Skocz do zawartości

Zakłócenia na 72mhz - teorie przeróbka futaby na 2.4ghz


pawel66

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jerzy Markiton

Autka na 35 MHz - sprzedają ? Są legalne ?

Niańkę do wózka na 35,36, 40 MHz sprzedają ? Są legalne ?

Polskie sklepy nie sprzedają 72 MHz bo ich nie ma w hurtowniach niemieckich !

Francja to drogi rynek. Gdyby zaopatrywali się tam byłoby i 41 i 72 MHz !

Agenci nadwrażliwi ? Nie sądzę. Podszkolili co niektórych ze stanu prawnego obowiązującego w Polsce na dzień dzisiejszy . Ci o ugruntowanej pozycji postanowili nie walczyć o 40 zł wpływu i potencjalną wtopę w sądzie. Dla innych pieniądz, wskaźnik ilości klientów i tym podobne, bzdurkowate kryteria możliwości wykazania się wzrostem są ponad "miarę rozwoju cywilizacyjnego".

Jeden ze śmieszniejszych argumentów : jest w sklepie tzn. jest zgodne z prawem !

Też latam 2,4 GHz - tylko ze świadomością, że w sądzie przegram. I nie udaję "świętojebliwego" z kółka różańcowego czy Legionu Maryji....

 

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Autka 35MHza sa legalne, tak samo ja na 40MHz. To sa wewnetrzne ustalenia modelarzy, a nie przepisy ogolno panstwowe/europejskie. A Niemcy sprzedaja swoj sprzet na dowolne pasmo, im jest wszysto jedno, inni producenci tez. Najwieksze szanse umoczenia zadka ma sprzedawca - latwo sprawdzic co ma na polce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autka 35MHza sa legalne

Nie są.

 

Aneks nr 8

Zakresy częstotliwości oraz parametry techniczne urządzeń przeznaczonych do zdalnego sterowania modeli: latających, lądowych, nawodnych i podwodnych

 

Zakres częstotliwości lub kanały radiowe Moc promieniowania lub natężenie pola elektromagnetycznego w odległości 10 m

 

1. 26,995 MHz; 27,045 MHz; 27,095 MHz; 27,145 MHz; 27,195 MHz <= 100 mW (e.r.p.)

2. 34,995 - 35,225 MHz 1) <= 100 mW (e.r.p.)

3. 40,665 MHz; 40,675 MHz; 40,685 MHz; 40,695 MHz <= 100 mW (e.r.p.)

 

1) Wyłącznie do sterowania modeli latających.

 

Podobnie jak chociażby Lamy sprzedawane w paśmie 35 MHz B. A są w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w 2,4 a 72 w mojej opinii wygląda tak:

 

72mhz wykorzystują stałe kanały do tego używane przez wspominane stacje radiowe

 

2,4ghz skacze po pasmie i samo dobiera sobie kanał "wolny"

 

Dla mnie to jest poważna różnica względem bezpieczeństwa. A więc używanie 72mhz z stałym kanałem to proszenie się o zakłócenia, przy 2,4ghz mamy święty spokój że ktoś nam wejdzie na kanał.

 

Sama możliwość zakłócenia radia przez sygnał radiowy jakiejś stacji wg. mnie dyskwalifikuje te radia - i nie jest to kwestia przepisów a zdrowego rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Pawełku - już to przerobiliśmy, nie zauważyłeś ? Na 72 MHz nie ma stacji radiowych..... Pośrednia fonii na Słowacji już też dawno nie chodzi....

 

Żona dostała ataku serca, potrzebuję pilnie przesłać do jej lekarza kardiologa dane z przenośnego stanowiska EKG a dwóch "na miarę cywilizowanych" swoimi zabawkami spowolnili mi siec z zagwarantowanego 1MB do 33 kB ???????

 

Przeczytaj jeszcze raz, od momentu Futaby na 72 MHz, w innych wątkach przeczytaj o 2,4 GHz i wskaż miejsca ze zdrowym rozsądkiem, na który się powołujesz.

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Łoj Jontek, Jontek.... Cosik mi sie widzi....

Michale - nowe okulary ?? Bo tego między uszami jeszcze nie wymieniają...???

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz odpowiedz na pytanie, bardzo Cię proszę, zamiast sugerować coś, co raczej źle o Tobie świadczy.

 

Jak rozumiem, organizatorzy zawodów w randze MP mogą być na bakier z obowiązującym prawem i mieć w poważaniu fakt, że w razie czego ubezpieczyciele się na nich wypną, tak?

 

EDIT. Zabawnie jest patrzeć, jak dyskutujesz z faktami.

