Skocz do zawartości

czyszczenie potencjometru


piter0208

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki problem potencjometr w serwie jest chyba zalany olejem i serwo w neutrum strasznie drzy i niezbyt płynnie chodzi na forum piszecie aby wyczyścić potencjometr spityrusem tylko jak to zrobić jak do środka potencjometru nie ma dostępu??

Może po osi troszkę kapnąć do środka??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po spirytusie może zostać nalot. Olej w potencjometrze stosowało się w celu wyeliminowania iskrzenia i trzasków (w odbiornikach radiowych) jak bieżnia była już wytarta a nie było na wymianę. To może być wyjaśnienie jego obecności.

"Naprawiało" się też warstwę oporową rysując po bieżni miękkim grafitem ołówka.

Były to wszystko naprawy doraźne, niepewne na dłuższa metę i nie należy ich stosować do takiego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odświeżam wątek na potwierdzenie (i w podziękowaniu za radę dotyczącą Kontaktu PR).

 

Dopiero po montażu serwa do skrzydła okazało się, że jest wadliwe: zaczęło drgać w neutrum - czasami samoczynnie wychylając lotkę na pełny zakres. Serwo nie posiadało żadnego widocznego otworu - wpsikałem Kontakt PR tylko na oś serwa i wykonywałem ruchy sterujące apką. Po trzech takich turach (w obrębie 3 minut) objaw ustał. Serwo jest w pełni sprawne :)

 

Zachęcony środkiem wpsikałem go jeszcze do prowadnic przedłużacza steru wysokości (jego serwo buczało na wielu zakresach wychyleń) licząc, że zmniejszy to opory ... efekt był natychmiastowy - samolot przestał buczeć i reaguje prawidłowo na wszystkich osiach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z zewnątrz :) - ale jak najbliżej ruchomej osi ... nie sądziłem, że to może pomóc - ale postanowiłem testowo poświęcić na taką akcję 3 minuty - i udało się :) (szczęście początkującego :) ).

 

Przy okazji - ktoś może wyjaśnić różnicę w cenie tych środków?

 

http://www.atel.com.....php?hash=04281 60 ml 3,05 zł

http://sklep.vega-tr...-ml-p-2950.html 60 ml 26,00 zł

 

Kupiłem ten drugi (świadomie - zależało mi na czasie, szybki odbiór osobisty) - ale chyba przepłaciłem na potęgę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej próbowałem różnych tricków (mechanicznych, apkowych) - i efekt pozostawał bez zmian. Po 3 minutach tego środka - wszystko działa :)

Podobny efekt w przypadku drugiego serwa drastycznie zmniejsza prawdopodobieństwo przypadkowej autonaprawy (placebo) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.