Skocz do zawartości

Bocianek-2


damek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W tym wątku będę przedstawiał budowę nowego modelu zboczowego o nazwie Bocianek-2.

Model został opracowany przeze mnie, więc zobaczymy co z tego wyjdzie. :wink:

Dane:

Rozpiętość-900mm

Długość-650mm

Cięciwa skrzydła-130mm schodzące do 110mm.

Powierzchnia nośna- 10,8 dm

Profil- HN1033

2x serwa Tower Pro SG51R na lotki i wysokość.

Zasilanie odbiornika i serw -1100mAh 4,8V

Model przeznaczony ma być na słabszy wiaterek gdzie większe modele nie utrzymują się na zboczu. :rotfl:

Kadłub jest zrobiony w 80%(czeka na przyklejenie sterów oraz oklejenie).

W tej chwili jestem w trakcie budowy skrzydeł.

Oto kilka fotek z budowy:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A tu dla przypomniena ja z poprzednim Bociankiem :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kadłub trochę słaby. Jaka to balsa 1,5mm? Przynajmniej przód jakąś tkaniną wzmocnić pasuje, z resztą tył też by pasowało wzmocnić ja bym to zrobił od środka rowingiem węglowym, ale teraz na to już za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to balsa 1,5mm.

Kadłub jak na ta rozpiętość jest bardzo mocny.Przez całą długość obustronnie pociągnięte są listwy sosnowe 5x3.

Bocianek ma już prawie całą prawa połówkę skrzydła. :jupi:

Jak sie wyrobię to jeszcze dziś wstawie fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna porcja fotek mojego Bocianka. :jupi: Wiem ,że wszyscy będą mówić o tym, iż ten model nie nadaje się na zbocze bo nie ma pełnego pokrycia skrzydła ani kesonu więc informuję, że jest to przemyślane. Model ma być lekki. Dźwigar jest zrobiony z sosny 5x3 oraz płaskownika węglowego 5x1 pomiędzy nimi jest wypełnienie balsowe(słoje balsy prostopadle do dźwigara :wink: ).Fotki:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo zajarzyłem o co chodzi z tymi dźwigarem.

Rozumiem na dźwigar sosnowy nakleiłeś płaskownik ?

 

Ogólnie to fajnie się zapowiada ten modelik, jeżeli ma być na słaby wiatr to nie widzę tu problemów ze sztywnością skrzydła. Nie będzie miał nadzwyczajnych prędkości a DLG to to też nie będzie. Będę obserwował konstrukcje bo mam jakiś sentyment do takich modeli. Mam tez dla ciebie kilka porad. Może je wykorzystasz może nie, a zatem:

 

Generalnie moim zdaniem węgiel powinien być pomiędzy czymś, jako przekładka. Dwa kawałki sosny i pomiędzy to pasek węgla. Wtedy taka konstrukcja jest sztywna.

Jeżeli pasek węgla naklejony jest z jednaj strony właściwie nic to nie daje.

To samo tyczy się spływu. Albo daje się pasek węgla w środek spływu, albo dwa paski węgla pomiędzy balsowy spływ. Nie wiem czy się jasno wyraziłem.

 

Ja osobiście, żeby też nie dokładać wagi, bym dołożył keson, od natarcia do spływu do drugiego żebra od środka. Masz do pierwszego. Ja bym o jedno przedłużył i podlaminował delikatnie cienką tkanina to łączenie.

 

Nie wiem jak będziesz wykonywał końcówki skrzydeł, ale zrób je raczej z kesonem, mocniej. Na zboczu czasem końcówka pierwsza przyziemia, a po co połamać.

 

Co do sztywności to jeśli nie chcesz robić kesonu to ja bym na spływie i natarciu dał trójkąty wycięte z balsy przyklejone do żebra i listwy natarcia.

 

Powodzenia w pracach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenne porady. Trójkąty zostaną zrobione i miałem to w planach tyle że jeszcze tego nie zrobiłem. :wink: Co do kesonu do drugiego żebra to namyślę się i może zastosuję. :jupi: Dźwigar zrobiony został z tego co zostało po modelu F1H.W F1H stosuje się takie technologie tyle że w zamiast sosny jest płaskownik węglowy. Ja postanowiłem poeksperymentować :devil: (robienie modeli z zestawu to nuda :lol: ).

Kolejna porcja fotek powinna być w czwartek. Właśnie biorę się za duperele i wzmocnienia ,a potem oklejanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie moim zdaniem węgiel powinien być pomiędzy czymś, jako przekładka. Dwa kawałki sosny i pomiędzy to pasek węgla. Wtedy taka konstrukcja jest sztywna.

Jeżeli pasek węgla naklejony jest z jednaj strony właściwie nic to nie daje.

To samo tyczy się spływu. Albo daje się pasek węgla w środek spływu, albo dwa paski węgla pomiędzy balsowy spływ. Nie wiem czy się jasno wyraziłem.

 

Węgiel jako przekładka między sosną?

Możesz rozwinąć tą myśl?

Co to ma na celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel nie jest zbyt sztywny wbrew pozorom jesli chodzi oczywiście o płaskowniki ale jeśli się połączy w ten sposób że płaskownik będzie na dolnym i górnym dzwiagarze to wtedy się uzupełniają bo ten dolny nie da się rozciągnąć więc skrzydło prędzej pęknie gdzieś na łączeniu z kadłubem niż na dzwigarze tak to się w praktyce sprawdza prznynajmniej. W modelarstwie trzeba używać wszystkiego z umiarkiem i taka jest prawda nie można z niczym przesadzać. Sorki za ortografie ale lece do szkoły a mam kawałek drogi poprawie jak wróce albo na infie. :D :mrgreen: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patyk Sokol

Może węgiel i sosna to nie za dobre połączenie. Sosna jest dość mocna, całkiem elastyczna. Węgiel kruchy i mało elastyczny. Sprawa oczywista.

Nie trzeba wałkować po raz kolejny.

Kolega damek nakleił płaskownik węglowy na dźwigar sosnowy.

Więc napisałem, że nie wiem czy będzie to spełniać swoja rolę.

Nie sądzę aby tak użyty płaskownik cokolwiek usztywnił.

Rozwijając myśl.

Moim zdaniem aby w tej sytuacji coś zrobić jest już za późno. Bo kolega właściwie już skończył płat. Ale jeśli już dawał płaskownik to można by go dać na dole i na górze.

Lub wkleić pomiędzy dwie listwy.

Żeby było jasne wiem że takie rozwiązanie sosna i węgiel to niefortunne rozwiązanie.

 

Na tym etapie prac to już nie za dużo może powalczyć.

Za późno żeby walczyć z dźwigarem listwa balsa + węgiel na listwę.

Chodzi mi o wykonanie techniką rdzeń balsowy i na to na wszystkie ściany węgiel.

I ile by to dało w takim modelu ? Może kilka gram.

ot moja myśl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziś skończyłem Bocianka. :jupi:

Dane zmienione po lekkim zwiększeniu lotek i dodaniu końcówek płata:

Rozpiętość 95cm

Długość 65cm

Powierzchnia 11,625dm

Waga 225g do lotu

Obciążenie powierzchni 19,3g/dm :shock:

Kilka fotek mojego szybowczyka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zapraszam do krytykowania mojej konstrukcji. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś odbył się oblot mojego Bocianka-2.

Model puszczaliśmy tylko z ręki. Model w locie zachowuje się stabilnie i leci po prostej. Trzeba było tylko po polowemu małym kamyczkiem dociążyć przód .

Oto fotki

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

filmik:http://www.youtube.com/watch?v=s2pY34LMrFc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.