 

Dziennik Ustaw - rok 2007, nr 138, poz. 972 z dnia 2007-08-01 Załącznik nr 1

RODZAJE URZĄDZEŃ BLISKIEGO ZASIĘGU, KTÓRYCH UŻYWANIE NIE WYMAGA UZYSKANIA POZWOLENIA

1. Ustala się następujące rodzaje urządzeń radiowych bliskiego zasięgu, których używanie nie wymaga uzyskania pozwolenia:

1) urządzenia bliskiego zasięgu ogólnego stosowania, wykorzystywane w szczególności w telemetrii, zdalnym sterowaniu, alarmach, transmisji danych

i innych podobnych zastosowaniach, określone w aneksie nr 1 (który obejmuje m.in. zakres 2400-2483,5 MHz)

3) szerokopasmowe systemy transmisji danych, w tym urządzenia RLAN, HIPERLAN, WAS, określone w aneksie nr 3;

Ww. aneks 3 stanowi w paśmie 2400-2483,5 MHz - Zakres jest przeznaczony również dla urządzeń ISM

 

28) urządzenie ISM (Industrial, Scientific, Medical equipment) — urządzenie generujące i wykorzystujące energię fal radiowych do celów przemysłowych, naukowych, medycznych, domowych lub podobnych, z wyłączeniem zastosowań do celów telekomunikacyjnych;

 

Owszem, nadal jest też zapis o "starych" pasmach. Jedynie pasmo 35MHz ma wyłączność dla zdalnego sterowania modeli latających, wszystkie inne dopuszczają pracę urządzeń ISM i możliwość zakłóceń.

 

Z której strony nie patrzeć, jest legalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden ze śmieszniejszych argumentów : jest w sklepie tzn. jest zgodne z prawem !

Jurek w takim przypadku kupujacy nie jest na bakier z prawem tylko sprzedajacy.

Jezeli w Polsce pojawily sie auta na 35Mhz z Niemiec to znaczy ze tam nie zostaly dopuszczone do sprzedazy :D.W kazdym normalnym kraju czestotliwosci dla modelarzy rc sa dokladnie okreslone.Jezeli znajdzie sie sklep w Niemczech, ktory sprzedaje sprzet rc np. na 72Mhz napewno przy nim bedzie adnotacja:Nur Ausland!!!(tylko zagranica), chociaz watpie zeby sie taki znalazl.Piszecie ze 2,4GHz jest nielegalne,a dokladniej nie uregulowane prawnie :shock: ,wyglada na to ze Polske z EU wywalili tylko kiedy nic w TV nie mowili :rotfl: Jezeli chodzi o 2,4GHz w EU, dopuszczone czestotliwosci sa: 2,400-2,4835 GHz oprocz Francji: 2,400-2,453 GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Michał - przeczytaj, co sam napisałeś na 3 str. i dokończ cytowane na poprzedniej stronie Rozporządzenie o moc urządzeń nie wymagających dopuszczenia.... ?

Nie ukrywam, w 2005 zakończyłem pracę (pracowałem w łączności) i przestałem śledzić zmiany przepisów w tym zakresie. W 2007 zaangażowany byłem w koncepcję nowego systemu telemetrycznego w oparciu o transmisję 2,4 GHz. Stan prawny uniemożliwiał pracę z mocą > 10 mW i wycofaliśmy się z tego pomysłu.

Kupowane u nas aparatury mają moc < 10 mW ?

Do 2010 roku był czas dostosowawczy na większą moc do transmisji danych , w tym sterowania, w myśl cytowanego Rozporządzenia z 2007r. ?? Czy tylko do transmisji danych ?

Aparatura do zdalnego sterowania modeli jest systemem transmisji danych czy systemem wykorzystującym transmisję danych do sterowania ruchomego obiektu ? Niby nic, taka subtelność, prawda ? Mówisz, że nie ma różnicy, w myśl cytowanego przez Ciebie Rozporządzenia, pomiędzy sterowaniem wentylatora w W.C., bramą do garażu i 10 kG modelem latającym ?

Odpowiada mi, to się podpieram fragmentami, które mi pasują i cieszę się, że nikt nie robi porządku bo sobie latam na 100 mW i jestem O.K. ?

Powtórzę - straciło moc Zarządzenie, w którym zabronione jest nadawanie z powietrza ?

Jeśli nie, to co z telemetrią ?

Pytam, bo widzę że siedzisz w temacie znacznie lepiej niż ja.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy jeszcze to wróci ? Ładziak podawał, Dz.U do wglądu...

