Skocz do zawartości

Modelarnia...


Marcin K.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Od dłuższego czasu myślałem nad zrobieniem modelarni w moim mieście (Rogoźno WLKP).

Nie dawno rozmawiałem z jednym panem a on porozmawiał z innym panem z (Rady?)powiatu i został przeznaczony lokal na takowe miejsce.

I tu pytanie co musi sie znajdować w takiej modelarni? Choćby na początek.

Instruktora też załatwią no i fundusze na wszystkie potrzebne bajery. Na razie jest 3 zainteresowanych w tym ja, na pewno ktoś jeszcze sie przyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komplet wierteł do metalu 1-10mm

Komplet wierteł do drewna 2-12mm

Komplet pilników igłowych

Komplet śrubokrętów krzyżakowych u płaskich

Opalarka

Żelazko

Wiertarka(stołowa)

Wkrętara (teraz tak tanie są że nie musi ,ale lepiej jak jest)

Szlifierlka stołowa.

Papier ścierny 80,120,240, 800 i 1500 po kilka arkuszy

Worek gumek recepturek(za free z apteki mam tego full)

Szpilki modelarski -pudełeczko.

Zestaw klei i żywic.(Ca ,wikolopodobne ,dragon itd...)

Liniki ,kątomierze, cyrkiel

Długa linijka metalowa lub coś podobnego.

 

Biurka /stoły(stanowiska pracy)

Lamki lub obre oświetlenie.

Półki na narzędzia

Krzesła.

 

Apteczka!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Na pewno przyda się elektryczna piła tarczowa (taka z blatem i kołem z boku do zgrubnego szlifowania), włośnica elektryczna, lutownica(e), narzędzia(!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, jak widać jest powód, że organizacją zajmują się generalnie ludzie w "pewnym wieku".

Zacytuję swój post z PWM z podobnej dyskusji:

 

Żeby pomodelikować, trzeba mieć jako minimum oprócz oświetlonego i zelektryfikowanego lokalu trzeba mieć w miarę porządne stoły, jakieś półki i szafki.

 

Sądzę, że w modelarni kilka narzędzi powinno być "modelarniane"

- wiertarka kolumnowa lub wiertarka w stojaku, wiertarka ręczna

- szlifierka

- imadła

- młotki

- deski montażowe + regały na nie

- sprzęt do sprzątania

- lutownice

różnego typu piły, szczypce, klucze, pilniki, śrubokręty itp... mikroszlifierki..

 

opcja - gilotynka do blachy, tokarka, wyrzynarka stołowa

 

+ kupa drobiazgu - klocki do papkieru ściernego, ściski, nożyki, linijki stalowe, pilniki, wiertła...

 

Reszta we własnym zakresie, trzymana w szufladzie/szafce modelarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i między innymi Takie Coś

http://img300.imageshack.us/img300/2203/szlifierkalr2.jpg

Jest to szlifierka grubościowa ze stolikiem do szlifowania spływów ,oczywiście "samoróbka "jak większość moich maszyn

 

To opisz ja to działa :D Bo maszynka zapowiada się ciekawie. Czy ten stolik jest pod kątem ustawiany czy jak ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dośc prosta maszynka wałek oklejony papierem sciernym a pod spodem stół podnoszony na śrubie i dopiero na tym stole zamocowany sje stolik kątowy, oczywiście z regulowanym kątem.W tym przypadky jest żle zamocowany ten stolik ,nie powinien być prostopadle do wałka tylko pod dużym kątem .Wtedy papier zużywa się równomiernie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim chęci i pieniądze

 

Na 3 osoby to ... sobie w domu zróbcie modelarnie ... -sens prowadzenia modelarni pojawia sie przy 5 dorosłych osobach które sie tym chcą zająć - albo przy instruktorze i 7 młodych + starsi koledzy wtajemniceni - kolo 3-5 ...

 

Pomieszczenie musi dawać conajmniej 2 m2 na osobe czyli okolo 30-40 m2

 

Ja mam na siebie samego w domu 15m i mało mi ;D

 

Chłopaki jako że mam doświadczenie w zakładaniu modelarni to powiem to co sam wiem

 

Ciepłe pomieszczenie z dobrą siecią elektryczna {uziemienie} i oddzielnym bezpiecznikiem, łazienka z kranem i zlewem, sanitariat

 

Wynagrodzenie dla instruktora {powinien być zatrudniony np. przez spółdzielnie, urząd gminy}

 

Porzadne, masywne, równe stoły - takie żeby sie nie przesuwały podczas np pracy na imadle

 

Krzesła jak kto lubi

 

Szafki na narzedzia, regały na materiały, zamykana szafa na RC i materiały niebezpieczne {zywice, rozpuszczalniki}

 

Akcesoria do sprzątania

 

Apteczka+gaśnica

 

Porządne światło - 2 świetlówki 40 wattów na stół

 

Porzadne przedłuzacze z uziemieniem

 

Deski montażowe

 

Kilka imadeł, wszelkiej maści pilniki i iglaki, piłki do metalu i włośnicowe, młotki, papiery, szczypce, śrubokręty, akcesoria do rysowania

 

Przyda się tablica i kreda

 

Komputer z FMS :P

 

Modelarnia nie pogardzi szlifierką 2 tarczową chociaż lepsza wydaje sie być tasmowo-tarczowa

 

A'la Dremel z 2 zestawami akcesoriów

 

Wiertarka reczna - elektryczna to chyba zbytek kasy ...

 

Dobra lutownica + akcesoria do lutowania

 

Wyrzynarka włośnicowa

 

Kasa na materiały i sprzet

 

Reszta wyjdzie w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ertman_176 Jak na razie będą 3 osoby+ instruktor. Na pewno ktoś jeszcze dołączy.

Apteczka to podstawa i będzie na pewno :D

Narzędzia będą kompletowane w miarę dotacji z gminy miasta(główny sponsor :devil: )

Na pierwszy "ogień' pójdą piłki włośnice, papier ścierny, żelazko, nożyki i reszta tego co będzie potrzebne, będzie dobierana w miarę potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.