Skocz do zawartości

Li-pol spuchniety - moze jest na to rada ?


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznij od tego, aby pakiet po wyjęciu z lodówki osiągnął temperaturę pokojową. Ja też miałem balonik po wyjęciu z lodówki, z tą różnicą, że balon był miękki, można było go delikatnie ugniatać palcami (na początku, zanim go włożyłem do lodówki, balon był twardy). Zacznij go ładować małym prądem 0,05C przez około 10-15 min. Jeżeli nie zaobserwujesz nic niepokojącego, to zwiększ prąd ładowania do 0,1C i tak do końca, aż się naładuje pakiet + oczywiście obowiązkowo z balanserem. Mi się tym sposobem udało odzyskać pakiet i słuzy mi nadal. :rotfl:

Pozdrawiam, Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Spróbowałbym rozładować pod kontrolą (aby nie spuchł bardziej) do 3V na ogniwo, aby wszystkie procesy chemiczne w akumulatorze rozpocząć od początku. Podczas ładowania pakiet powinien powoli w miarę ładowania twardnieć, a balon znikać - przylegać do ścianek ogniwa (w moim pakiecie własnie taka reakcja nastapiła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

witam

kupiłem jakieś pól roku temu pakiet turnigy 1800 3 cele 20-30c

zacząłem budować model ale niestety musiałem go odstawić.

Chciałem się teraz po wakacjach zabrać dalej za budowę no i patrze a tu pakiet spuchł, niestety nie wiedziałem w jakich warunkach trzeba go przechowywać i lezal od nowosci w oryginalnym pudelku w temperaturze pokojowej.

 

Napiecie wynosi 0.9V, nie mam jak zmierzyć poszczególnych cel

no i mam pytanie czy da się go jeszcze zreanimować? spych tak jakby jednostronnie nie jest bardzo okrągły.

 

nie wiem co teraz robić, czy go podgrzać najpierw, czy chłodzić, czy ladować i czy to w ogóle będzie miało jeszcze sens?

 

aha mam ładowarkę accucel 6 i tez jej jeszcze nigdy nie ożywałem wiec jak coś będę się uczył na tym nieszczęsnym lipolku.

 

z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować łądować przez „szpilki” tzn. do złącza balansera podłącz ładowarkę za pomocą szpilek wetkniętych pod dwa kable (ładujesz jedną cele). Spróbuj ładowac tak każda cele aż ładowarka dojdzie do napięcia li-pol. Cele ładuj za pomocą programu do nikli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok sprobuje, sprawdzilem voltomierzem wlasnie przez szpilki kazda cele i maja idealnie po 0,9 V

probowalem wczesniej podladowac go na programie do li-pol na 0,1A ale caly czas piszczy ze low voltage :/

 

a tym programem do NIMH to jaki dac prad ? i czemu po jednej celi bo rozumiem ze glowne kable pradowe z ladowarki przez szpilki wpiac w balanser a glowny +- zostawic luzem i tak po kolei ladowac i wlasnie do jakiego poziomu 3,7V ?

dzieki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za pomoc, pakiet wrócił do w miarę normalnej grubości wiec mam nadzieje ze jeszcze pożyje:)

przy okazji trochę się nauczyłem jak wygląda obsługa lipoli...

 

niestety dopiero po naładowaniu zorientowałem się jak wpinać się do poszczególnych celi, ponieważ wydawało mi sie ze w kabelku do balancera czarny do minus a poszczególne kolory to plusy od cel;) i tak niestety ładowałem. Najpierw jedna cele później dwie szeregowo a na końcu trzy czyli cały pakiet, no cóż teraz już wiem ze w cele wpina się kabelkami obok siebie:)

W każdym razie naładowały się do 3.94, 4.03, 3.94.

Później puściłem balansowanie na 0,2A aż do 12V, a następnie zjechałem rozładowywaniem do 3,75 na cele.

Pakiet po tych zabiegach wygląda całkiem nieźle i chłodzi się teraz między warzywami w lodówce. Mam nadzieje, że lodówka nie pójdzie z dymem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tez mam pytanie. W ostatni weekend byłem za miastem, by intensywnie latac od rana do wieczora. W sobotę wieczorem, kiedy prawie w ciemnosciach zbierałem się do ladowania, nagle samolot przestał reagowac, jakby stracil zasięg i odleciał nad las. Po jakimś czasie cudem znalazłem go na innej wsi. W niedzielę natomiast podłączając pakiet do regla pomyliłem styki, iskra poszła i regiel 30 A poszedł z dymem. I to był koniec mojej przygody w tym tygodniu z lataniem. 2 dni temu kupiłem juz nowy regiel, przyjechałem do domu by podładowac aku i co się okazało? Że pakiet 1500 mAh 20C troszkę napuchł :evil: Moja prosta ładowarka ładująca prądem 0.8A automatycznie włącza kontrolkę uszkodzonego pakietu. Przymierzałem się do zakpu nowego li-pola, a tu czytam takie rzeczy :D:D:D

Więc jeśli włożę pakiet do lodówki, potem pozostawię aż wyówna temp. z otoczeniem to uda mi się go moją ładowarką naładowac i możliwe, że po kilku takich cyklach opuchlizna zejdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie troszkę odbiegające od tematu a nie chcę zakładać nowego tematu.

A mianowicie : Jak postępować z li-po niewiadomego pochodzenia (np. dostałem z zakupionym modelem) pakiet jest używany nie spuchnięty , czy najpierw go rozładować, czy naładować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zrób tak, podlacz lipola pod balanser, jeżeli będzie jakiś bląd wyskakiwać (Volt Error) to podlaczasz pakiet wtedy bez balansera, program nimh , ladujesz pradem 0,1A ,tak zeby mniej więcej pakiet mial (3s 10v) (2s 6v) jak dobrze pamietam ,później pakiet podlaczasz pod balanser i nie powinno pokazywać błędu i delikatnie ladujesz z balanserem 0,1A, jak troche napięcie podskoczy ,ladujesz 0,5A tak przez jakiś okres no i później ile fabryka dala (1A) i wsio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moje doswiadczenie ze spuchnietym pakietem.

Procedura lodowkowa tak jak opisana w watku, kilka cykli laduj/rozladuj, pojemnosc w porzadku, na lotnisko, w model i 2 minuty pozniej klej na rzepie przyklejonym do pakietu puszcza (ciut za cieplo sie zrobilo), bateria odmeldowuje sie z modelu, szczesliwie modelowi nic sie nie stalo, w wysoka trawe spadl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.