Skocz do zawartości

samolot od zera


cacu24

czy niedoświadczony modelarz da rade zbudować model RC od zera  

49 użytkowników zagłosowało

  1. 1. czy niedoświadczony modelarz da rade zbudować model RC od zera

    • tak
      39
    • nie
      10
    • nie wiem
      0


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam

Kika miesięcy temu miałem podobny problem od czego zacząć. Trafiłem na post dotyczący pana Mirka który ma w ofercie kilka samolotów. Postanowiłem zadzwonić do pana Mirka dowiedziałem się co i jak musze zrobić. na początek model Michaś rc górnopłat trenerek. model koszt około 140zł (cena się zmienia w zależności od kosztów balsy itd.).

Kolejne wydatki to:

Folia termokurczliwa 40zł

Koła 10zł

Przedłużacze serwomechanizmów 20zł

Mocowania popychaczy 20zł

Zawiasy osiowe 7zł

Dźwignie do powierzchni sterowych 10zł

Wiadome przesyłka powiedzmy 20zł

 

Czyli tyle kosztuje sam samolot który musisz skleić do tego dojdzie koszt kleju, pilniczka, specjalnych szpilek, papier ścierny, nożyk do tapet. Sklejasz, oklejasz wyniesie cie poniżej 300zł.

Jeśli jesteś nerwowy tak jak ja i nie masz wprawy troszkę ci to zajmie. przez ten czas zdołasz nazbierać kolejne pieniądze na elektronikę. co do elektroniki na sam początek pan Mirek stwierdził ze nie warto jest kupować drogich podzespołów(w razie rozbicia nie będzie to tak ogromna strata) wiec zaproponował mi:

 

silnik turnigy 28-30B 14A 1050Kv 60zł

Serwomechanizmy 4x20 zł =80zl

Regulator Hobbyking SS Series 25-30A ESC 50zł

Bat. Turnigy 2200mAh 3S 20C Lipo Pack 70zł

Śmigło 9x4,7sf 6zł

Przesyłka 20zł

Poniżej 300zł

 

Kolejnym krokiem jest zmontowanie tego w całość. Dla mnie nie było to aż tak proste ponieważ nigdy nie miałem styczności z tego typu łączeniami. Jeśli już uda się wszystko złożyć czeka cie kolejny wydatek czyli aparatura. ja wybrałem Graupner MX-16s 35MHz / 35MHz B w zestawie z odbiornikiem koszt 650zł+przesyłka20

Kolejny i chyba już ostatni wydatek to ładowarka 140zł z przesyłka Turnigy Accucel 6 Balance Charger

łatwa i tania na początek moim zdaniem lepszej nie trzeba.

Za wszystko zapłaciłem około :1500zł dodatkowo kupiłem w zapasie dwa silniki i kilka śmigieł. aha jeszcze kabel i program na którym będziesz ćwiczył loty na komputerze 30zł

PS. szukam osoby która nauczy mnie łatać w okolicy Lubina głogowa Polkowic lub dalej 

Jeśli zrobiłem jakieś bledy ort lub na temat samolotu przepraszam nie jestem idealny pozdrawiam jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

witam!!

Powracam po półrocznej przerwie. :lol: przepraszam ale bylem wyrzucony z forum przez moderatora czego mu nie mam za złe być może mi się należało. W sprawie modelu to mam plany dwupłatowca na prośbę użytkowników mogę je zamieścić żeby każdy miał do nich dostęp(jak się dowiem jak to zrobić :mrgreen: ) )Mam takie pytanie w sprawie budowy modelu czy HIPS tak zgadza się HIPS nadaje się do budowy modelu latającego i jakie ma on w ogóle parametry czyli twardość łatwość w obróbce itd... za wszelkie odpowiedzi byłbym niezwykle wdzięczny.

 

co do tego hipsu to tu jest link do aukcji którą obserwujęhttp://allegro.pl/hips-rozne-kolory-1mm-mat-polysk-1000x1000mm-i1780318772.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!

