Skocz do zawartości

Latanie w termice...


Rekomendowane odpowiedzi

Nom , ja mam easy glidera pro :D I powiem że też dosyć dajnie czepia się kominów ale narazie nie latalem dużo w termice bo chciałem polatać na silniku :D Też planuje na przyszły sezon lub za 2 lata nowy motoszybowiec ale większy(2,6 m - 3,2m) i do termiki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Nom , ja mam easy glidera pro :D I powiem że też dosyć dajnie czepia się kominów ale narazie nie sprawdzałem tego jako tako bo chciałem polatać na silniku :D Też planuje na przyszły sezon lub za 2 lata nowy motoszybowiec ale większy(2,6 m - 3,2m) i do termiki :D

 

Czytałeś w ogóle co napisałeś? Chyba nie, a szkoda. Z J.Poskiego była pewnie 2 na świadectwie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dzisiaj był bardzo ciepły dzień jednak z mojego doswiadczenia nawet w takie dni jeśli teren jest zróżnicowany tzn. skraj lasu i łąki, różne rodzaje upraw np. zborze, łąka, zaorana ziemia to kominów właśnie należy szukać na skraju takich obszarów. Z powodu różnicy w oddawaniu ciepła przez różne obszary kominy musza się tworzyć wystarczy że spadek temperatury wraz z wysokością kształtuje się w okolicach -0,7°C/100m.

Przez dwa lata szybowcem którym poszukiwałem noszeń był Easy Glider, modelem tym faktycznie można zalapać się na termikę. W chwili obecnej polowanie na noszenia powierzyłem Falkonowi, mimo iż model jest cięży od EG o 600g a różnica w rozpiętości to zaledwie 20 cm na korzyść F., model ten o wiele skutecznej potrafi wykorzystać prądy termiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Termika jest zawsze tylko czasem zbyt slaba by ją odnaleźć i wykorzystać. pionowe ruchy mas powietrza występują zawsze tylko ich intensywność bywa zbyt slaba by mogła być odczuwalna dla modelu. W słoneczny dzień termiki należy szukać na obszarach absorbująctch więcej ciepła z energi slonecznej droga , orne pole, pszenica, wieczorem nad obszarami które magazynują więcej ciepła wolniej stygną woda, las itp Jednak jedyna dobra metoda to obserwacja modelu podczas lotu . Dla leniwych variometr w modelu do nauki i słuchawka w ucho ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczace termiki w upalne dni. Z tego co wyczytalem rowniez w tym watku, upalne bezchmurne dni to raczej kiepska termika. Obecnie mamy taka sytuacje na slasku, 33 stopnie, idealne czyste niebo i bez wiatru, rozumiem wiec ze mocno nagrzane powietrze nie pozwala na wytworzenie kominow termicznych ? Czy w takim razie jest szansa na dobra termike wieczorem ? Zastanawiam czy w takie upalne dni jest jakakolwiek szansa na noszenie, a jesli tak, to w jakiej porze dnia.

Sporo o lotach z wykorzystaniem termiki (o lataniu na zboczu też) można się dowiedzieć z książki Guru Schiera pt. "Warunki i technika lotów". Jedna jest akurat do wzięcia od ręki na Allegro za śmiesznie małe pieniądze.

Dodam, że to nie ja ją sprzedaję- swojej za nic bym się nie pozbył :mrgreen: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Warunki i technika lotów". Jedna jest akurat do wzięcia od ręki na Allegro za śmiesznie małe pieniądze.

Dodam, że to nie ja ją sprzedaję- swojej za nic bym się nie pozbył :mrgreen: .

 

Właśnie ją zakupiłem :D Mam nadzieję, że coś z niej się dowiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując ptaki - też widzę , że jedne kręcą w jedną , inne w drugą. Jednak jeśli latają w jednej bandzie w jednym kominie to kręcą zwykle razem. Tyle, że one mają wario w :ass: i to już zmienia sprawę.

Musiał, by się tu wypowiedzieć Modelarz latający z wario ( czy jest reguła, w którą stronę zwykle lepiej nosi?) i najlepiej Ktoś, kto lata prawdziwymi szybowcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle do tego podchodzisz. Cały bajer z kierunkiem krążenia polega na tym, że w jedną stronę model leci wolniej względem ziemi (bo to tak jakby pod wiatr leciał), a w drugą szybciej. kierunek krążenia nie ma żadnego wpływu na prędkość opadania modelu. Jedyna różnica polega właśnie na szybszym lub wolniejszym locie względem obserwatora.

 

Co jeszcze?

Otóż to, że komin to nie trąba powietrzna, nie wszystkie kręcą się w jedną stronę. To jest po prostu za mała skala, żeby siła Coriolisa przyniosła jakiś efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.