Skocz do zawartości

Miniatur Wunderland w Hamburgu


marcin133

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno część z was już o tym słyszało a część już odwiedziła to dziwne miejsce jakim jest...

 

MINIATUR WUNDERLAND

.... my wybraliśmy się na "jakąś kolejkę"... to co zobaczyliśmy - było szokiem!

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jest to, jak twierdzą sami założyciele największa makieta kolejowa w skali 1:87 której budowę rozpoczęto w 2000 roku i trwa do dziś a same prace zaplanowane są do 2015 roku.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Podobno, jak zwykle zresztą, cała historia zaczęła się od... modelu widoku kolejki w sklepie i marzeniu aby zbudować coś, co naprawdę będzie jedyne w swoim rodzaju.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Cała "kolejka" stanowi jeden wielki organizm, podzielony na sekcję tematyczne takie jak: Knuffingen, Austria, Hamburga, Ameryki, Skandynawii, Szwajcarii o obecnie w budowie: sekcja lotniska ;D czy Francji i innych. Wykonano 7 sekcji i 5 kolejnych jest w planach do 2015.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Całość symuluje także pełne oświetlenie dobowe! dzień, zmierzch, noc i świt. Każdy pełny skład (a jest ich obecnie ponad 830 sztuk), każdy budynek czy konstrukcja (obecnie 3,5 tysiąca sztuk), każdy samochód (obecnie ponad 11 tyś sztuk) i wszystko co znajduje się teraz łącznie na 1150 metrach kwadratowych konstrukcji jest oświetlone i w pełni współgra z symulowanym oświetleniem pór dnia!

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Obecnie przy całym projekcie pracuje 185 pracowników, głownie hobbistów i entuzjastów którzy poświęcili już ponad pół miliona roboczogodzin.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Obecna łączna długość torów wynosi.... 12 kilometrów a ma być aż 20 :)

 

Dołączona grafika

 

Całość musi być jakoś sterowana, dziś cała kolejka sterowana jest za pośrednictwem 40 komputerów w centrum dowodzenia.

 

Dołączona grafika

 

Panowie na swojej stronie piszą że mogliby wykonać to wszystko w połowę krótszym czasie i wydać na to o wiele mniej pieniędzy ... ale nie byłoby to samo, jak piszą nie chodzi o zysk a o spełnienie własnych marzeń. Do tej pory wydano 10 milionów Euro a ile to może być faktycznie warte?? :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wiele rzeczy na potrzeby budowy kolejki musieli wykombinować sami. Okazało się że w skali 1:87 obecnie nie jest dostępne wszystko z technicznego punktu widzenia aby zrealizować każdy pomysł który rodził się w ich głowach.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jednym z takich własnych konstrukcji jest CARSYSTEM. Część z samochodzików porusza się w normalnym cyklu miejskim! Działają światła i sygnalizacja. Bajer!

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Innym znowu, chodź jeszcze nie dopracowanym systemem jest system kontroli statków. One pływają po wodzie, przybijają do wybrzeża... a jednak jeszcze mało. Podobno otwarta jest szansa dla tych którzy mogą wnieść w tych sprawach jakiś wkład, aby przyłączyć się do zespołu.

 

Dołączona grafika

 

Lotnicze akcenty też są :) w szczególności takim na pewno będzie sekcja lotniska. Gdzie planuje się wykonać pełny ruch włącznie ze startem i lądowaniem modeli samolotów! Oczywiście nie RC :)

 

Tutaj oficjalna strona i mnóstwo ciekawych informacji.

 

W produkcji jest też film :) który i tak nie pokazuje tego co widać w "realu" ;D

 

Polecam odwiedzenie tego miejsca jak ktoś będzie miał okazję. Zdjęcia, film i to co jest obecnie dostępne w świeci to pikuś w porównaniu z tym co widzi się na "żywo"

 

P.S. Nie nie wiedziałem gdzie to umieścić, więc umieściłem tu - myślę że dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musicie wyobrazić sobie moje zdziwienie - naprawdę szliśmy zobaczyć jakąś tam kolejkę i nawet dość niewinnie to się zaczyna przy wejściu. Jak za pierwszym razem gasły światła nie wiedzieliśmy nawet o co chodzi!!

 

To wszystko jeździ na dwóch piętrach. Są specjalne tory po których kolejki zjeżdżają i wspinają się do góry. Wygląda to jak droga na parkingach wielo-poziomowych, ciągle w kółko. Wszystko przeszklone więc widać.

 

Można wejść wszędzie, czyli do centrum kontroli, pomieszczeń gdzie to wszystko naprawiają (oni tam pracują) a także do pomieszczeń gdzie powstają nowe sekcje. Można podejrzeć jak to wygląda pod "maską" jakby :)

 

Nie napisałem też są przyciski interaktywne - więc niektórymi elementami można się pobawić.

 

I tak albo jest znaczek zakazu fotografowania i filmowania albo go nie ma to tam są znaczki że kamera i aparat to "mile widziane" urządzenia :)

 

Wstęp kosztuje 10Euro na cały dzień, ale to naprawdę najmniej ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Byłem tam pół roku temu (tani przelot za 30 zł w obie strony :)). Robi niesamowite wrażenie. Po trzech godzinach zbierania szczęki z podłogi wychodziłem z ogromnym wrażeniem niedosytu, ale niestety - czas gonił. Przy makiecie kanału portowego widziałem młodzieńca z nadajnikiem w ręku (z długą anteną), Wyglądało, jakby sterował modelem statku poruszającym się po kanale.

Chyba największe wrażenie zrobił na mnie stadion HSV z działającym telebimem, wspomniany basen portowy, drwal (wysokości " na oko" 10 mm) rąbiący pieńki drewna i ... przytoczone wyżej figurki figlujących par (jest ich więcej :D).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.