Jump to content

HLG & F3J - two in one


kuba r.

Recommended Posts

Witam

OK, Rafał położyłeś mnie na łopatki.

A skąd ten facet wiedział, że ten komin na niego idzie?

Też chciałbym posiąść tą umiejętność widzenia/czucia czy idzie na mnie komin czy nie, to bym se Proximą trochę dłużej polatał a nie gonił się nią po niebie w poszukiwaniu termiki.

Rafał nie bądź jak ten przysłowiowy pies ogrodnika i podziel się tą wiedzą jak to robić :wink:

Link to comment
Share on other sites

A skąd ten facet wiedział, że ten komin na niego idzie?

da się, da :) ptaki szybujące - ale to wysoko, jaskółki i motylki - to nisko, nagłe zesłabnięcie wiatru + uczucie że zrobiło się cieplej, w centrum komina lekki rękaw (ten do wiatru :P) przestaje powiewać a lekko unosi się do góry, czasem kręci się w kółko (ja mam do końca anteny kawałek nitki przywiązany), a jak jest bezwietrznie to ruch liści czy traw w oddali sygnalizuje komin. Na zboczu jak słabo wieje a jest termicznie często korzystamy z tych sygnałów, daleko i wysoko ciężko to ocenić. Ja na płaskim jak latam to dopiero od ok. 100m w dół potrafię dobrze ocenić co się dzieje z modelem, na zboczu jak się lata na wysokości wzroku (przynajmniej w pierwszej fazie lotu w termice) tego problemu nie ma, wszystko widać jak na dłoni. Z tym, że na zboczu termika jest silna, ale zazwyczaj bardzo poszarpana - kilka kółek i można zgubić komin - nie jest szeroki i ustalony. A w prawdziwym szybowaniu niestety przeszkadza silnik - nie w lataniu, a w nauce termiki...

 

i oczywiście kominy uciekają w wiatrem, im mocniejszy wiatr tym szybciej trzeba odchodzić z kominem, na zboczu to fajnie bo zawsze idzie do Ciebie :D wiadomo im wyżej się wyskrobujemy tym komin szerszy i stabilniejszy.

 

tutaj jest trochę na ten temat :)

http://www.piotrp.de/MIX/latanie.htm

Link to comment
Share on other sites

Kuba już opisał jak zobaczyć i wyczuć komin. Ja swego czasu startując w modelach swobodnie latających z napędem gumowym miałem długą tyczkę z jeszcze dłuższa taśmą (przeważnie z video) i po obserwacji ruchu taśmy było widać czy jest komin czy nie. Taśma opada do dołu nie ma nic, taśma w poziomie - duży wiatr, taśma idzie do góry to zaczyna się komin. No i jak jest komin to przeważnie wtedy wszystkie jakieś babie lata i inne pyłki razem z owadami lecą w powietrzu.

 

Jednak takie rozpoznawanie kominów dobre jest dla modelarzy swobodnie latających i wyczynowych gdy trzeba się ratować. Zwykły użytkownik zdany jest na ptaki, chmury, różnice w powierzchni terenu, gdyz rzadko się zdarza by startował jak ten zawodnik na filmie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.