Skocz do zawartości

ZESTAW DO FPV z trackerem, danymi , etc..


mack

Rekomendowane odpowiedzi

Moglibyscie podac propozycje zetawu FPV do 5,10,15 KM antena sledzaca, OSD dowolnego rodzaju byle byloby sprawne(remzibi np: lub OSD prO)

 

Do tego sprawdzony i przetestowany zestaw nadawczo odbiorczy

 

P.S.

 

Pamalu bede przymierzal sie do FPV, na himodel widzialem b, ciekawe propozycje zarowno zestawow jaki i akcesoriow dodatkowych.

 

 

Ma latac do 5 km., pieniazki sie znajda

 

Temat zamiescilem bo nie chce mi sie szukac igly w stogu siana.

 

Pozdrawiam i bede b.dzwieczny za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to zacznij od typowego zestawu o zasięgu ok 800m.

Jak przy każdej dziedzinie modelarstwa, trzeba zacząć od podstaw. A wtedy zawsze lepiej latać w zasięgu wzroku. Masz szansę na przejęcie kontroli gdyby jednak FPV zawiodło.

Przyzwyczaisz się, zobaczysz na czym polega różnica w takim lataniu itd.

Rozszerzanie zasięgu przyjdzie stopniowo. :wink:

 

Nie popełniaj typowego błędu początkującego, że jak coś wygląda na filmikach na proste, to powinno być takie w rzeczywistości. Zwykle nie jest. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie popełniaj typowego błędu początkującego, że jak coś wygląda na filmikach na proste, to powinno być takie w rzeczywistości. Zwykle nie jest.

Nigdy tak nie myslalem.

 

Pierwszym i najw. aspektem jest jakosc obrazu.

 

Mam finepix-a 1800 HD z wyjsciem AV - wazy 450 gram, wiem ze to cholernie duzo a sam aparat taki malutki to nie jest ( Bylbym w stanie go upchnac.

 

Do tego pojawi sie quadrocopter z silnikami axi 2822 co powinno dac max 2800 g. ciagu

 

Myslalem aby zapiac tam swoj aparat, ale do jakiego zestawy.

 

Co moglbys polecic abym mogl szybko tanio i bezpiecznie latac w FPV w podanych przez ciebie granicach?

 

Jakiego video grabbera uzyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ze chce zestaw o wiekszej mocy, nie chcialbym go pozniej wymieniac (gdy okaze sie ze po miesiacu dobrze mi idzie i zechce leciec dalej - musialbym wszystko zmienic).

 

'' bidenego nie stac na tanie buty'' :rotfl:

 

Zdaje sobie sprawe ze majac nawet zestaw 1500mW nie polece nigdzie dalej bez informacji o parametrach lotu czy modelu, anteny z glowica... - chodzi o bezpieczenstwo , ale takze o niepotrzebne straty''

 

AD1. Jak zmienia sie zasieg zestawu po zamontowaniu panelowej anteny na glowicy kierujacej, a jak po zamontowaniu kierunkowej?

 

Powiedzmy ze mam 100mW i zaloze do tego trackera?

 

Ad. Rozumiem ze duze odleglosci sa osiagalne na antenie kierunkowej, nie panelowej.

 

Jesli tak to na jakich odleglosciach i ktore sie stosuje?

 

AD3. FPV na 5-10 km to jedno, sterowanie modelem to drugie.

Rozumiem ze do glowicy z antena (panelowa badz kierunkowa FPV) nalezy doczepic druga taka polaczona z torem nadawczym nadajnika.

 

AD4.Czy one moga stac kolo siebie (rozne czestotliwosc oczywiscie), czy moze powinny miec osobne stacje?

 

Jak juz wczesniej napisalem nie jestem alfa i omega modelarstwa, moglem popelnic wazne bledy w podejsciu do tematu, poprawcie mnie prosze jesli walnalem babola.

 

REASUMUJAC :lol2:

Podajcie prosze namiary na dobry zestaw FPV, tak abym w przyszlosci mogl go rozbudowac do lotow na odleglosci 0.5 - 5.10.15...km

 

P.S

 

Orientujecie sie moze jakie typy nadajnikow FPV sa dostepne, chodzi mi o taki ktory moglby transmitowac obraz o mozliwie najw. rozdzielczosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie sie moze jakie typy nadajnikow FPV sa dostepne, chodzi mi o taki ktory moglby transmitowac obraz o mozliwie najw. rozdzielczosci.