Powracam po półrocznej przerwie. :lol: przepraszam ale bylem wyrzucony z forum przez moderatora czego mu nie mam za złe być może mi się należało. W sprawie modelu to mam plany dwupłatowca na prośbę użytkowników mogę je zamieścić żeby każdy miał do nich dostęp(jak się dowiem jak to zrobić :mrgreen: ) )Mam takie pytanie w sprawie budowy modelu czy HIPS tak zgadza się HIPS nadaje się do budowy modelu latającego i jakie ma on w ogóle parametry czyli twardość łatwość w obróbce itd... za wszelkie odpowiedzi byłbym niezwykle wdzięczny.

 

co do tego hipsu to tu jest link do aukcji którą obserwujęhttp://allegro.pl/hips-rozne-kolory-1mm-mat-polysk-1000x1000mm-i1780318772.html

Tak, nadaje się do budowy modelu... pytanie tylko do jakiej części tej budowy się nadaje.

 

To co pokazujesz, to tworzywo do wytłoczek termoformowalnych. Można tak produkować drobne elementy takie jak osłonki serw, owiewki, atrapy silników. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniego oprzyrządowania - pieca nagrzewającego płytkę do właściwej temperatury, oraz próżniowej ramki tłocznej i oczywiście trwałej formy.

 

Jako materiał konstrukcyjny - nie. Choćby z tego powodu, że to co pokazujesz jest za delikatnym tworzywem, a tworzywo grubsze i odpowiednio wytrzymałe będzie jakieś 40 razy cięższe niż analogiczny depron. 1,1g/cm3 wobec 0,027g/cm3.

 

HIPS to XPS, ale lity i z dodatkami klejowymi. Styrodur (depron) to XPS poddane procesowi ekstrudowania (napowietrzania).

 

Innymi słowy masz litą płytę kontra piankę. A ponieważ w modelarstwie lotniczym, to masa gra pierwsze skrzypce - pianka wygrywa. Także pod tym względem, że lżejszy model to mała energia i małe uszkodzenia. Model masywny, to wielka energia i poważne uszkodzenia.

 

Piankę łatwiej obrabiać niż lity materiał. Płyty nie przytniesz nożem do tapet, nie wyszlifujesz dwoma ruchami papieru ściernego i dużo gorzej chłonie kleje.

 

No i cena... Tu za cenę 1mm płyty, miałbyś całą paczkę płyt (10 arkuszy 1000x500 lub 1200x500 zależnie od producenta) 5mm ze styroduru. A jeszcze przesyłka paczki wielkogabarytowej. Polecam cennik poczty polskiej. 1 taka płyta jak z aukcji, będzie ważyć ponad 1kg. Dla porównania - CAŁA PACZKA Arbitrona 5mm - 900g.

 

TEORETYCZNIE, mógłbyś wykonać tłoczony model z HIPS-a. Lecz byłby albo bardzo ciężki, albo lekki, ale bardzo wiotki. Zależy od grubości materiału. Tak czy siak, przegrywa z innymi technikami analogicznymi. Nawet z budową modelu konstrukcyjnego tradycyjnie (sosna, papier/folia).

 

Nie wyważaj otwartych drzwi i nie szukaj własnej ścieżki, mając tuż obok prostą autostradę.

Gdybyś pół roku temu, podszedł do sprawy spokojnie i posłuchał co inni mówią - latałbyś już kolejnym modelem, a nie tylko myślał o pierwszym.

 

Poza tym:

http://lmgtfy.com/?q=HIPS+w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pan znowu ma rację. ale byłem w sklepie z panelami i tam mają tylko taką piankę pod panele strasznie wiotką(no nie wiem jak to określić) jak pan kładł kiedyś panele to się daje folię później piankę i na koniec panele. na allegro szukałem i szukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pan znowu ma rację. ale byłem w sklepie z panelami i tam mają tylko taką piankę pod panele strasznie wiotką(no nie wiem jak to określić) jak pan kładł kiedyś panele to się daje folię później piankę i na koniec panele. na allegro szukałem i szukam.

