Skocz do zawartości

Problem z aparaturą HK-T6A.


Piotrek9932

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu, zakupiłem HK-T6A. Wszystko działało jak należy. Do czasu.

Podczas rutynowej domowej kontroli, czy wszystko działa, stery się wychylają, aparatura zwariowała. Poszły maksymalne wychylenia na Ch1, Ch3, Ch4 (Całe szczęście że silnik był odłączony..) i aparatura przestała na tych kanałach reagować. Po podłączeniu serw pod te kanały od razu jest maksymalne wychylenie i brak reakcji na ruchy drążkami. Ch1, Ch5 i Ch6 działają, chociaż Ch5, przestał płynnie chodzić, ruch serwa jest taki stopniowy. Orczyk obraca się bardziej tak jak wskazówka zegara.

Pierwsza myśl, musiało gdzieś nastąpić zwarcie, więc rozkręcam całą aparaturę i po dokładnym obejrzeniu wszystkich elementów, nic nie jest spalone, wszystkie kable na swoim miejscu. Odbiornik także nie wygląda na spalony, antenka cała i zdrowa.

Czy spotkał się ktoś z taką sytuacją, ewentualnie wie ktoś co z tym zrobić?

W sumie to pożegnałem się z tą aparaturą i miałem na dniach kupić Turnigy 9x, ale dolar rośnie i rośnie, więc z waszą pomocą, może udało by mi się ją naprawić.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi, Piotrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze - jesteś PEWIEN, że to aparatura? Sprawdzałeś ją z innymi odbiornikami?

Być może coś się stało z regulatorem i BEC poszedł w diabły, zabierając ze sobą odbiornik.

Serwa są podpięte do odbiornika i to jego sprawdzać należy w pierwszej kolejności.

 

Powinieneś sprawdzić swoją aparaturę z innym odbiornikiem i swój odbiornik z inną aparaturą.

Bez tego nie da się wiele powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator odpada, gdyż zasilanie odbiornika mam z oddzielnego pakietu. ESC bez BECu.

Cały osprzęt podłączaliśmy z kolegą pod aparaturę Hiteca i działało prawidłowo.

Hmm, apropo sprawdzenia odbiornika, to chyba nie miał bym takiej możliwości, gdyż drugiej takiej aparatury nie posiadam. Istnieje jakaś inna alternatywa sprawdzenia odbiorniak bądź nadajnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to ta aparatura ma miksery, rewersy ustawiane z PC-ta. Sprawdzałeś, może tam jest jakiś konflikt? Potem jeśli możesz, podłącz ją pod FMS-a, skalibruj i sprawdź w Zasobach jak słupki reagują na wychylenia drążków (lub nie reagują).

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Bindowanie niestety nie pomogło..

Kabla nie posiadam, gdyż nie był mi do tej pory potrzebny (aparatura miała służyć do prostych lotów, bez żadnych mikserów itp.), ale dzisiaj próbowałem go sobie zrobić. Mianowicie Miałem kabelek USB i wychodzące z niego dolutowane 5 kabli, czyli tyle samo ile z aparatury, 3 kolory się zgadzały, czerwony, czarny, biały, ale dwa następne były inne. Więc losowanie, polutowałem je ze sobą i podłączyłem pod komputer, na aparaturze zapaliła się dioda (jak podłączacie tą aparaturę, to dioda świeci na czerwono?), ale komputer pisał że urządzenie niezidentyfikowane, nawet po zainstalowaniu sterowników a po uruchomieniu symulatora, FMS nie wykrywało aparatury ani nie reagowało na ruchy drążkami. Jutro spróbuję inną kombinację kabli, bo teraz już za późno. Jeśli się nie uda trzeba będzie zamawiać kabelek ze sklepu.

Ppomka, jakim to programem kalibrowałeś swoją HK-T6A ? Tym dołączonym na płytce? Czy Ch2 uległ Ci uszkodzeniu też tak po prostu? U mnie Ch 2 akurat działa.

Ale dodam że nawet jeżeli uda się to naprawić, to i tak strach na niej latać, bo nie wiadomo czy w czasie lotu coś jej się nie poprzestawia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utopia, czy posiadasz może wiedzę, aby pomóc mi wykonać ten kabel? Tak żeby niczego nie spalić ;)

 

Jak byłem a Aeroklubie w modelarni i rozmawiałem z kolegą, to mówił mi że oni na takich aparaturach nie latają. Ale na pewno ktoś "prywatnie" (nie w modelarni) latający, posiada taką aparaturę. Kwestia tylko jak do niego dotrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam w takim razie aż pojawi się w Hc, bo w Polsce jak rozmawiałem ze sklepem, to obecnie nie mają i nie wiadomo dokładnie kiedy będzie, może 2 tygodnie, może miesiąc.

Jak uda mi się w końcu dostać ten kabelek, to napiszę jak się sprawa rozwija. Tymczasem, dzięki za porady, szczególnie utopia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że z Chin ;) Jak rozmawiałem z panem ze sklepu na ten temat, to zaśmiał się że praktycznie wszystko z Chin przychodzi. Ale tak na marginesie, to sprowadzając jeden kabel z Chin, zaokrąglając do góry, koszt wynosi koło 18 zł.. W Polsce za taki sam kabel 20 zł + przesyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że z Chin ;) Jak rozmawiałem z panem ze sklepu na ten temat, to zaśmiał się że praktycznie wszystko z Chin przychodzi. Ale tak na marginesie, to sprowadzając jeden kabel z Chin, zaokrąglając do góry, koszt wynosi koło 18 zł.. W Polsce za taki sam kabel 20 zł + przesyłka.

Skoro najpierw muszą przysłać z Chin, do Polski, a potem z Polski do Polski - to logiczne, że będzie drożej. :wink:

Ale niektórzy wolą dopłacić takie grosze i nie ryzykować zakupów przez pół świata. I biznes się kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aparaturą sprawa jest niesamowita. Marek_Spy, przez gg pomagał mi w zrobieniu kabla (za co wielkie dzięki), ale niestety nie udało mi się połączyć. Dużo ogólnie w aparaturze grzebałem ostatnio więc postanowiłem sprawdzić czy nic się nie popsuło bardziej.. Podłączam odbiornik, do odbiornika serwo i przez przypadek zamiast podpiąć pod Ch2(działający) to podpiąłem pod Ch1 (nie działający). Sam się z siebie zaśmiałem, ale w głowie pojawiła się myśl, żeby poruszać jednak drążkiem. I wielkie tutaj moje zdziwienie bo serwo reaguje normalnie. Podłączam Ch3, tak samo, Ch4 również działa.

Czy umiałby ktoś to wyjaśnić? W jaki sposób aparatura sama się przeprogramowywuje?

Rozmawiałem z ppompką, on miał to samo tylko że z innym kanałem. Gdzieś indziej doczytałem że też ktoś miał taki sam problem, ale powód nie znany..

mkrawcz1, dzięki za info z kabelkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpięcie satelitki nie poprawia zachowania tej aparatury. Przynajmniej u mnie. Tez miałem przypadki "samoprzeprogamowania"i samowolnej zmiany zakresu wychyleń serwa do prawie zerowego. Kilkukrotne włączanie i wyłączanie zestawu i znowu zaskoczył na właściwie. Świeżo pod rozkwaszeniu depronolotu podpięty pod komp nadajnik cuda na słupkach wyprawiał. Mam trzy odbiorniki i z każdym zestawieniu były problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.