Skocz do zawartości

Jakie serwa ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich planuje zakup modelu roz. 1.80 z dle 30 ale mam duży dylemat nad serwami :?:

myślałem nad HS6635HB lotki i wysokość oraz HS5625 MG kierunek.

myślałem równierz o savoxach ale z tego co widzę to one chodza na 6V a mój odbiornik futaba na 4.8V

proszę o pomoc w doborze i jakieś inne propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętosć modelu i użyty silnik to stanowczo za mało by okreslić rodzaj - siłę serw. Np. mój górnopłat 190cm rozp ma wszędzie HS standardy, 2płat tej samej rozp. podobnie ale np. akrobat to już zdecydowanie mocniejsze na wysokość i kierunek przedewszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kierunek daj serwo przynajmniej 10 kg, a najlepiej 15 kg udźwigu, pozostałe wystarcza po 10 kg, no i oczywiście serwa cyfrowe, ja mam również model 180cm z www.eF3m.pl su26. Ja do swojego modelu zamierzam dać serwa o tych parametrach Power HD albo Hitec-a. Wstaw jakież foty swojego modelu, a silnik jaki zamierzasz dać? Jest wiele fajnych serw na hobbycity, wybierz coś sam, patrz głownie na udźwig serw, serwo na gaz może być słabsze ja u siebie na gaz daję 4,5 kg HS322 albo HS 325.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że serwa które wymieniłeś na początku spokojnie wystarczą !

Ja używam w modelu 2,3 m (9,5kg wagi ) na kierunku serwo HS-5945, a na wyskości i lotkach mam HS-5645 , więc model 1,8 m ważący ok 5 kg spokojnie będzie kręcił na tych serwach .

W Katanie na 50 ccm latałem na serwach HS-645 MG i nic jej nie brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dobrać serwa do sterów których nie widać.Z zapasem można przyjąć, że do 2m HS 5625MG są ok.

 

Bardzo dużo zależy od tego w jakiej konfiguracji na jakich ustawieniach chcesz latać.Ja np preferuje modele maksymalnie odchudzone z śmigłami dużej średnicy i małym skokiem w ty wypadku wszystko przemawia za lekkimi i nie koniecznie mocnymi serwami, bo prędkosc modelu i opory nie są duże.Inna sprawa jak zapakujesz śmigło np 16x10 dowalisz sporo wagi i będziesz latał bardziej imac z elementami 3D.

 

Najlepiej będzie jak zaczniesz od modelu i wtedy coś można zaradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój model to YAK-54 Top MOdel i MODEL WAŻY 9,5 kg , a serwa HS 5645 i 5945 mają odpowiednio po ok 12 i 13 kg na 6v, model robi co mu się karze.Wychylenia na wysokości do zwykłej akrobacji nie przekraczają 2cm

Ale na pewno na serwach 9,5 kg również by pokręcił

 

Moje doświadczenia z modelami to:

 

Ultimate 1,8m , masa 11kg (wykonawca przesadził z żywicą !! :) ), silnik MVVS 58, serwa: wysokość 2xHS-605MG (7,5 kg na 6v) serwo juz wycofane, kierunek HS-645 MG, lotki 2x HS-645 MG. Model lata na żyletkę, kręci wszystko co chcę, podczas pierwszych lotów musiałem zmniejszyć wychylenia sterów, bo nie dało się latac.Powierzchnie sterów takie jak to w Ultimate. MOdelem tym latałem jakieś 4 lata temu, ale do dzisiaj jest w mojej stajni.

 

Giles 1,8 m CMP - montowałem go dla klienta, silnik MVVS 26 IFS + rezonans masa modelu równe 5kg, serwa to ... uwaga !!! - 4x HS-325HB wysokośc i lotki, HS-635HB kierunek.

Nic się nie działo, model latał kręcił.