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=279249#279249

 

Istnieje również możliwość wykorzystania dla potrzeb zdalnego sterowania modelami zakresu częstotliwości 2400,0 – 2483,5 MHz przez urządzenia pracujące z maksymalną mocą promieniowania 10 mW (e.i.r.p.), zgodnie z Aneksem nr 1, określającym zakresy częstotliwości i parametry techniczne dla urządzeń bliskiego zasięgu ogólnego stosowania,

 

Jednocześnie informujemy, że ww. rozporządzenie jest zgodne z zaleceniem CEPT ERC/REC 70-03.

 

(informacja przygotowana przez Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości)

 

 

Ten temat można by zamknąć. I tak nic nowego nie napiszecie. Mnie się nie chce szperać, czytać i liczyć, nie mam na to czasu. Nikt nie wie na pewno, jak te 10/100mW ma być mierzone, czy jak Corona podaje 100mW to jest to moc doprowadzona czy promieniowana, pomiar eirp wg ustawy ma być w odległości 10m od nadajnika, a przecież sygnał spada z odległością...

 

Mój stary JR na 35MHz podaje moc modułu rzędu 750mW, a przecież ustawa dopuszcza 100mW. I co? I uważam, że nie ma w Polsce legalnych aparatur. Żadnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Bardzo fajnie to skonstatowałeś Michale...

Czyli jadąc samochodem w terenie zabudowanym, prędkościomierz pokazuje 48, ja nie wiem czy w milach, milach morskich czy kilometrach lub m/s ale mogę spać spokojnie ? 50-tki nie przekraczam ! Auto wprawdzie z Szanghaju ale jako cywilizowany Europejczyk nie muszę wiedzieć w czym mierzą prędkość w Szanghaju. Domyślam się, widzę te uciekające do tyłu drzewa, a co mi tam... Kto mi udowodni ?

Ty raczej na pewno, ja też jestem przekonany no i może jeszcze parę osób... mamy świadomość, że latamy na nadajnikach znacznie odbiegających parametrami od dopuszczonych przepisami.

Amen ! - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał.

Parametr e.i.r.p. w bardzo precyzyjny i konkretny sposób określa moc nadajnika.

Do pomiaru mocy odległość 10m nie musi być koniecznie zachowana.

Pomiaru dokonuje się poprzez porównanie mocy promieniowania z nadajnikiem wzorcowym -ustawiając w tej samej odległości najpierw wzorzec, a następnie mierzony nadajnik(anteny),

 

Reasumując:

W/g przepisów 10 i 20 mW to te same moce - o ile nadajnik 10 miliwatowy będzie współpracował z anteną o 6-cio decybelowym zysku.

 

Może trochę to dziwne , ale podejrzewam, że takie skonkretyzowanie ma na celu wyeliminowanie dwuznaczności przy określaniu mocy urządzeń nadawczych.Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiekbrej, tylko z tego co mi wiadomo, eirp mierzy się w dBm.

No dobrze, przyjmijmy, że nasi kochani historycy i entomolodzy (ci co siedzą u nas w parlamencie i ustalają prawa), wzięli jakieś dyrektywy unijne i dali ciotce szwagra do przetłumaczenia (bo w naszej ustawie ponoć są błędy, których nie ma w dyrektywach, jak się okazuje) i 10mW to tak naprawdę 10dBm, a 100mW to 20dBm. Mniejsza o to.

Na zachodzie urządzenia RC 2.4 są też podciągane pod szerokopasmowe urządzenia transmisji danych, co pozwala na pracę z 100mW eirp - w FHSS bez zastrzeżeń, w DSSS z gęstością 10mW/1MHz - co i tak pozwala na 100mW bo 10MHz szerokości widma to taka Corona ma bez problemu.

Zgodnie z dyrektywami, ustawami i opinią UKE, jest to 10 razy za dużo. I mnie to naprawdę powiewa, bo dokładnie tyle samo mocy (a z antenami o większym zysku to i więcej) mają wszystkie wifi, których teraz mnogo jak grzybów po deszczu.

Jak kupię moduł 2.4, to będę z nim stał w szczerym polu. Access Pointów w samym moim niedużym bloku jest chyba 6, nie licząc ich klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasiekbrej, tylko z tego co mi wiadomo, eirp mierzy się w dBm.

Ostatnia z literek skrótu EIRP oznacza Power, czyli moc. Jak każdą moc, można ją określić w czymkolwiek - choćby i koniach mechanicznych (poza SI). To tylko kwestia przeliczeń.

 

dBm jest logarytmiczną jednostką mocy, czyli krotnością odniesioną do 1mW. Jest o tyle wygodna, że "sensownymi" liczbami łatwo wyrazić dużą rozpiętość wielkości - po to te wszystkie "decybele".

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.