Skocz do zawartości

Zakłócenia na 72mhz - teorie przeróbka futaby na 2.4ghz


pawel66

Rekomendowane odpowiedzi

Pawel66 słyszałeś pasmo nie jest dozwolone , czyli nie powinieneś używać chyba to jasne ? A Ty co chcesz usłyszeć ? ze używaj i będziesz miał czyste sumienie ? Wiec pisze wyraźnie

proszę w naszym kraju nie używać pasma 72 MHz !!!

zamykam temat ponieważ nic nie wnosi a nad prawem można podyskutować ale przede wszystkim należy je przestrzegać !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Łodziak szanuje cię i wiem jakie są oficjalnie dopuszczone częstotliwości ale ja zapytałem czy mogę komuś zaszkodzić

 

Co do pytania czy zakłóci cię ktoś to tak ale za czasów komuny kiedy nadawało polskie rado na chyba 71MHz

A i wojsko nie nadaje na takich częstotliwościach jak już kiedyś ktoś napisał

 

Bydgoszcz - 71,06 MHz

 

71,06 [plan] 1959 [1, 2]

71,06

Polskie Radio Program 1 / Polskie Radio Program 3 od 18.01.1963 [15, 31] do 1968 - 1972 [2, 31, 63] przeniesienie na 72,62 MHz, uruchomienie pełnowymiarowej Trójki

71,06

Polskie Radio Program 1 od 1972 [63] do 2.01.1976 [63] przekazanie częstotliwości PR 2

71,06

Polskie Radio Program 2 od 2.01.1976 [2, 3, 63] do 13.12.1981 [4] wyłączenie nadajnika

71,06

Polskie Radio Program 2 od 18.01.1982 [2, 4, 30, 117] do 1.07.1983 [5, 30] wyłączenie nadajnika

71,06

Polskie Radio Program 1 / Polskie Radio Program 4 od 5.09.1983 [30, 33] do 1.01.1984 [30] uruchomienie pełnowymiarowej Czwórki

71,06

Polskie Radio Program 4 od 1.01.1984 [30] do 01.1986 [2, 19, 30] przeniesienie na 72,62 MHz

 

Bydgoszcz - 72,62 MHz

 

72,62 [plan] 1959 [1, 2]

72,62

Polskie Radio Program 3 od 1968 - 1972 [2, 31, 63] do 13.12.1981 [4] wyłączenie nadajnika

72,62

Polskie Radio Program 3 od 5.04.1982 [2, 4, 30] do 01.1986 [2, 19, 30] przeniesienie na 71,84 MHz

72,62

Polskie Radio Program 4 od 01.1986 [2, 19, 30] do 1.07.1990 [30] dzielenie częstotliwości z Pomorską Rozgłośnią PR

72,62

Pomorska Rozgłośnia PR / Polskie Radio Program 4 od 1.07.1990 [30] do 1990/1991 [30] uruchomienie pełnowymiarowej Pomorskiej Rozgłośni PR

72,62

Pomorska Rozgłośnia Polskiego Radia od 1990/1991 [30] do 199x zmiana nazwy na Radio PiK (Pomorza i Kujaw)

72,62

Radio PiK (Pomorza i Kujaw) od 199x do 01.2000 wyłączenie nadajnika

 

No i chyba blisko w Rosji nadaje jakieś radio 73MHz więc blisko granicy można by dostać :)

Panowie nie gniewać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echhhh i znowu a może się uda i nie złapią na radarze ?

myśli pan ze ktoś chodzi od tak po Polsce i sprawdza to? :lol:

 

a co do przekraczania prędkości jest pan tak samo krytyczny? - :crazy:

 

Z tego co wiem to w Polsce kanał jest czysty i zarezerwowany na jakieś przyszłe cele

 

pomijając aspekty prawne czy nie uważacie ze jeżeli na 72 ktoś (nie cywil) nadawałby coś ważnego to nie przemyślałby możliwości zakłócenia prostą aparaturą modelarska?!

 

nie bądźmy tacy pedantyczni jeżeli chodzi o prawo bo:

 

W odpowiedzi na e-maila z dnia 16 grudnia 2002 r. Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty uprzejmie informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z

dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo -odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia ( Dz. U. z 2002 r. Nr 138, poz. 1162 ), dostępnym pod adresem http://www.mi.gov.pl/rysunki/rozplacz060902.pdf , dla urządzeń

przeznaczonych do zdalnego sterowania modeli latających, lądowych, nawodnych i podwodnych przeznaczone zostały następujące częstotliwości:

 

26,995 MHz; 27,045 MHz; 27,095 MHz; 27,145 Mhz; 27,195 MHz,

40,665 MHz; 40,675 MHz; 40,685 MHz; 40,695 MHz,

oraz wyłącznie do sterowania modeli latających zakres czestotliwości:

34,995 - 35,225 MHz

zgodnie z parametrami technicznymi określonymi w Aneksie nr 8 ww. rozporzadzenia.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 91 Ustawy z dnia 21 lipca 2000 r.

