Skocz do zawartości

Jakiej żywicy używać do klejenia...


leito1610

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczące żywic.Wróciłem do modelarstwa i trochę się zmieniło.Kiedyś używałem wyłącznie epidianu 5 ,teraz wszędzie pełno żywic poliestrowych ,jak się tym klei w porównaniu do żywicy epoksydowej ? Jak jest z wytrzymałością i co polecacie ?

 

 

ps: nie byłoby takiego pytania ,ale dziś poszedłem do sklepu żeglarskiego i chciałem kupić epidian ale nie było i sprzedawca nie wie kiedy będzie.Miał tylko poliestrową.Obdzwoniłem całe miasto nie gdzie nie ma tego typu kleju .Masakra być modelarzem w Białymstoku niema sklepów,Chciałem tez dziś kupić drut stalowy fi 2 mm i rurkę mosiężną do wykonania bagnetów łączenia statecznika ale w moim ,,sklepie'' modelarskim (właściwie to kolektura lotto z kącikiem modelarskim) od pół roku jest tylko parę listewek sosnowych i trochę balsy :( jestem załamany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Epoksydowa jest droższa ale lepsza. Poliestrowa ma spory skurcz i niższą wytrzymałość.

A żywic i klejów epoksydowych jest na rynku sporo. Choćby popularny "Poxipol" itd.

 

W Białymstoku jest Leroy... Mają spory dział z klejami, gdzie bez problemu znajdziesz żywicę epoksydową, dwuskładnikową.

Epidianu używa się głównie do dużych powierzchni z uwagi na cenę. Ale jego wady, że tak powiem użytkowe są uciążliwe. I do drobnych robót i małego klejenia typu wręga w modelu itd. Lepiej kupić lepszej marki żywicę, która nie wypłoszy karaluchów z domu, na śnieg... :mrgreen:

 

Ogólnie w Leroy'u kupisz chyba z 80% potrzebnych materiałów. Kłopot jest tylko z drobną galanterią modelarską i listewkami... Kleje, farby, pianki, taśmy, narzędzia - to wszystko znajdziesz w markecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Leroy'u w Białymstoku ostatnio spotkałem się się z uwaga, produktem oznaczonym "listewka modelarska". Są tam sosnowe listewki 8x8 mm i kilka innych wymiarów, warto się przejechać. Do tego sklejka 4mm grubości (troszeczkę przygruba) i wychodzi taniej niż balsa. Docinają pod wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liroy to miał fajna muzyke kiedyś... - bez urazy chłopaki ale tam jest drogo .

 

 

Może niech kolega zapozna się najpierw z allegro i ofertami firm connector oraz laminopol no i oczywiście Havel..

 

Marketowe żywice firmy Novol i podobne to bardzo niskich lotów poliestry idealne do "wiejskiego tjuninku " albo do łatania dziur w podłogach starych samochodów..Do modelarstwa natomiast nadają się idealnie jako docisk o ile są w dużych puszkach

 

To tylko moje własne zdanie i zastrzegam sobie prawo obracania kota ogonem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie w Leroy'u kupisz chyba z 80% potrzebnych materiałów. Kłopot jest tylko z drobną galanterią modelarską i listewkami... Kleje, farby, pianki, taśmy, narzędzia - to wszystko znajdziesz w markecie.

 

Do mebli może materiały będą , ale do modeli nie bardzo.Byłem właśnie dziś sprawdzić co tam mają ,żywica jest ale pod postacią kleju dwuskładnikowego nic po nim bo jest za gęsty do klejenia balsy. :jupi:

 

 

 

,,Może niech kolega zapozna się najpierw z allegro i ofertami firm connector oraz laminopol no i oczywiście Havel.. ''

 

 

 

Sklepy internetowe są ,ale co zrobić jak robotę nagle blokuje drucik fi 2mm długości 10 cm.Koszt może 2 zł a trzeba doliczyć wysyłkę i poczekać z tydzień. To porażka wszystko kupować w ten sposób ,poza tym nie do końca czasem jest się w stanie przewidzieć co będzie potrzeba. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balsę z pianką połączysz klejem polimerowym do styropianu.

Balsę z balsą, najlepiej połaczyć Cyjanoakrylem (czyli popularną kropelką, choć to zagdanienie dość rozległe i są różne rodzaje CA).

Żywicą kleimy głównie elementy narażone na duże obciążenia. Najlepiej Balsę skleić na CA, a połączenie wzmocnić potem żywicą.

 

Druciki 2mm - sklep rowerowy i szprychy... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian był szybszy ... zaopatruję się w tym samym miejscu tzn w sklepie rowerowym .

Gdy wspomniałem że potrzebuję różnych rozmiarowo szprych jako "dawcy drutu" facet zaprowadził mnie na serwis na zapleczu a tam mieli ponad setkę (!) rodzajów .

A cena za szprychę prawie żadna poniżej 20 groszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą żywicą jest oczywiście w moim odczuciu L-285, używam tylko takiej. Prace typu laminowanie, klejenie, wykonywanie śmigieł, a nawet końcowe zabezpieczanie powierzchni drewna (tylko za pomocą rzeczonej żywicy) wykonuje się łatwo i przyjemnie - nie śmierdzi. Świetnie się obrabia i ma wspaniałe właściwości wytrzymałościowe o czym świadczyć może dopuszczenie do stosowania w konstrukcjach dużych samolotów.

Bajka nie żywica.

Polecam tylko tą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to już jest pojęcie względne....

Kilogram kosztuje jakies 100 zł, więc 100g to 10 zeta - można w takiej ilości zakupić i do samego klejenia wystarcza naprawdę na długo....

Czy dalej twierdzisz, że drogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 PLN kosztuje kilogram systemu czy samej żywicy??

Utwardzacze potrafia być drogie, a to nie Z1 i stosunek 100:35 nie jest jakiś ewenementem.

 

Po wygrzaniu wyrobu jest dopuszczona i nie sama żywica tylko system z określoną rodzina utwardzaczy , ale nie ona jedyna jest dopuszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam R&G L+L z pewnego wzgledu. Pracuje sie nia w zasadzie identycznie jak z L285, lecz....

Pracowalem z 285tka i niestety wyszlo, ze jestem uczulony na zywice (przykre, ale to prawda). Prace dyplomowa wykonywalem na bazie R&G i objawy jak poprzednio nie wystepowaly (w miedzyczasie mialem stycznosc z L285 i znow wyskakiwalo uczulenie). Oczywiscie kazdy czlowiek jest inny i u innego moze byc odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 PLN kosztuje kilogram systemu czy samej żywicy??

Utwardzacze potrafia być drogie, a to nie Z1 i stosunek 100:35 nie jest jakiś ewenementem.

 

Po wygrzaniu wyrobu jest dopuszczona i nie sama żywica tylko system z określoną rodzina utwardzaczy , ale nie ona jedyna jest dopuszczona.

Kilogram żywicy to na dzień dzisiejszy 83,11, a do tego 0,4 kg najdroższego utwardzacza 51,56 co daje 134,67 za system...

 

Co do uczulenia to różnie z tym bywa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.