Skocz do zawartości

Zakłócenia na 72mhz - teorie przeróbka futaby na 2.4ghz


pawel66

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

pawel66 - wejdź do modelarskiego i zobacz co możesz kupić w temacie aparatur lotniczych. 2,4GHz i 35MHz. 2,4GHz jest w Polsce dopuszczone do sterowania modelami o ile nie przekracza pewnej mocy (nie pomnę w tym momencie ile). 72Mhz nie jest okazją choćby dlatego że po odbiorniki musisz się zgłaszać albo do Wuja Sama (kosztowna przesyłka) albo kupować z drugiej ręki (ryzyko). Poza tym podlega zakłóceniom jak każdy inny system z tą tylko różnicą że w Polsce mało jest modelarzy latających czymś takim więc małe prawdopodobieństwo że ktoś ci wlezie na kanał natomiast zakłócenia nie-modelarskie mogą ci się dać we znaki tak samo.

 

Marek_Spy - jeżeli chcesz sprowadzić dyskusję do argumentów ad personam to nie ze mną. Jeżeli nie rozumiesz co miałem na myśli nie oznacza automatycznie że jestem głupcem czy idiotą jak raczysz sugerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

oficjalnie w Polsce 2.4 nie jest dopuszczane do sterowania modelami

 

wiem ze w sklepach modelarskich są aparatury 35 i 2.4 tylko ze ja nie kupuje apki w sklepie bo trafiłem okazje :mrgreen:

 

Tak? Jesteś pewien? A jak na danej częstotliwości pracuje np. radionawigacja lotnicza? Albo wojsko czy rząd? A w okolicach 72-75 akurat to są ich częstotliwości. Skąd wiesz, do czego oni te częstotliwości wykorzystują? Oprócz nawigacji, bo to nawet dla ciebie powinno być oczywiste.

skąd wiesz ze 72mhz jest wykorzystywane przez wojsko albo rząd? - bzdura te częstotliwości są czyste i przeznaczona na przyszłe cele

 

nic tam niema ale nawet jakby coś ważnego było to na pewno nie dało by się zakłócić tego tak prosta aparaturą

 

tak przy okazji na jakiej częstotliwości porozumiewają się samoloty z wieżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

72 MHz to jak słusznie wspomniał Verid żadna okazja, chyba że od razu zmienisz moduł na 35MHz. Na 72 nic w Polsce nie kupisz i będziesz się zastanawiał ile jeszcze sobie "pokłusujesz" na tej częstotliwości zanim ktoś jednak wykorzysta ją na te przyszłe cele. 72 MHz to raczej pomysł na chwilę ... trochę bez przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji na jakiej częstotliwości porozumiewają się samoloty z wieżą?

Na wyższej... z reguły pomiędzy 118.00 a 135.00 Mhz. Im nie zaszkodzisz. Tylko zastanów się na konsekwencjami zakupu tej aparatury. Kiedyś podjechali do mnie panowie z patrolu drogowego bo akurat mieli przerwe i postanowili skompromitować drugie śniadanko obok pola na ktorym latalem. Z kanapką w łapie i niedorzutym gryzem wybełkotał, że chce zaświadczenia o legalności mojej aparatury. No i co w takiej sytuacji zrobisz? Ja mialem to szczescie ze sam byl modelarzem i zwyczajnie podszedl sprawdzić czy latam na modelarskich czestotliwosciach.

Daruj sobie te 72mHz i nie wracaj do tematu. Duzo tu bardziej doświadczonych modelarzy więc rób jak radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Ładziak -

Tak? Jesteś pewien? A jak ....

a ty jesteś pewien? Jeżeli tak to nie gdybaj "a jak..." tylko poproszę źródło i będzie koniec dyskusji - z nawigacją się nie fika.

 

EDIT: Hamuj się. Ostatnie czego tu potrzeba to wyzwiska i histeryczne wrzaski.

 

pawel66 - fakt że coś jest tanie w zakupie nie oznacza że jest to okazja. Co z tego że kupisz aparaturę taniej jak za dodatkowe odbiorniki będziesz becalował więcej? No i jak pisze pmaverick o OC możesz zapomnieć....