 

Katana 50 ccm (World Models) , waga ok 7kg , serwa wszystkie stery po 1 szt HS-645MG, przy oblocie na pełnym gazie była nie do opanowania, natychmiast musiałem zmniejszyc wychylenia

 

Wszędzie stosowałem wysoko prądowe pakiety 6v (Sanyo NiCd 1800, Sanyo NiCd2400, Sanyo NiMh 3600)

 

Model 1,8 m nie potrzebuje serw 10kg, ale można je przecież założyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem, ze porblemy z mocą serwa zaczynają się przy wychyleniach 45 stopni na lotkach w modelu klasy 50cc 2,2m wtedy 9-12kg jest mało przy pełnej prędkości kiedy chcemy pokrecić szybkie beczki wyraznie brakuje im "życia" sam tego doświadczyłem w Yaku 54 topmodel 2,2m.Do 2m rozpiętości spokojnie można wsadzać HS 635 HS 5625 takie jest moje zdanie.Mówię oczywiście o lotkach i wysokości na kierunek trzeba brać poprawkę, bo tam siły są duże szczególnie jak zakłada się duży orczyk 3-4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek Oleksy, w Giles-ie 1,8 m serwa HS 325HB to chyba lekka przesada, albo ja się nie znam, przeciez one maja przy 6.0V 3,7 kg - to jest nic przy takim modelu, mnie uczono ze serwa modelu powinny być trzy krotnie mocniejsze od wagi modelu - model waży 5 kg - ja daję 15 kg serwo. Różnica w wadze nie zawielka, a jest pewność .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto cie uczył takich zasad ??? pierwsze słyszę ...

 

Latałem modelami F3A Rubin na silnikach 25 ccm waga pomiędzy 4,5 - 4,8 rozpiętość 197 cm i tam stosowałem serwa HS 525 BB (śmigłowcowe już nie produkowane 3,5 kg na 4,8v), a stosowałem je bo były precyzyjniejsze od zwykłych serw.

 

Szkoda, że nie zrobiliśmy filmów z Gilesem, bo latał bezproblemowo na takich serwach.

 

Pisze o tym, bo to są FAKTY z mojej praktyki, a nie zasłyszane opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem z poczatku właśnie te serwa co ty miałęś ponoć w Giles-ie CMP HS 325 , i sie te serwa tak strasznie ,,mulą'' że szok, ja do swojego SU 26 180cm wstawiam na kierunek 15kg serwo, na wys 2x7kg, na lotki 2x10kg a na gaz 5kg. Do 2,20 wstawiłbym na ogon 32 kg, na wys 2x15 kg, na lotki 2x15kg i na gaz 5 kg, ale ty zrobisz jak zechcesz , pozdrawiam Piotr ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silne serwa są po to, żeby czuć się bezpiecznie ( mowa tu o modelu i o pilocie :mrgreen: )

Jeśli serwo ma mniej udźwigu niż waży model, to przy dużych prędkościach serwo ma trudności , ja tak rożbiłem model, miałem za słabe serwo, robiłem pętle i przy wyjściu z pętli za szybko leciałem i mi serwo pierdyknęło bo miało za mało udźwigu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem równierz o savoxach ale z tego co widzę to one chodza na 6V a mój odbiornik futaba na 4.8V

Osobiście mam 4 savoxy, jeszcze nie latane, ale wyglądają bardzo obiecująco. Co do tego, czy chodzą tylko na 6v to niebyłbym taki pewien - producent po prostu podaje parametry przy 6v. Ja osobiście uruchamiałem je na 2 celach li-poli z Jeti Max Becem 2 i ustawiałem redukcję na 6v, ale mogę sprawdzić jak serwa zachowają się przy 4 celkach NiMh. Musiałbym tylko przywieźć nadajnik, bo został z modelem na stancji.

Do 2,20 wstawiłbym na ogon 32 kg, na wys 2x15 kg, na lotki 2x15kg i na gaz 5 kg

Trochę przesadnie, wszystko zależy od prędkości maksymalnych i powierzchni sterów. Ja w 2,2 uważam, że na kierunek 24kilo wystarcza z dużym nadmiarem, na lotki do 15 kilo, a na wysokość max 10-12. Mówimy tu o dziale 3D czyli lataniu nie tylko na małych szybkościach ale zarówno o robieniu figur na maksymalnej prędkości i maksymalnych wychyleniach, gdzie siły są ogromne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.