Ale to zależy raczej od kamery. Jesli chodzi o te płytkowe to najwyższa "rozdzielczosć" to 600 TVL (?), 540, 420.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mack, dobry zestaw to pojęcie względne. Każdemu pasuje co innego. Jesli chodzi o tor video to jakiś zestaw FOXa np. 800mW( na początek) albo LAWMATE-pasmo 1.2GHz-jeśli latasz na 2.4. Do tego jakaś dobra kamera płytkowa-standard na dziś to przynajmniej 540 linii (Sony 540 TVL). Przydałyby się jakieś gogle np. Fatshark-tanie ,proste lub coś z headtrackerem (drogie). Jeżeli myślisz o dalekich lotach to bez jakiegoś Dragon Linka lub podobnego sie nie obejdzie. Do tego wskazane OSD, diversity, antena Biquad lub panelowa śledząca -dopałka do aparatury 2,4GHz i chyba byłoby wszystko. Na oko jakieś 3K PLN-nie wiem czy nie mało :mrgreen:

Odsyłam na fora FPV- są niezłe dwa -krajowe-wielka baza wiedzy niezbędnej. Sam przymierzam się do FPV. Od 3 miesięcy czytam, czytam i jeszcze raz czytam-przyswajam wiedzę,analizuję- wstepnie dobieram sprzęt i analizuję koszty, może za następne trzy coś z tego będzie :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1. Jak zmienia sie zasieg zestawu po zamontowaniu panelowej anteny na glowicy kierujacej, a jak po zamontowaniu kierunkowej?

 

Powiedzmy ze mam 100mW i zaloze do tego trackera?

 

Wszystko zależy od zysku anteny.

 

Ad. Rozumiem ze duze odleglosci sa osiagalne na antenie kierunkowej, nie panelowej.

 

Jesli tak to na jakich odleglosciach i ktore sie stosuje?

AD3. FPV na 5-10 km to jedno, sterowanie modelem to drugie.

Rozumiem ze do glowicy z antena (panelowa badz kierunkowa FPV) nalezy doczepic druga taka polaczona z torem nadawczym nadajnika.

Antena panelowa najczęściej jest kierunkową.

 

AD3. FPV na 5-10 km to jedno, sterowanie modelem to drugie.

Rozumiem ze do glowicy z antena (panelowa badz kierunkowa FPV) nalezy doczepic druga taka polaczona z torem nadawczym nadajnika.

Nie rozumiem pytania.

 

AD4.Czy one moga stac kolo siebie (rozne czestotliwosc oczywiscie), czy moze powinny miec osobne stacje?

Różnie czasami RC zakłóca video, czasami video zakłóca rc, a czasami nic się nie dzieje.

 

Ogólnie powiem ci z własnego doświadczenia, aby latać dalej niz na więcej 5km trzeba umieć wykorzystywać powietrze kominy termicze, znać model, czasami jeden nieprzemyślany zakręt potrafi zabić model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mack napisał/a:

Orientujecie sie moze jakie typy nadajnikow FPV sa dostepne, chodzi mi o taki ktory moglby transmitowac obraz o mozliwie najw. rozdzielczosci.

 

 

Ale to zależy raczej od kamery. Jesli chodzi o te płytkowe to najwyższa "rozdzielczosć" to 600 TVL (?), 540, 420.

KABEL CYFROWY, ZLACZE HD - o takie cos mi chodzi.

 

Pytam czysto teoretycznie.

 

Do tego wskazane OSD, diversity, antena Biquad lub panelowa śledząca -dopałka do aparatury 2,4GHz i chyba byłoby wszystko. Na oko jakieś 3K PLN-nie wiem czy nie mało

Odsyłam na fora FPV- są niezłe dwa -krajowe-wielka baza wiedzy niezbędnej. Sam przymierzam się do FPV. Od 3 miesięcy czytam, czytam i jeszcze raz czytam-przyswajam wiedzę,analizuję- wstepnie dobieram sprzęt i analizuję koszty, może za następne trzy coś z tego będzie

Dokladnie o tym mowie.

 

CHce kupic nadajnik z odbiornikiem o takiej mocy aby w przyszlosci pozniej wystarczylo go okrasic Eagleayes-em:rotfl:

OSD, diversity, antena Biquad lub panelowa śledząca -dopałka do aparatury 2,4GHz i chyba byłoby wszystko. Na oko jakieś 3K PLN-nie wiem czy nie mało

 

 

Dokladnie to mialem na mysli

 

mack napisał/a:

AD3. FPV na 5-10 km to jedno, sterowanie modelem to drugie.

Rozumiem ze do glowicy z antena (panelowa badz kierunkowa FPV) nalezy doczepic druga taka polaczona z torem nadawczym nadajnika.

 

 

Nie rozumiem pytania.

Jak sterowac platforma, gdy jestesmy 5 km od bazy?