Prawo telekomunikacyjne ( Dz. U. z 2000 r. Nr 73, poz. 852 z późn. zm. ) urządzenia te

powinny posiadać świadectwo homologacji, deklarację lub certyfikat zgodności z wymaganiami zasadniczymi.

 

Z poważaniem

 

Artur Wojcieszek

Naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Morskiej, Lotniczej i Amatorskiej

URTiP Warszawa

z tekstu wynika ze w pasmach 27 i 40mhz można używać 4-5 częstotliwości! - czy ktoś z was widział kiedyś ile osób naraz ściga sie w zawodach samochodów lub łodzi?

ponadto pasma 35 mhz można używać tylko w modelach latających! czy na zawodach szkutniczych dyskwalifikuje się 35mhz?! :lol2: :rotfl: :lol2:

 

proszę jeszcze o przedstawienie mi rozporządzenia ze używanie pasma 2.4ghz jest w Polsce legalne do sterowania modelami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdz mi w slowniku jezyka polskiego slowo "bindowac"

tak samo jak chociażby klikać, a wszyscy klikają :wink: język polski jest żywy i to go odróżnia chociażby od staro-cerkiewno-słowiańskiego, w którym bindować by nie przeszło :P i czy to znaczy, że trzeba wyrzucić z polskiego wszystkie słowa zapożyczone z innych języków? nazbierałoby się trochę tego przez te wieki od czasów Reja i gęsi :)

Ales trafil - akurat klik to od dawna uzywane polskie slowo onomatopeiczne.

Poza tym chodzi o to by uzywac polskiego - a odpowiednik slowa "bind" istnieje. Jak i odpowiedniki wielu innych, nagminnie uzywanych anglicyzmow.

 

Pawel66 - nikt nie sprawdza - ale - jak ty nie lubisz prawa przestrzegac to dlaczego ja mam to robic. No to i wezme spluwe i pare dziur w tobie zrobie - i co - bedzie ci sie to podobac?

I moze mnie nie zlapia.

Dorosnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko dlaczego niema modułu hack na dsss v2 ?? da sie wyciągnąć z modułu dsss 2 tą płytkę i podpiąć do mojej aparatury? :cry:

"HACK" (Corona DIY) to jest "od razu" DSSS v2.

 

DSSS "v1" dotyczyło tylko modułu Futaba i JR. Zobacz jakie odbiorniki są zalecane do zestawu DIY (te same co do DSSS v2 Futaba/JR), a do czego zalecane są odbiorniki "v1" (do starych modułów FUTABA/JR).

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echhhh i znowu a może się uda i nie złapią na radarze ? no pocisnę troszkę Jak kogos nie staĆ na radio 35 MHz / 2,4 GHz to niech nie kupuje . Prawo jest po to żeby je przestrzegać !!!!

LUDZIE CO Z WAMI ?

Ja mam 35MHz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ales trafil - akurat klik to od dawna uzywane polskie slowo onomatopeiczne.

sedno sprawy było inne, bindować też za 10 lat będzie od dawna używanym polskim słowem, to że teraz nie ma go w słowniku niewiele znaczy, jeśli mielibyśmy być tacy pedantyczni połowa postów wyglądałaby inaczej. Jeśli chodzi o onomatopeiczne pochodzenie klikania w języku polskim to śmiem wątpić, bo gdyby w angielskim ta czynność była nazwana inaczej, niekoniecznie onomatopeicznie, tak samo przeniknęłaby do j. polskiego, click w języku angielskim owszem - pochodzenie onomatopeiczne, ale w polskim to zwykłe zapożyczenie, takie jakim może za parę lat stać się bindowanie :) zresztą kserówki też się binduje, od lat :)

ale nie o tym temat - 72 MHz to wątpliwe rozwiązanie, weź 2.4GHz albo 35MHz. Ja mam 35MHz, dobry odbiornik i jak nikt z modelarzy Ci nie włączy tego samego kanału to jest nie do ruszenia, tylko że odbiorniki PCM na 35MHz drogie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

72MHz miało uzasadnienie w Polsce w czasach, kiedy były kłopoty ze zdobyciem sprzętu.

Teraz nie ma żadnego uzasadnienia - można kupić sprzęt i atać na 35 i 40Mhz, 2,4Ghz.

