Skocz do zawartości

serwo jednokierunkowe


mercik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Mam pytanie może głupie ale jestem początkujący i nie za bardzo w temacie. Potrzebuje serwo które odchyla orczyk tylko w jednym kierunku tzn na aparaturze odchylam drążek w lewo w tym momencie z lewej strony serwo się odchyla i nie wiem czy jest taka możliwość że jak odegnę ten sam drążek w prawą stronę zadziałało by drugie serwo z prawej ale te z lewej nie powinno reagować tak samo w drugą stronę zaś drążek w pozycji środkowej serwo z prawej jak i z lewej strony powraca do pozycji wyjściowej, chyba że jest inna możliwość wykonania takiego układu nie dobierając specjalnych serw jeżeli takie w ogóle istnieją

 

Troszkę zagmatwane ale mam kadłub lodzi z opuszczanymi burtami i one muszą się odchylać osobno i powracać same do stanu wyjściowego.

 

Dlatego zadaje takie pytanie bo nie wiem jaką aparaturę dobrać bo jakby miało to zadziałać to wystarczy mi taka 4 kanałowa

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to jednak jest szansa pytałem się w sklepach internetowych to za bardzo nie mogli mi pomóc, po prostu już od tygodnia szukam rozwiązania i nie mogę tego zrealizować wiem że to nie ten dział ale proszę o pomoc w zrealizowaniu tego zadania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa a ja lubię wyzwania :) mam pewien pomysł, zaraz spróbuję to narysować i opisać.

 

EDIT:

Dołączona grafika

Tak na szybko narysowane by przedstawić koncepcję :)

 

kolor biały - orczyk

kolor zielony - ramka

kolor czarny - cięgna

kolor fioletowy - prowadniczki ze sprężynami

kolor czerwony - kawałki sklejki/balsy

 

Zasada działania:

Ramka ogranicza ruchy sprężyście umocowanych "czerwonych elementów", które poruszane są przez orczyk. W zależności od kierunku aktywowane jest tylko jedno z cięgien :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem jest zawsze rozwiązanie mechaniczne.

 

Spójrz jak rozwiązany jest napęd hamulca i gazu w samochodach spalinowych. Oba instrumenty zasilane są jednym serwem z pełnym wychyleniem a jednak gaz i hamulec wykorzystują jedynie część wychylenia serwa. Podobne rozwiązanie być może można zastosować w Twoich burtach -> też potrzebujesz tylko część wychylenia serwa a nie jego całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha nie napisałem jest to kadłub łodzi zanętowej więc nie wiem czy ta sprężyna utrzymała by ładunek o wadze przypuśćmy i 1 kg ale tak myślę że odpowiednio mocne sprężyny i silne serwo mogło by się sprawdzić, podeślę zaraz odręczny rysunek tego kadłuba

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież najprostszym sposó jest taki jak podał slawko_k, Szczególenie ze mowa o dwóch serwach a nie o jednym. No chyba ze nie masz aparatury w której można to zaprogramować?

 

Dlatego zadaje takie pytanie bo nie wiem jaką aparaturę dobrać bo jakby miało to zadziałać to wystarczy mi taka 4 kanałowa

Do łódki z rzucającej zanętę.... to raczej kupuje się nie najdroższy sprzęt - radząc sobie w inny sposób.

 

mercik

 

Dlaczego chcesz dwa serwa na jednym kanale? posiadając aparaturę nawet tylko 4 kanałową bez komputera możesz obsłużyć łódź bez żadnego problemu. Do sterowania silnikiem i kierunkiem potrzebujesz dwa kanały - dwa kanały z osobna zostają do sterowania burtami.

 

Odpowiedz także czy masz jakąkolwiek aparaturę, czy aparaturę zamierzasz używać tylko i wyłącznie z tą łodzią.

 

Bo jeśli tylko do łodzi to i tak chyba najtaniej będzie kupić zestaw z HC

ten lub ten. Szukanie bylejakiego używanego sprzętu u nas nawet mija się z celem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin133 wiem że można na osobnych kanałach obsłużyć burty zsypowe ale jak to będzie działało drążek w prawo otwiera się burta prawa drążek w górę otwiera się lewa burta tak to rozumiem ale co się stanie jak dam drążek w lewo wtedy serwo zadziała w przeciwnym kierunku a będzie sztywno połączone z burtą nie spali się nie urwie niczego? to samo będzie się tyczyło drążka w dół. Nie wiem czy skończę tylko na tej łodzi może i będzie jeszcze bardziej wymagający projekt dlatego aparatura mogła by być lepsza może Hitec - Optic 6 2.4GHz + odbiornik Optima 7 przy pomocy takiej nie wiem czy dało by się zrealizować moje przedsięwzięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na serwo zamontuj kółko (np z tekstolitu aluminium) z wyfrezowanym nacięciem wewnątrz w kształcie podobnym do rysunku serca ( z okrągłym dołem).

W jeden bok nacięcia "serca" jeden popychacz w drugi bok "serca" drugi popychacz.

Przekręcenie w jedną stronę serwa prowadzi jeden popychacz po okręgu a drugi popychacz będzie zbliżał się do osi serwa (odwrotnie vice-versa)

 

Masz proste rozwiązanie i silną blokadę - tylko dobrać wymiary

 

Edit

Rysunek

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązanie, jedno serwo.

klapki po bokach kadłuba na zawiasie, od dołu trzeba dać jakieś sprężyny, gumy zwrotne.

Do orczyka serwa zamocowany jest popychacz równy szerokości kadłuba. Popychacz nie jest mocowany do klapki i porusza się na niej swobodnie. chyba rozumiesz. foto

Dołączona grafika

Serwo w drugą stronę klapka sie zamykana gumach zwrotnych, przeciwna sie otwiera. Drążek na środku, obie klapy zamknięte. Popychasz musiał byś mieć na jakiś prowadnicach żeby był równolegle do dna kadłuba, i mocne serwo minimum standardowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, dzięki wielkie myślę że z któregoś sposobu skorzystam ponieważ są proste w wykonaniu oraz bardzo pomysłowe teraz trzeba przygotować parę elementów i próbować co się sprawdzi. A i jeszcze jedno pytanie, muszę kupić teraz serwo które spełni funkcję więc powinno być silne i najlepiej żeby zakres pracy w jedną stronę wynosiło 90° i w drugą tak samo doradźcie jakie było by najlepsze. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.