Tak - o tę właśnie piankę chodzi. Konkretnie najlepsza będzie 5 lub 6 mm grubości. Do niektórych modeli wykorzystuje się jeszcze 3mm. 2mm w rolkach jest już nie odpowiednia.

Nie patrz na wiotkość, bo model to cała konstrukcja. Jej wytrzymałość zależy od wielu czynników. I jak ci piszemy, że się nadaje, to się nadaje. Wszystkie moje modele (poza jednym gotowym ze sklepu) budowałem z tej pianki. Można z niej budować cuda.

 

http://debile.internetdsl.pl/articles.php?article_id=13

 

Ale trzeba się nauczyć pracy z tym materiałem. Dlatego proponujemy ci proste modele. Do bardziej skomplikowanych dojdziesz później, jak poznasz wady i zalety tego materiału i własności takich konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cacu24,

Trudno za Tobą nadążyć po tych wszystkich tematach....

Nie rozumiem, dlaczego kadłub uważasz za łatwiejszy do wykonania niż skrzydła...

Gdybyś zajrzał tutaj: http://debile.internetdsl.pl/articles.php?article_id=13 , jak Ci podpowiadano, to sam byś zobaczył, że skrzydła też można..., ale zapewniam Cię, że w skrzydle (żadnym) wręg nie znajdziesz... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i po co to całe mieszanie na forum i zawracanie głowy? :evil:

Wydaje mi się, że nasz kolega to następny Dyzio-marzyciel; dużo chciałby, nie czyta, co mu odpisują i przeskakuje z tematu na temat :shock: Zamiast marnować tyle energii i czasu, mógłby podciągnąć się w ortografii :wink:

Założy jeszcze kilka wątków i znów któryś moderator się zlituje i da mu odpocząć :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cacu - Odpowiedz jasno - CHCESZ zbudować model?

Jeżeli tak, to zrób to tak, jak mówią ci inni w tym - autorzy planów.

 

Nie wymyślaj własnego modelarstwa. To co potrzebujesz JUŻ wymyślono. Zamiast kombinować to:

 

A: Wybierz prosty, wskazany dla początkującego model.

B: DOKŁADNIE przestudiuj plany.

C: POSZUKAJ na forum RELACJI Z BUDOWY tego modelu i POCZYTAJ je.

Zawierają często fotografie, jeżeli nie rozumiesz opisu.

D: Buduj dokładnie wg opisu.

 

To nie lata 60-te XXw. Żeby kombinować samemu w ciemnościach piwnicy.

Nie jesteś pierwszy, nie jesteś wyjątkowy. Po prostu zrób, to co inni robili wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja rozumiem nawet spróbowałem zbudować z tektury modelarskiej ale dzisiaj zacząłem budować taki niby samolot coś w rodzaju ,,nietoperza" powycinałem wszystko z depronu(kupiłem wreszcie) i teraz dzis w nocy bede sklejał tak żeby na rano było gotowe. Chce użyć kleju UHU bo są podobno bardzo dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja rozumiem nawet spróbowałem zbudować z tektury modelarskiej ale dzisiaj zacząłem budować taki niby samolot coś w rodzaju ,,nietoperza" powycinałem wszystko z depronu(kupiłem wreszcie) i teraz dzis w nocy bede sklejał tak żeby na rano było gotowe. Chce użyć kleju UHU bo są podobno bardzo dobre

Cacu - Naucz się wyrażać konkretnie.

 

Zwroty w typie:

taki niby samolot coś w rodzaju ,,nietoperza

Nie wnoszą do dyskusji niczego sensownego. Każda konstrukcja z planów, ma swoją nazwę, której staraj się używać. Bo jak napiszesz, że budujesz "Ultrona" to każdy wie o co chodzi lub sprawdzi co ty w zasadzie budujesz.