Pawel66 - lasy pełne są śmieci porzuconych przez ludzi myślących jak ty - przecież nie złapią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie ma bindowac ........ Jest coś takiego jak bindownica do dokumentów wiec czynność to bindowanie ...... Nie jestem językoznawcą wiec się nie chce wypowiadać . Ale tak ja przepisów przestrzegam ponieważ jestem człowiekiem cywilizowanym i kulturalnym.

Miarą kultury społeczeństwa jest również przestrzeganie prawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bindowanie jako "przywiązywanie" czegoś weszło już do języka współczesnej młodzieży i nie ma się co łudzić, że coś to słowo wyprze. Znakomita większość młodych ludzi grających na komputerach chociażby binduje broń albo czary do klawiszy funkcyjnych.

W komputerach i nie tylko były takie próby "spolszczania" na siłę i już nikt o nich nie pamięta, poza badaczami ciekawostek językowych.

Koledzy zapewne ubierają na przyjęcia zwis męski elegancki, a salony oświetla wam zwis sufitowy pięcioramienny ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Miarą kultury społeczeństwa jest również przestrzeganie prawa .

Ślepe posłuszeństwo potrzebne jest jeno dyktaturze.

 

http://deser.pl/deser/1,83453,4398560.html - tak gwoli rozładowania napięcia.

 

W Polsce do modeli latających stosuje się 35MHz i 2,4GHz i takie zestawy RC są szeroko dostępne w sklepach. Po co utrudniać sobie życie idąc w nietypową częstotliwość?

 

@Kojot - śmieci szkodzą, nadawanie na nieużywanej częstotliwości nie.

@Leszek_K - jeżeli dla ciebie "zaśmiecenie" nieużywanego kawałka eteru jest tożsame z odebraniem życia człowiekowi to gratuluję.

 

Żeby nie było - nie popieram stosowania nielegalnych rozwiązań tylko po pierwsze jesteśmy duzi i odpowiadamy za swoje czyny a od moralniaków mamy mamusie/tatusiów/innych opiekunów prawnych a po drugie jeżeli już Panowie chcecie dysputować o aspektach prawnych/moralnych zagadnienia to postarajcie się o mniej dziecinne argumenty niż typu: to ja cię zastrzelę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek_K, owszem, ale słowo się przyjęło. Nie jestem pewien, czy parowanie odbiornika ma szanse wygrać z bindowaniem - tym bardziej, że to słowo jest w tej chwili stare, znane, ma już jedną definicję "introligatorską" w SJP i co najmniej jedną potoczną w zbliżonym znaczeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem właśnie przegląd modelarski i poruszona jest tam sprawa legalności 2.4ghz

 

oficjalnie w Polsce nie można używać nadajników 2.4 do sterowania modelami u uwzględnione jest tylko fpv czyli przesyłanie obrazów

 

dlaczego dyskryminujecie 72mhz skoro 2.4 tez nie jest do końca legalne?!

 

interesuje sie 72mhz bo trafiłem na okazję

 

proszę nie porównywać latania na 72mhz do zabijania - dlaczego nikt się nie odniósł do porównania z przekraczaniem prędkości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kojot - śmieci szkodzą, nadawanie na nieużywanej częstotliwości nie.

@Leszek_K - jeżeli dla ciebie "zaśmiecenie" nieużywanego kawałka eteru jest tożsame z odebraniem życia człowiekowi to gratuluję.

Tak? Jesteś pewien? A jak na danej częstotliwości pracuje np. radionawigacja lotnicza? Albo wojsko czy rząd? A w okolicach 72-75 akurat to są ich częstotliwości. Skąd wiesz, do czego oni te częstotliwości wykorzystują? Oprócz nawigacji, bo to nawet dla ciebie powinno być oczywiste.

 

dlaczego dyskryminujecie 72mhz skoro 2.4 tez nie jest do końca legalne?!

2.4 jest legalne w przypadku nadajników 10 mW. Jest to typowa transmisja danych, do czego to pasmo zostało zarezerwowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie w Polsce pasmo 2.4 może służyć legalnie do transmisji danych. Zdalne sterowanie podpada pod tą kategorię, transmisja jest cyfrowa, nadajnik przesyła dane do odbiornika.

Troche odejde od tematu kłótni i sporu, piszesz, że RC podlega prawnie pod 2.4 ale coś mi sie wydaje ze nie do konca. W zeszlym roku chcialem wykupic polise OC na latanie modelami i Pan widocznie zaznajomiony z tematem spytał, czy latam na ustawowych częstotliwościach przeznaczonych do modelarstwa w PL czyli na 35 lub 40 bo jak nie to OC moze nie zadziałać w razie wypadku. Czy ktoś dowiadywał się u ubezpieczyciela jak to wygląda?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.