Skocz do zawartości

Wybor padl na Futabe. Tylko ktora 10CHG czy T8FG??


tukan

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety Darku testowałem tylko te wymienione. A co do tego zasilania to troszkę interesujące... Mianowicie ja w swojej mam NiMh i w RCskorpionie mają zamienne Li-ion do futaby o takich samych wymiarach co NiMh, a Li-Pole są dużo szersze i na moje oko nie weszłyby do radia. Czyżby Futaba zmieniała obudowę, aby zmieścić Li-Pola? :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Czyżby Futaba zmieniała obudowę, aby zmieścić Li-Pola?

Dokladnie to samo mnie zastanowilo. Podejrzewam, ze chyba jednak nie.

 

Mnie to wprawdzie bezposrednio nie dotyczy, gdyz posiadam wyposazona w LiPo aparature FX-20 (z ktorej, nawiasem mowiac, jestem super zadowolony). Tyle tylko, ze gryzie mnie sumienie, iz wczesniej moglem wprowadzic niepotrzebne zamieszanie odnosnie zasilania T8FG, a wprowadzanie w blad innych byloby ostatnia rzecza, jaka bym sobie zyczyl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam temat.

Chcę kupić nowe radio i początkowo miała być FF10 jednak postanowiłem kupić T8FG a że latam na palcach to chyba ostateczny wybór padł na pulpit FX20. Czy FX20 czymś się różni od T8FG oprócz obudowy, że jest średnio 500zł droższa?

Biorę pod uwagę jeszcze FX30 ale nie wiem czy warto dopłacać. Czy jest coś w niej co może mi się przydać? 14tu kanałów pewnie nie wykorzystam przynajmniej w najbliższym czasie.

W FX20 trochę niepokoi mnie ten mały wyświetlacz i sposób poruszania się po menu za pomocą sensorowego przycisku. W FX30 wygląda to lepiej(większy wyświetlacz i normalne kółko z przyciskiem do programowania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14tu kanałów pewnie nie wykorzystam przynajmniej w najbliższym czasie.

W FX20 trochę niepokoi mnie ten mały wyświetlacz i sposób poruszania się po menu za pomocą sensorowego przycisku

14 kanałów to dobre rozwiązanie dla modeli 100cm nawet bez konieczności kupowania powerboxa. Po prostu co 2-3 miejsca wtykasz małe wtyczki z zasilaniem i masz mniejszą ilość elektroniki=mniejsze prawdopodobieństwo, że coś padnie. A co do tego sensorowego przycisku to na początku też trochę się tego obawiałem, ale niepotrzebnie. Jest bardzo wygodny w użyciu, załapuje przy minimalnym dotknięciu. To taki dobry trening przed dotykaniem żony/narzeczonej/dziewczyny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z kompatybilnością aparatur z modułami bo gdzieś czytałem, że te ze wschodu i ze stanów nie będą działać z europejskimi. Tyczy to się chyba od 12fg w górę czyli i FX30.

Kurcze radio kupuję raz na parę lat i mam zgryza czy jest sens wyłożyć te 300eur więcej na FX30. Ma coś czego może mi zabraknąć w FX20.

Jak na dzień dzisiejszy FX20 spokojnie zaspakaja moje potrzeby ale ten 3d key i mały wyświetlacz mnie zniechęcają.

Marek pisze, że przycisk się sprawdza i obsługa jest ok. Wyświetlacz jest mały ale za to podświetlany, FX30 większy wyświetlacz ale za to bez podświetlenia.

FX30 ma moduł wymienny, fx20 wbudowany na stałe. Wydaje mi się, że opcja z wymiennym modułem jest lepsza, można w razie czego wrócić do 35Mhz bez jakiś dodatkowych kombinacji.

14 kanałów to dobre rozwiązanie dla modeli 100cm nawet bez konieczności kupowania powerboxa. Po prostu co 2-3 miejsca wtykasz małe wtyczki z zasilaniem i masz mniejszą ilość elektroniki=mniejsze prawdopodobieństwo, że coś padnie.

Marek myślę, że opcja z PowerBoxem jest droższa ale jednak bezpieczniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wcześniej padło pytanie o różnice pomiędzy FX-20 a T8FG. Z tego co widzę jest róznica w rodzaju i ilości przełaczników:

 

FX-20

4 joystick functions, 6 switches, 2 knob controls, 2 linear sliders, optionally 2 stick switches.