 

A przy takich zwrotach to nikt nie ma pojęcia, czy ty budujesz jakąś konkretną konstrukcję, czy olałeś wszystko co pisaliśmy i usiłujesz zbudować coś co wydaje ci się, że jest samolotem.

 

W tym drugim wypadku - brniesz w ślepą uliczkę. Model latający to konstrukcja podlegająca prawom fizyki, a nie inwencji twórczej. To, że "coś" ma skrzydła nie znaczy, że będzie latać.

 

Jeżeli nie umiesz opisać co budujesz- zrób zdjęcia. Byle ostre i dobrze oświetlone. W czasach zdjęć cyfrowych i aparatu 100Mpx w każdej "komórce" za 1zł, to żadna trudność.

Zdjęcia wklejasz na forum (poradnik jest na forum, lub pomoże wujek Google).

A my od razu wiemy, o co chodzi i co masz na myśli.

 

Po drugie - NIE ŚPIESZ SIĘ. I nie rób niczego na wariata. Lepiej rok czasu budować prosty model i zbudować, niż w ciągu miesiąca "natłuc" 30 modeli, z których żaden się do niczego nie nadaje. Skup się na JEDNEJ konstrukcji, w twoim wypadku zdecydowanie na gotowych planach i ten konkretny model zbuduj. Wiesz obecnie zbyt mało, na temat własności modeli latających, by samemu zaprojektować taką konstrukcję. Wzorowanie się na wyglądzie innych modeli - to nie najlepszy pomysł. Zwykle ważniejsze jest to co pod spodem, niż to co na wierzchu widać.

 

Po trzecie - Skoro jesteście zrzeszeni w kole modelarskim - zróbcie ten model wspólnie jak projekt całego koła. Sam model, niech każdy zbuduje sam, dla siebie. Paczka Depronu starczy wam na 5 Zefirków. :wink: Każdy tylko kupi sobie 2 serwa 9g, silnik 120-150W i pakiet 3S 1300mAh 20C, z ładowarką do LIPO. Aparaturę i regulator możecie kupić wspólnie i latać na zmianę, po przełożeniu odbiornika i regulatora do drugiego modelu.

 

Przy wspólnej budowie możecie sobie wzajemnie pomagać i dzielić się nabytym doświadczeniem lub wiedzą. A po budowie - wspólnie uczyć się pilotażu. W ciągu tygodnia, dwóch można Zefirka zbudować. Potem latać do zimy. W Zimie - symulator. W międzyczasie zbierać pieniążki na rozbudowę wyposażenia. Np. kolejne aparatury, pakiety silniki, i regulatory. Wyszukiwać inne modele dla początkujących, ale już wprowadzające do innych rodzajów latania.

 

Na razie, nie eksperymentuj. Naprawdę jest tu zbyt wiele zmiennych, żeby utrafić w tę jedyną kombinację, która naprawdę lata i to dobrze.

 

Jeżeli masz plany, to się ich trzymaj. Tam gdzie pisze "depron" użyj pianki i to tej grubości, jaka pisze na planach, tam gdzie pisze "sklejka" użyj sklejki, a tam, gdzie pisze balsa - użyj balsy.

Każdy materiał ma swoje zastosowanie, gdzie się sprawdza i takie gdzie się nie sprawdza. Nie zamieniaj np. depronu na tekturę, bo to tak, jakbyś chciał sobie zrobić namiot z blachy. Kształt może ten sam, ale nocować w nim, ani go nosić byś nie chciał.

 

Rozumiem twoją ekscytację - nowe wyzwania, nowa wiedza, nowe możliwości. Ale też wiele, bardzo wiele nowej wiedzy do przyswojenia. Żebyś się w gąszczu nie zgubił, są wytyczone szlaki. Po prostu nimi idź, bez zbaczania do lasu. Jak przemierzysz wiele szlaków o różnej trudności, wtedy pomyślisz o wytyczaniu nowych. Na razie weź głęboki oddech.

