Skocz do zawartości

samolot od zera


cacu24

czy niedoświadczony modelarz da rade zbudować model RC od zera  

49 użytkowników zagłosowało

  1. 1. czy niedoświadczony modelarz da rade zbudować model RC od zera

    • tak
      39
    • nie
      10
    • nie wiem
      0


Rekomendowane odpowiedzi

siemka nazywam się Jakub. mam w planie na spotkanie mojego koła zbudowanie od zera samolotu zdalnie sterowanego RC. pomożecie z elektroniką?? mamy po składkach do dyspozycji ok.250 zł. nie wiem czy uda się zbudować samolot z serwomechanizmami, całą elektroniką oraz niewielkim wkładem finansowym. pomożesz? jak masz jakieś stare plany łatwego w budowie samolotu np. prząśniczka i poślesz mi tzn. nam na maila (jakub.stanik@ uczen.gimlachowice.pl ) to na pewno jakoś się odwdzięczymy.

 

PS. będę wdzięczny jak mój portfel się jak najmniej zubożeje (udało mi się wreszcie zrobić ankietę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Do latania na hali ,też jest potrzebna aparatura. Sam model na halę ,można zrobić za 25zł, ale wyposażenie modelu tego pierwszego, przekroczy 250zł. Już następny Twój model ,będzie kosztował o wiele taniej. Można szukać na allegro taniej aparatury. Wystarczy 4 kanałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dam ci małą radę Cacu. Jak chcesz się utrzymać w społeczności, zacznij zwracać uwagę na język. Jesteśmy tu kolegami, ale jak zauważyłeś zapewne, większość osób jest w sile wieku.

Postaraj się nie rozmawiać tak, jakbyś nas traktował jak jakiś wypierdków, którzy MUSZĄ dać ci wszystko co chcesz, bo tego ŻĄDASZ.

 

Rozmawianie półsłówkami też lepiej pominąć, skoro nic ciekawszego nie masz do przekazania.

Inaczej rekiny w tym akwarium cię zjedzą.

 

Jeżeli chcecie sobie zbudować na spotkaniach samolot RC, to polecam ten model:

http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm

 

Jego budowa zajmuje ok 8-12 roboczo godzin. Z materiałami i narzędziami spokojnie zmieścicie się w 250zł.

 

Wszystko co potrzebujesz to przejść się do dowolnego sklepu z ... Panelami Podłogowymi.

Poproś tam, o izolację polistyrenową pod panele podłogowe - ma formę drobnej pianki, jak ta z tacek z mrożonkami. Najpopularniejsze marki tej izolacji to Arbitron (Izofloor), oraz FIX PRIX. Potrzebujecie 2 arkuszy na model o rozmiarach 0,5 x 1m o grubości 5mm. Na tyle są policzone plany. A planach autor podaje metodę przeliczenia na inne grubości takiej pianki.

 

Zwykle trzeba kupić paczkę 10 arkuszy, za ok 30zł. Wystarcza to na 5 modeli. Dlatego 5 osób może budować ten model jednocześnie.

 

Oprócz tego potrzebujecie kleju. Polecam UHU POR - jest stosunkowo drogi (ok10-12zł/tubka) i mogą pójść nawet 2 tubki, ale jeżeli chcecie budować model na spotkaniach, to jedyne sensowne wyjście, bo schnie w kilka minut. Są tańsze kleje, ale potrafią schnąć godzinami, a podejrzewam, że nie chcecie spędzać spotkań na zasadzie "przyklejam dwa elementy, do zobaczenia w piątek".

 

Rolka bezbarwnej i szerokiej taśmy klejącej. Podejrzewam, że jedna starczy wam na wszystkie modele.

 

Dla estetów, na wykończenie warto kupić w papierniczym lub na Allegro kilka rolek różnokolorowej taśmy do pakowania.

 

Przyda się sklejka - można kupić np. 2mm ale można też wyżebrać w warzywniaku sklejkowe skrzynki po owocach i wykorzystać z nich sklejkę.

 

Przydadzą się też narzędzie - nożyki modelarskie, piłka włośnicowa, imadło, długa linijka z 40cm, długi przymiar 1m lub nieco dłuższy - może być poziomica. Cienkopis lub drobny marker do pisania po piance.

 

Plany te są o tyle proste, że kreśli się je na piance wg wytycznych. W sam raz dla początkujących, którzy nie mają pojęcia o programach typu CAD i nie chcą się bawić w drukowanie i skalowanie planów z plików.

 

Co do elektroniki, to najlepiej jakby każdy z was sam sobie kupił większość wyposażenia, a potem wspólnie złożycie się na aparaturę nadawczą.

 

Natomiast modele halowe WYBIJ SOBIE Z GŁOWY.

 

Latanie modelem RC jest trudne nawet na szerokim polu. Żeby latać w ściśle ograniczonej przestrzeni trzeba mieć naprawdę sporo doświadczenia i wyczucia modelu.

Dla was imponującym osiągnięciem będzie udany start, zrobienie prawidłowej "ósemki" oraz paru kółek i ładne podejście do lądowania w wybranym wcześniej miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik 3f + kilka śmigieł 70zł, regulator 3f 50zł, 2x pakiet LiPo 3S 120zł 4x serwomechanizm 50zł, ładowarka 130zł, zasilacz do ładowarki 60zł, aparatura z odbiornikiem 320zł, materiały do budowy + kleje + drobne narzędzia 110zł, waga 35zł, + coś tam jeszcze. Wyszło równo 1000zł Tyle zapłaciłem w zeszłym tygodniu mimo, że starałem się ogarnąć wszystko jak najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie, cenowo to dziwnie wygląda. Drogi silnik, tani regulator, mocno drogi pakiet, bardzo tanie serwa, tania aparatura...

Jeżeli w dodatku kupiłeś to na tzw. "pałę", lub "sprzedawca polecił", to możesz się jeszcze nieprzyjemnie rozczarować, jeżeli wyposażenie nie będzie odpowiednie do modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zostało kupione w PL, sklepy modelarskie i portale aukcyjne. Wszystko nowe, wszystkie ceny zawierają koszt wysyłki. Silnik "dzwoneczek" plus 5 śmigieł 70zł w tym nie pamiętam dokładnie ale koło 20zł wysyłka :? , 2x pakiet LiPo 2200mAh z dwoma kompletami goldów za 120zł wraz z wysyłką to chyba nie jest drastycznie drogo. Wyposażenie to zastało dzisiaj oblatanie w depronowym modelu Candiana GV1 według planów z internetu i jest ok, zauważalny nadmiar mocy ale to akurat dobrze.

O samym modelu Candiana GV1 wspomnę kilka zdań na forum bo bardzo zaciekawił mnie ten model z racji swojego szerokiego kadłuba.

 

Edit:

Być może da się taniej ale ja nie wiem gdzie w PL można kupić taniej takie rzeczy jak np. regulator 3F 25/30A i silnik 3F i pakiet LiPo 2200mAh 3S 30C jeśli znacie takowe miejsca to będę bardzo wdzięczny za wskazanie ich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.