichkolwiek proporcji i logiki, a tym bardziej fundamentalnych zasad mechaniki lotu
Link to comment
Share on other sites

Lubie twoje odpowiedzi :wink: A o gustach nie rozmawiamy :roll:

 

Aż sobie to rozrysowałem i rzeczywiście widze jeden bład - ramie jest za duże - zmieniłem je na 250mm i wyszło mi to:

 

Dołączona grafika

 

Nie powiem że jestem mistrzem, nie mam wiaderka medali w tym temacie ale chociaż próbuje wskazać konkrety.

 

Czekam i czekam na pierwszy tom "Mądrości Czarka" w postaci jakiegokolwiek artykułu nadającego się do podwieszenia ale próżno mi tyle lat go szukać. Może tym razem się dasz namówić, moze wreszcie bym tą twoją wiedzę nawet w tak "błahym" temacie posiadł...

 

Mnie się moja koncepcja podoba mimo że nie spędziłem nad wyliczeniami pół roku a jakieś 20 sekund używania wyobraźni ... Może jest troche za ostry ten kąt ale jaki problem podnieść to o 5 czy 10mm :?:

 

Edit: A książek mi nie braknie, jakieś 2000 stron do 1 lutego [w sumie to do 25 stycznia] ...

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za szybką reakcję.

Ertman - tak na moje oko to ten statecznik jest trochę za duży. No ale na oko nie będziemy projektować, może mi się wydaje.

 

Meteor - jak mam już wyliczoną powierzchnię statecznika, to kształt rysuję dowolny, byle zachować powierzchnię, czy też są jakieś wytyczne co do kształtu? I co z pionowym?

 

Ps. Aha, ponieważ jestem nowy na tym forum - jak wygląda sprawa z tymi "pomógł"? Każdy mi w jakiś sposób pomógł - mam każdemu kliknąć czy jak?

Link to comment
Share on other sites

Guest Jerzy Markiton

Meteor - a spróbowałeś kiedyś w/g podpowiedzi tego irokeza zbudować i oblatać model ? Zastanowiłeś się nad tym, że rysunki w Miniaturowym Lotnictwie (te akurat) dotyczą modeli swobodnie latających ? Wiesz jaki model otrzymasz przyjmując do obliczeń moment stateczności 0,5 ? A jaki przyjmuje się do modeli swobodnie latających ?

Polecam: Projektowanie (i budowa?)MODELI szybowców - mam nadzieję, że nie pokręciłem, sprawdzę. Pozdrawiam - Jurek

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.