 

nic tam niema ale nawet jakby coś ważnego było to na pewno nie dało by się zakłócić tego tak prosta aparaturą

- no to w końcu tam coś jest czy nie? Bo jeżeli jest to nawet jeżeli teoretycznie nie da się tego zakłócić radiem nie powinieneś próbować. :mrgreen:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ty jesteś pewien?

70.000,0 - 70.500,0 MHz Pasmo 70.0 MHz

70.500,0 - 73.300,0 MHz Sieci dyspozytorskie, duosimplex +9,8 MHz/12,5 kHz

73.300,0 - 74.100,0 MHz Pasmo rządowe - / - / 25 kHz

74.100,0 - 74.800,0 MHz Sieci taxi, ochrony mienia, transport, duosimplex +9,8 MHz/12,5 kHz

74.800,0 - 75.200,0 MHz Radionawigacja lotnicza

75.200,0 - 77.500,0 MHz Pasmo taktyczno-wojskowe - / - / 25 kHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

I tak trzeba było od razu - myślę że to kończy dyskusję na temat czy warto włazić na 72MHz.

 

pawel66 - czyli jednak nie takie puste to 72MHz jak twierdziłeś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie racje myliłem się macie lepsze źródła :P

 

przegląd modelarski kłamie piszac ze 2.4 w modelarstwie jest jeszcze nieuregulowane? :roll:

 

i dlaczego kolega miał takie problemy

 

Troche odejde od tematu kłótni i sporu, piszesz, że RC podlega prawnie pod 2.4 ale coś mi sie wydaje ze nie do konca. W zeszlym roku chcialem wykupic polise OC na latanie modelami i Pan widocznie zaznajomiony z tematem spytał, czy latam na ustawowych częstotliwościach przeznaczonych do modelarstwa w PL czyli na 35 lub 40 bo jak nie to OC moze nie zadziałać w razie wypadku.

poco te nerwy tak bardzo chcesz żeby inni tez cie obrażali? :crazy:

 

 

 

W radiach bez wymiennego modułu montuje się tak zwany moduł "HACK". To taka płytka co z jednej strony podpinasz zasilanie i sygnał PPM z aparatury a z drugiej strony antenkę z zestawu i masz 2,4GHz. Pamiętaj tylko żeby wyciągnąć kwarc celem unieruchomienia wbudowanego modułu nadawczego twojej aparatury.

na hobbycity niema modułu hack na dsss v2 czy da sie jakoś zamontować moduł wymienny(dsss2) w aparaturze która niema na niego miejsca

 

czy przypadkiem w środku tego "klocka" nie siedzi taka sama płytka jak to hack?

 

niby mogę kupić moduł assana z który m niema problemów ale on jest duzo drozszy :|

 

 

czy 100zł za futabe ex6 na 72mhz to nie jest okazja? odbiornik dokupię za 60zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie wiem co siedzi w takim klocku bo nie rozkładałem. Podejrzewam że jednak nie do końca samo bo różne aparatury różnie zasilają swoje moduły. Prawdopodobnie moduł Hack jest bardziej "tolerancyjny" jeżeli chodzi napięcie wejściowe.

 

TU masz moduł hack. Według tej strony jest to ten nowszy system....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najnowszy system tylko dlaczego wypuścili wersje v2 dla wymiennym modułów?

 

gdzie nabyć i czy w ogóle jest wersja hack v2

 

jak nie było wersji modułów wymiennych to wsadzali hack normalnie w te pudełeczka po 35mhz i działało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,w czym problem :?: To się przestraja końcówkę na 35, i po kłopocie :jupi: Wystarczy parę kondesatorków i jeden filterek(cewka),no i oczywiscie pare mierników.Kolega przestrajał mi Conrada 15 lat temu i chodzi :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jak masz smykałkę do elektroniki albo znajomego elektronika to możesz zapolować na moduł 35MHz od czegokolwiek (Futaba, Graupner, Hitec)najlepiej z syntezą, wybebeszyć go i podpiąć jak moduł Hack. Musisz tylko pamiętać żeby dokupić odpowiednią antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.