 

T8FG

4 stick functions, 8 switches, 4 rotary controls

 

PS

Kiedys trafiłem na sklep RC711 , nie robiłem tam nigdy zakupów, więc polecić nie mogę, ale na Futaby mają bardzo (podejrzanie ?) niskie ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi z kompatybilnością aparatur z modułami bo gdzieś czytałem, że te ze wschodu i ze stanów nie będą działać z europejskimi. Tyczy to się chyba od 12fg w górę czyli i FX30.

Kupujesz aparature w Chinach na 2,4GHz i nagle zachce Ci sie FPV, wiec kupujesz w PL modul na 35MHz. Wlaczasz i nie dziala- masz nadajnik nie z tego rejonu. Nie jest to problem, jesli masz soft ponizej 2,0 Mozna to wwoczas obejsc i wejsc w tryb serwisowy i zmienic rejon. Wowczas zero problemow :)

 

Ja mam 12FG, a w sklepie wahalem sie nad 8FG, 10CG, 12FG oraz JR 11X. 12tka byla najdrozsza, lecz zdecydowanie najbardziej mi sie spodobala, jesli chodzi o to, jak wygodna jest w dotyku. Menu jest 3 stopniowe- ciezko bylo mi sie przestawic z 9tki, ktora wczesniej mialem. Troche trudniej sie ustawia triple raty, ale poza tym jest bardzo wygodna-wielopunktowe krzywe na kazdym kanale (17 punktowe). Mozliwosc wpiecia dowolnego serwa od dowolnej czynnosci w dowolny kanal, upchanie tego w modelu i zapominamy. Cala reszte ustawiamy w aparaturze- takie opcje w 12tce wzwyz, z tego co wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...postanowiłem kupić T8FG a że latam na palcach to chyba ostateczny wybór padł na pulpit FX20. Czy FX20 czymś się różni od T8FG oprócz obudowy, że jest średnio 500zł droższa?

Oprogramowanie jest identyczne. Oprocz obudowy rozni sie rodzajem zasilania (FX-20 posiada LiPo), prawdopodobnie zawieszeniem drazkow i koniecznoscia dokupienia/wykonania do FX-20 pulpitu lub odpowiedniego zawieszenia. Cala reszta to kwestia upodoban.

 

 

Biorę pod uwagę jeszcze FX30 ale nie wiem czy warto dopłacać. Czy jest coś w niej co może mi się przydać? 14tu kanałów pewnie nie wykorzystam przynajmniej w najbliższym czasie.

Widze, ze z 12 kanalow jakims cudem zrobilo sie 14, wiec by nie bylo nieporozumien: nie 14, a 12+2. Czy w FX-30 jest cos, co Tobie mogloby sie przydac - na to pytanie musisz odpowiedziec sobie sam.

 

W FX20 trochę niepokoi mnie ten mały wyświetlacz i sposób poruszania się po menu za pomocą sensorowego przycisku. W FX30 wygląda to lepiej(większy wyświetlacz i normalne kółko z przyciskiem do programowania).

Widzisz, trudno porownywac dwie aparatury, posiadajac tylko jedna z nich. Zatem sformuluje to w nastepujacy sposob - ja mam FX-20 i nie odczuwam, by wielkosc wyswietlacza, czy sensor do obslugi menu stanowily jakiekolwiek ograniczenie. Menu FX-20 jest latwe w obsludze, choc podejrzewam, ze w FX-30 jest ono bardziej komfortowe i rozbudowane. FX-30 wyposazona jest w bardziej wyrafinowane zawieszenie drazkow, choc wedlug mnie, drazki w FX-20 funkcjonuja bez zarzutu i absolutnie nie pozostawiaja otwartych zyczen. Dla porownania - posiadam rowniez nadajnik F-14, wyposazony w drazki o prostej, wprost ordynarnej konstrukcji. Pomimo dwudziestu lat intensywnej eksploatacji, drazki funkcjonuja nadal baz najmniejszych zastrzezen.

 

 

Kurcze radio kupuję raz na parę lat i mam zgryza czy jest sens wyłożyć te 300eur więcej na FX30. Ma coś czego może mi zabraknąć w FX20. Marek pisze, że przycisk się sprawdza i obsługa jest ok. Wyświetlacz jest mały ale za to podświetlany, FX30 większy wyświetlacz ale za to bez podświetlenia.