Zajrzyj na tę stronę:

 

http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm

 

I po prostu wg tego opisu zbuduj ten sam model, z tej podłogowej pianki o grubości 5mm.

Jak masz pytania - załóż wątek o budowie modelu (jeżeli budujecie w kole, załóżcie wątek wspólny i w nim opisujcie własne postępy w budowie, razem ze zdjęciami). Jest na forum wiele osób, które już ten model budowały i co ważniejsze jest też na forum sam autor planów. :wink:

 

Jest to bardzo prosty model, tani w budowie i łatwy w naprawach. Latający na tanim wyposażeniu w minimalnej konfiguracji. Zdolny do szybowania i bardzo odpowiedni dla osób rozpoczynających przygodę z modelarstwem RC.

Ten rodzaj modelarstwa różni się sporo od typowego modelarstwa redukcyjnego, jakim się zajmowaliście do tej pory, właśnie z tego powodu, że modele te muszą spełniać pewne wymogi.

 

Inna wersja, zdecydowanie tańsza to modele latające swobodnie. Np. popularna "Jaskółka" do kupienia nadal w każdym sklepie modelarskim. Lub modele z napędem gumowym.

Nie tylko typowe "patyczaki", ale też np. halowe "orzeszki" (peanat scale) czyli modele makietowe, o rozpiętości 30cm, kryte papierem japońskim czy inną bibułą.

 

Dołączona grafika

 

Ponoć mistrzowie tej sztuki budowali "orzeszki" zdolne do kilku minutowych lotów halowych. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj na tę stronę:

 

http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm

 

I po prostu wg tego opisu zbuduj ten sam model, z tej podłogowej pianki o grubości 5mm.

Madrian jak zwykle ma rację. :idea:

Wielu z nas zaczynało od tego modelu, ja również i zawsze go polecam.

Jeśli budujecie w kilka osób to tylko paczka IzoFloru, taśma pakowa, listewki sosnowe, skrzynka z warzywniaka, klej i koszt pustego modelu wychodzi po kilkanaście złotych za sztukę.

A jak już nauczysz się latać Zefirkiem, to możesz zacząć...

...budować taki niby samolot coś w rodzaju ,,nietoperza"

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że młodsi koledzy ode mnie robią o wiele trudniejsze modele ale ja właśnie zaczynam moją przygodę z modelarstwem lotniczym. A pro po moich umiejętności majsterkowania. Umiem robić meble ogrodowe czyli ławki, stoły krzesła a także stoliki RTV. Bardzo przepraszam że nie podałem wątku ale zapomniałem gdzie to było. Proszę oto link http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=43294 Ten model polecono mi na oddzielnym poście i nazywa się funbat.

 

Obecnie jestem na etapie sklejania lotek i przeróbce podwozia(nie będzie zaginane tylko go poprzecinałem i sklejam w kanciastą jak na razie całość bo później chcę pozaokrąglać krawędzie bardzo drobnym papierem ściernym lub pilnikiem do paznokci). Niestety nie udało mi się kupić kleju UHU ani Pattex więc kupiłem zaufany wikol tylko że w tubce jak pastę do zębów i ma jakiś przyśpieszacz schnięcia (przynajmniej tak pisze na tubce a ile w tym prawdy to nie wiem). Zdjęcia wstawię jak wszystko mi się uda posklejać i wyjdzie to ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę oto link http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=43294 Ten model polecono mi na oddzielnym poście i nazywa się funbat.

Prostszej konstrukcji chyba nie znajdziesz.

Zdjęcia wstawię jak wszystko mi się uda posklejać i wyjdzie to ładnie.

Tak jak Madrian pisze. Nie spiesz się. Zrobisz dokładniej to samolot będzie lepiej latać.

przeróbce podwozia(nie będzie zaginane tylko go poprzecinałem i sklejam w kanciastą

Masz chyba na myśli kadłub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.