 

Rozumien ze moj nadajnik potrzebuje byc tez na trackerzy - przynajmniej jego antena :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronicznie to tego nie wytłumaczę bo nie wiem, ale z własnego doświadczenia i z tego co widzę na forach rekordy idą na częstotliwościach megahercowych. Z własnego doświadczenia zauważyłem że przy takiej samej mocy nadawczej na 35mhz można polecieć dalej i na 2,4ghz.

To jeśli chodzi o RC

 

Video na 2,4ghz jest o tryle gorsze od 1,2ghz że w poblizu miast łapie więcej śmieci niż 1,2ghz, ale można na niej latać równie daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronicznie to tego nie wytłumaczę bo nie wiem, ale z własnego doświadczenia i z tego co widzę na forach rekordy idą na częstotliwościach megahercowych. Z własnego doświadczenia zauważyłem że przy takiej samej mocy nadawczej na 35mhz można polecieć dalej i na 2,4ghz.

To jeśli chodzi o RC

Z wlasnego doswiadczenia - mozesz podac link.

 

Chodzilo mi o konkrety, nie ze gdzies, ktos, cos.

 

Jak osiagnac 10 km w nadajniku na zwyklej antenie, czy to FM czy 2,4G - nie da sie, a moze ja sie myle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wlasnego doswiadczenia - mozesz podac link.

Link na początku było to Dx6i na którym traciłem łaczność do 500m.

Potem latałem na 35mhz moduł nadawczy futaby, i odbiornik R1410DP z antena przedłużoną do 1/4fali. Na tym zestawie odleciałem na 3km mając poziom sygnału na 45% więc można było lecieć dalej.

Teraz mam system LRS Dragon Linka na 433mhz, system ten ma zasięg podawany przez producenta 21km.

 

ak osiagnac 10 km w nadajniku na zwyklej antenie, czy to FM czy 2,4G - nie da sie, a moze ja sie myle.

Ciężko może być ale do 10km powinno udać się dociągnąć.

Moim zdaniem

Jęsli idzie o systemy łatwo dostępne.

Na pewno 35mhz, o podwójne :P j modulacji, do tego o odbiornik z możliwością wyprowadzenia rssi i przedłużoną anteną do 1/4 lub 1/2fali.

Z systemów LRS

Dragon Link

CENA ok 300$

Moc nadawcza 500mW

Częstotliwość 433mhz

Zasięg podawany przez producenta 21km

Thomas Link

CENA ok 300euro

Moc nadawcza wybierana przełącznikiem 0,5/1/2W

Częstotliwość 433mhz

Zasięg podawany przez producenta 25km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragon Link

CENA ok 300$

Moc nadawcza 500mW

Częstotliwość 433mhz

Zasięg podawany przez producenta 21km

Thomas Link

CENA ok 300euro

Moc nadawcza wybierana przełącznikiem 0,5/1/2W

Częstotliwość 433mhz

Zasięg podawany przez producenta 25km.

Piekna odpowiedz, ktory system poleciclbys - dragon-a czy thomas-a?

 

Dlaczego? Uzasadnij jesli mozesz.

 

Dziekuje, taka odpowiedz rozjasnia wszystko laikowi, a nie jakies mydlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i zastanawiam się Maćku czy Ty nie jesteś zbyt leniwy. Wszystko chcesz mieć podane "na tacy" Trochę własnej inwencji nie zaszkodzi, a pomoże lepiej zrozumieć problemy z FPV. Są dwa fora typowo tematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i zastanawiam się Maćku czy Ty nie jesteś zbyt leniwy. Wszystko chcesz mieć podane "na tacy" Trochę własnej inwencji nie zaszkodzi, a pomoże lepiej zrozumieć problemy z FPV. Są dwa fora typowo tematyczne.

Też dałem do zrozumienia kilka postów wyżej ale widać nie skutkuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna odpowiedz, ktory system poleciclbys - dragon-a czy thomas-a?

 

Osobiście mam Dragona kupiłem ponieważ różnica w zasięgu niewielka w cenie duża.

Thomas daje to bezpieczeństwo że w razie czego ma się 2W w zapasie, niedługo prawdopodobnie kupie również Thomasa.

Ciężko określić który lepszy, zależy czego się oczekuje.

Dragon ma jedna nie miłą rzecz, która zauważyłem mianowicie jeśli moduł nadawczy jest blisko nadajnika to przynajmniej w mojej Futabie T10CP powodował co jakiś czas denerwujące pipkanie piszczyka i Dragon do niektórych aparatur potrzebuje rezystora na wyjściu sygnału PPM (inny spali Dragona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.