Skocz do zawartości

Cessna 177 Cardinal


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

to nie akrobat 1/8 powierzchni skrzydła wystarczy

 

poprzedni właściciel mojego silnika latał kataną 1.6kg http://allegro.pl/item1148695987_katana_55_3d_artf_pakiet_silnik_reg_bcm.html na

Silnik trzyfazowy: Turnigy 3548 800 (2,8kg ciągu na 4S lipol)

Regulator obrotów: Turnigy Sentry 40A ESC

ZIPPY Flightmax 2650mAh 4S1P 20C

ze śmigłem 14x7

 

na tym napędzie model będzie miał mocy aż nadto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą tak jak w oryginalnych planach.

Lotki zaznaczyłem na czerwono. Bo są też klapy, ale ich nie robię. Proszę o potwierdzenie bo moje plany w tym akurat miejscu mają ciemną plamę, ponieważ są to drukowane plany na komputerze po wcześniejszym zeskanowaniu z ksera oryginału i wyczyszczeniu w programie obróbkowym. (oryginał został zalany podczas powodzi w Jaśle :/ Ksero oryginału też zostało zalane ale się uratowało)

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden post pod drugim, ale postępy zostały poczynione to chciałem to umieścić w osobnym poście.

 

Spody obu skrzydeł są już gotowe. Oba skrzydła posiadają także lotki. Góra skrzydeł będzie ukończona na początku następnego tygodnia ponieważ muszę zakupić bowdeny , popychacze i jeszcze kilka innych pierdółek potrzebnych do ukończenia skrzydeł. Zakupione zostaną bagnety i zostanie zrobiony łącznik, który będzie przykręcany plastikowymi śrubami do kadłuba.

Tak prezentuje się spód skrzydeł:

 

Dołączona grafika

 

I taka mała przymiarka ;) :

 

Dołączona grafika

 

Coraz bardziej przypomina samolot ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno skrzydło już prawie jest skończone. Zostały wklejone rurki na bagnety, dźwignie lotek, oraz zostało oklejone balsą. Wygląda to tak:

 

Dołączona grafika

 

Tak wyglądają 2 skrzydła:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jutro tak samo będzie wyglądać druga połówka skrzydła. Skrzydła zostaną wyczyszczone i będą czekać na oklejenie oracoverem. Jutro tez zostanie zrobiony łącznik skrzydeł, który będzie przykręcany do kadłuba. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad skrzydłami dobiegają końca. Lewe skrzydło posiada prawie wszystko- trzeba jeszcze tylko wykonać końcówkę skrzydła.

Zamontowałem dziś usterzenie. Wygląda to tak:

 

Dołączona grafika

 

Lewe skrzydło od spodu:

 

Dołączona grafika

 

Jutro to samo z prawym skrzydłem + szlifowanie i szpachlowanie miejsc gdzie są jakieś małe niedociągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie ALE z dzwignią lotki toś się - lekko mówiąc - pomylił. Linia dziurek czyli pkt połączenia dzwigni lotki z popychaczem w pozycji "poziomo" ma być dokładnie nad osią obrotu lotki. Czyli na tych zdjęciach - kilka cm do przodu, w kierunku osi lotki ( przodu modelu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie ALE z dzwignią lotki toś się - lekko mówiąc - pomylił. Linia dziurek czyli pkt połączenia dzwigni lotki z popychaczem w pozycji "poziomo" ma być dokładnie nad osią obrotu lotki. Czyli na tych zdjęciach - kilka cm do przodu, w kierunku osi lotki ( przodu modelu ).

Tu się "rypnąłem". Mogłem wkleić duży kawałek sklejki a dałem mały- tam gdzie teraz jest dźwignia przykręcona. Muszę wkleić ciut bliżej przodu kawałek sklejki i przesunę do przodu. Jutro to poprawię. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, skoro już powstały płaty - jak obecnie przewidujesz ciężar startowy ? I jakie jest przewidywane obciążenie płatów ?

 

Pozdrawiam,

 

Michał

Jutro zważę model. 432gramy + skrzydła. Same skrzydła wyszły lekko. Nie jestem w stanie ocenić dokładnie ile mogą ważyć same skrzydła. Może koło 300-330 gram lub więcej (ale to tak na oko więc ręki nie dam sobie uciąć ;) ) Jutro zważę i wrzucę zdjęcie na forum, wtedy coś więcej można ocenić co do ciężaru startowego.

Co do obciążenia płatów- jak to policzyć bo jestem w tej kwestii zielony :?

 

No i masz drut popychacza woku którego będzie folia w powietrzu. Trzeba coś z tym zrobić, np. wkleić pasek balsy z dziurką na popychacz , tak aby folia nie wisiała w powietrzu .

Tak, wiem. zapomniałem dopisać o tym, że to też należy zrobić, ale to 5 min i zrobione :)

Najpierw poprawię mocowanie dźwigni- przesunę ją w stronę natarcia i wtedy spasuję "przykrywkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obciążenia płatów- jak to policzyć bo jestem w tej kwestii zielony

Podziel oszacowaną masę modelu w gramach przez policzoną (zmierzoną) powierzchnię skrzydeł w decymetrach kwadratowych. Dostaniesz obciążenie w gramach na decymetr kwadratowy - to standardowa jednostka obciążenia powierzchni nośnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś poprawiłem usterzenie- mam nadzieję, że jest już dobrze :)

 

Dołączona grafika

 

Zważyłem także skrzydła- ważą one 310g.

 

Dołączona grafika

 

Wszystkie części, które są już zrobione ważą 842 g. Są to: podwozie przednie i tylne, statecznik pionowy i poziomy, skrzydła, łącznik skrzydeł:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Do tej wagi dojdzie jeszcze kilka gramów- może 40 max- wykończenie przedniej części kadłuba.

Osprzęt szacuje na jakieś 540 gram- silnik 170g +3x serwo- ok. 100g + bateria ok. 200g +regulator 50g + odbiornik 20g.

Całość gotowa do lotu to mniej więcej 1500 g. Miejmy taką nadzieję 8)

 

Co do obciążenia płatów to nie wiem czy dobrze liczę- jedno skrzydło ma powierzchnię 1253,75 cm kw czyli 2 mają 2507,5 cm kw. Czyli to jest 25,07 dm kw.

Szacowana masa to przyjmijmy 1500 g. Czyli 1500g/25,07= 59,8 w przybliżeniu.

Jeśli coś źle policzyłem proszę o poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.