FX30 ma moduł wymienny, fx20 wbudowany na stałe, które rozwiązanie jest lepsze? Z wymiennym można w razie czego wrócić do 35Mhz.

Jesli to Tobie ulatwi decyzje, ja rowniez napisze, ze w FX-20 sensor sie sprawdza i obsluga jest OK.

 

Moim zdaniem niepotrzebnie koncentrujesz sie na mniej istotnych drobiazgach, jak wielkosc i podswietlenie wyswietlacza, czy rodzaj przycisku. W obu aparaturach spelniaja one swoja role w sposob co najmniej zadowalajacy. Bardziej istotne powinno byc wychwycenie roznic (ktore moga byc dosyc wyrazne) pomiedzy poszczegolnymi funkcjami obu nadajnikow, ale akurat w tym punkcie Tobie wiele nie pomoge, gdyz nie znam wystarczajaco dobrze FX-30.

 

Natomiast nie bardzo rozumiem checi powrotu do innych czestotliwosci, kiedy juz decydujesz sie na jedna z nich. Wiadomo, zmiana systemu to spore koszty, ale jesli juz sie na to decydujesz, zapewne masz do tego jakis powod, wiec dlaczego mialbys sie wpedzac w podwojne koszty utrzymujac rownolegle moduly, zestawy odbiornikow i po czesci takze serwomechanizmow dla dwoch systemow? Bo przeciez, jakiego systemu bys nie uzywal, zawsze istnieja dwie mozliwosci: wszystko funkcjonuje i wspolgra bez zarzutu, albo nie. A jesli nie, wystarczy wyeliminowac przyczyne i dalej cieszyc sie dobra zabawa, a nie zaraz zmieniac caly system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosc wpiecia dowolnego serwa od dowolnej czynnosci w dowolny kanal, upchanie tego w modelu i zapominamy. Cala reszte ustawiamy w aparaturze- takie opcje w 12tce wzwyz, z tego co wiem.

Super sprawa. Może ktoś potwierdzić, że tak się nie da w FX20.

 

Kiedys trafiłem na sklep RC711 , nie robiłem tam nigdy zakupów, więc polecić nie mogę, ale na Futaby mają bardzo (podejrzanie ?) niskie ceny.

Niestety FX-ów nie ma :(

 

Natomiast nie bardzo rozumiem checi powrotu do innych czestotliwosci, kiedy juz decydujesz sie na jedna z nich. Wiadomo, zmiana systemu to spore koszty, ale jesli juz sie na to decydujesz, zapewne masz do tego jakis powod, wiec dlaczego mialbys sie wpedzac w podwojne koszty utrzymujac rownolegle moduly, zestawy odbiornikow i po czesci takze serwomechanizmow dla dwoch systemow? Bo przeciez, jakiego systemu bys nie uzywal, zawsze istnieja dwie mozliwosci: wszystko funkcjonuje i wspolgra bez zarzutu, albo nie. A jesli nie, wystarczy wyeliminowac przyczyne i dalej cieszyc sie dobra zabawa, a nie zaraz zmieniac caly system.

Masz rację zgadzam się z tobą ale pomyślałem, że lepiej jak jest taka możliwość niż jej nie ma.(szybowce, FPV). Chociaż jak na razie to ani jednym ani drugim się nie bawię.

Dzięki wszystkim za pomoc, jeszcze spokojnie sobie to przemyślę i podejmę decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwosc wpiecia dowolnego serwa od dowolnej czynnosci w dowolny kanal, upchanie tego w modelu i zapominamy. Cala reszte ustawiamy w aparaturze- takie opcje w 12tce wzwyz, z tego co wiem.

Super sprawa. Może ktoś potwierdzić, że tak się nie da w FX20.
Nie bardzo rozumiem, o co dokladnie chodzilo Boogie. O dowolne przyporzadkowanie poszczegolnych funkcji do dowolnego kanalu w nadajniku? Jesli tak, moge tylko potwierdzic, ze w FX-20 jest to mozliwe. Ale czy faktycznie o to chodzilo?

 

Lukasz, na niemieckiej stronie Robbe dostepne sa instrukcje obslugi aparatur w roznych jezykach, jako pdf-y. Mysle, ze w ten sposob najdokladniej zapoznasz sie z wlasciwosciami wchodzacych w gre aparatur. A jesli co bedzie nie do konca zrozumiale, chetnie pomoge skrotowo przetlumaczyc.

