Skocz do zawartości

HLG & F3J - two in one


kuba r.

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

OK, Rafał położyłeś mnie na łopatki.

A skąd ten facet wiedział, że ten komin na niego idzie?

Też chciałbym posiąść tą umiejętność widzenia/czucia czy idzie na mnie komin czy nie, to bym se Proximą trochę dłużej polatał a nie gonił się nią po niebie w poszukiwaniu termiki.

Rafał nie bądź jak ten przysłowiowy pies ogrodnika i podziel się tą wiedzą jak to robić :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ten facet wiedział, że ten komin na niego idzie?

da się, da :) ptaki szybujące - ale to wysoko, jaskółki i motylki - to nisko, nagłe zesłabnięcie wiatru + uczucie że zrobiło się cieplej, w centrum komina lekki rękaw (ten do wiatru :P) przestaje powiewać a lekko unosi się do góry, czasem kręci się w kółko (ja mam do końca anteny kawałek nitki przywiązany), a jak jest bezwietrznie to ruch liści czy traw w oddali sygnalizuje komin. Na zboczu jak słabo wieje a jest termicznie często korzystamy z tych sygnałów, daleko i wysoko ciężko to ocenić. Ja na płaskim jak latam to dopiero od ok. 100m w dół potrafię dobrze ocenić co się dzieje z modelem, na zboczu jak się lata na wysokości wzroku (przynajmniej w pierwszej fazie lotu w termice) tego problemu nie ma, wszystko widać jak na dłoni. Z tym, że na zboczu termika jest silna, ale zazwyczaj bardzo poszarpana - kilka kółek i można zgubić komin - nie jest szeroki i ustalony. A w prawdziwym szybowaniu niestety przeszkadza silnik - nie w lataniu, a w nauce termiki...

 

i oczywiście kominy uciekają w wiatrem, im mocniejszy wiatr tym szybciej trzeba odchodzić z kominem, na zboczu to fajnie bo zawsze idzie do Ciebie :D wiadomo im wyżej się wyskrobujemy tym komin szerszy i stabilniejszy.

 

tutaj jest trochę na ten temat :)

http://www.piotrp.de/MIX/latanie.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba już opisał jak zobaczyć i wyczuć komin. Ja swego czasu startując w modelach swobodnie latających z napędem gumowym miałem długą tyczkę z jeszcze dłuższa taśmą (przeważnie z video) i po obserwacji ruchu taśmy było widać czy jest komin czy nie. Taśma opada do dołu nie ma nic, taśma w poziomie - duży wiatr, taśma idzie do góry to zaczyna się komin. No i jak jest komin to przeważnie wtedy wszystkie jakieś babie lata i inne pyłki razem z owadami lecą w powietrzu.

 

Jednak takie rozpoznawanie kominów dobre jest dla modelarzy swobodnie latających i wyczynowych gdy trzeba się ratować. Zwykły użytkownik zdany jest na ptaki, chmury, różnice w powierzchni terenu, gdyz rzadko się zdarza by startował jak ten zawodnik na filmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.