 

Odnosnie niskich cen - proponuje rozejrzec sie na rynku niemieckim. Z pewnoscia bedzie taniej, anizeli w Polsce. Szczegolnie FX-20 sprzedaje sie u nas jak swieze buleczki, wiec szansa na znalezienie korzystnej ceny jest odpowiednio wieksza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, o co dokladnie chodzilo Boogie. O dowolne przyporzadkowanie poszczegolnych funkcji do dowolnego kanalu w nadajniku? Jesli tak, moge tylko potwierdzic, ze w FX-20 jest to mozliwe. Ale czy faktycznie o to chodzilo?

Tak chyba o to chodziło przynajmniej ja też tak zrozumiałem.

Jeszcze porównam instrukcje ale wszystko wskazuje, że w moim przypadku w zupełności wystarczy mi 20-ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze porównam instrukcje ale wszystko wskazuje, że w moim przypadku w zupełności wystarczy mi 20-ka.

Juz to wyzej napisalem - korzystnych cen szukaj raczej w Niemczech. Jak dokonasz wyboru, chetnie pomoge wyszukac interesujaca oferte. Zawsze to po sasiedzku, a nie na drugiej polkuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech to chyba tu http://www.hobbydirekt.de/Graupner/Robbe-Futaba-FASST/FX-20-R6108SB-24-GHz-FASST-Futaba-Robbe-F8072-1-F8072::159355.html

Tylko nie wie jak ze stanem magazynowym bo niby jest dostępna ale przy niektórych produktach jest jeszcze napisana, że wysyłka w 24h przy apce tego nie ma.

Z tego co widzę to chyba przy zakupach powyżej 200Eur wysyłka jest free.

Znalazłem jeszcze w Austrii http://www.hobbydirekt.de/Graupner/Robbe-Futaba-FASST/FX-20-R6108SB-24-GHz-FASST-Futaba-Robbe-F8072-1-F8072::159355.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba o to chodziło przynajmniej ja też tak zrozumiałem.

Jeszcze porównam instrukcje ale wszystko wskazuje, że w moim przypadku w zupełności wystarczy mi 20-ka.

W mojej T8FG jest tak jak u Boogiego, odpada też zabawa z mikserami np przy użyciu 2 oddzielnych serw na SW, możesz nawet zaprogramować, że jednym drążkiem ruszasz wszystkimi serwami :) Więc, jeśli 20-stka ma ten sam soft to nie ma obaw. Co do wyboru to osobiście jednak wybrałbym tę tańszą aparaturę - i tak ma slot na karty SD jakby wszedł nowy soft a poza tym według mnie podświetlenie wyświetlacza ułatwia dużo życie. Sam pamiętam jak to było przy zmianie ładowarki bez podświetlania na nową podświetlaną - ogromna różnica. Wyświetlacz pewnie jest wielkości jak w T8FG i moim zdaniem spokojnie wystarczy, chyba, że wolisz większy, żeby ikonka samolotu na ekranie była większa :D Z czytelnością i tak nie ma problemu, więc większy ekranik to zbędny bajer. Z resztą na dniach zrobi się z niej 14-kanałowa aparatura :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, ja bym za bardzo zalet FX-30 nie lekcewazyl. Tym bardziej, ze na rynku znajduje sie juz jej zmodernizowana wersja, rowniez posiadajaca slot dla karty SD i podswietlany wyswietlacz. Mimo tego jej zalety w stosunku do FX-20 leza gdzie indziej i trzeba za nie zaplacic znacznie wyzsza cene.

 

Ach, Lukasz, jeszcze jeden drobiazg. Firmowe pulpity do FX-20 sa dosyc drogie. Jednak na naszym eBay mozna dostac tanie zestawy ze sklejki do samodzielnego montazu. Sa one frezowane CNC, wiec krawedzie trzeba tylko troche oszlifowac, wszystko skleic, ewentualnie zabejcowac, polakierowac i gotowe - dla modelarza to nic trudnego, a mozna sporo oszczedzic. Po zmontowaniu wygladaja dosyc estetycznie. Tutaj link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jesli chcesz obejrzec FX30 w wersji 12FG to zapraszam do mnie Wszystko objasnie i wytlumacze

Krzysztof, czytałem instrukcję 12FG. Czy to prawda, że można jej podpiąć tylko odbiorniki Futaby, bo za każdym razem żąda podania ID odbiornika? Szczególnie interesuje mnie to w zakresie odbiorników 35 Mhz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.