Skocz do zawartości

COŚ DO 3D


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów. Jako że zaczynam sie coraz bardziej specjalizowac w akrobacji 3D to postanowiłem coś wydłubać. Staram sie wykorzystać jak najwiecej wiedzy zdobytej na Ćw z grafiki inżynieryjskiej wiec do pracy używam studenckiej wersji programu SolidWorks.

Model bedzie miec 2200mm rozpietości i tyle samo długości. Silnik 56ccm. Nazwy jeszcze nie wymyśliłem.

Oto zdjecia z pierwszego tygodnia prac(troszke czasu mało):

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Mam pytanie do bardziej doświadczonych w obsłudze solidworks, chodzi mi o to jak uzyskać profil skrzydła, dokładnie pozyskanie profilu z programu profili.

Z góry wielkie dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ale jaki problem wygenerować w programie profil i zapisać jako dxf? Nie trzeba szukać skoro wszystko jest w programie (profili2.0) :D

Solidworks interpretuje pliki cadowskie i można dosłownie kopiować/wklejać rysunki pomiędzy tymi programami. Mowa oczywiście o szkicach 2D.

Czyli... jak to zrobić najprościej: Zapisujesz w profili dany profil do pliku dxf -> Otwierasz plik (w AutoCad bądź solidworksowym edytorze 2D) -> Kopiujesz i wklejasz do szkicu w solidworksie i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki WIELKIE. Jakie proponujecie serwa na sk i sw oraz jaki byl by najlepszy profil?myslałem o Naca 0014 lub podobnym.Mam jeszcze watpliwości jaka powinna byc cieciwa skrzydla, zastanawiam sie nad 650mm i 350 mm na koncowce.

 

Mała aktualizacja:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej ...

Tak patrzę, i zastanawiam się nad jednym - czy stateczniki nie są zbyt oddalone od płata nośnego? Patrząc na zdjęcia, chociażby na ostatnie, mam wrażenie że odległość ta jest zbyt duża...

 

Masz już wymairy płata, stateczników i odległości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest Yak, ja tam się może nie znam, ale strasznie nie proporcjonalny ten model, nie wiadomo do czego przyrównac jego sylwetkę, ni to extra, ni to CAP, szykuje się zupełnie nowa konstrukcja, ale jeden szczegół woła o pomstę do nieba: kształt maski silnika i ta kabinka, popracuj nad tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zobacz jak jest w Yaku 55M.

Generalnie, to tak na początku, nie Yak jeżeli już, ale Jakowlew 55M.

Nie wiem czemu tak bardzo fajne są zamerykanizowane nazwy ... :/

 

A wracając do tematu.

Tak, Jakowlew Jakowlewem, ale ...

krótka i bardzo precyzyjna metoda (jestem laikiem w grafice komputerowej niestety) za pomoca PowerPointa (dobór odległości) i niezawodnego Painta (eksport obrazka) mamy porównanie odległości o których mówię w samolotach Krzysztofa i Jaka-55 ...

 

Dołączona grafika

 

Strzałki czerwone i czarne na każdym z samolotów są jednakowej długości

 

Może to pomoże w zrozumieniu mojego zastanowienia. Nie robię tego bo chcę komuś wytknąć błąd, tylko zastanawiam się, czy jest to zamierzony manewr, czy tylko faza planów? Dlatego w dalszej części dopytałem się czy ma już wymiary - powierzchnie płata, statecznika i steru, oraz odległości, żeby po prostu sprawdzić cechę objętościową statecznika poziomego. Ot, tyle filozofiji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model jest calkowicie moim pomyslem. maska i kabina sa teraz tylko w celach pogladowych. W modelu chce przetestowac kilka moich pomyslow. NIE pamietam wszystkich wymiarow,rozpietosc 2200mm dlugosc 2200, cieciwa plata przy kadlubie 550mm a na koncowce plata jest 250 mm. Rozpietosc steru wysokosci wliczajac w to szerokosc kadluba to 860mm.Wymiarow sk nie pamietam ale jest wiekszy niz np w extrze czy capie.Profil zastosowany na skrzydlach i sw to naca 0014 na sk zastosowalem cienszy naca 0011. Wszystkie pozostale wymiary czyli powierzchnie i wymiary porownawcze z jakiem podam dzis wieczorem lub jutro po powrocie z lotow. A tak ogolnie jak wam sie podoba model? Jako ze studiuje w "Szkole Orlat" to model po udanym oblocie otrzyma nazwe "Orzelek". Szczerze yo ja dopiero wykorzystuje zaledwie kilka procent ogromnych mozliwosci solid worksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model jest calkowicie moim pomyslem. maska i kabina sa teraz tylko w celach pogladowych. W modelu chce przetestowac kilka moich pomyslow. NIE pamietam wszystkich wymiarow,rozpietosc 2200mm dlugosc 2200, cieciwa plata przy kadlubie 550mm a na koncowce plata jest 250 mm. Rozpietosc steru wysokosci wliczajac w to szerokosc kadluba to 860mm.Wymiarow sk nie pamietam ale jest wiekszy niz np w extrze czy capie.Profil zastosowany na skrzydlach i sw to naca 0014 na sk zastosowalem cienszy naca 0011. Wszystkie pozostale wymiary czyli powierzchnie i wymiary porownawcze z jakiem podam dzis wieczorem lub jutro po powrocie z lotow. A tak ogolnie jak wam sie podoba model? Jako ze studiuje w "Szkole Orlat" to model po udanym oblocie otrzyma nazwe "Orzelek". Szczerze yo ja dopiero wykorzystuje zaledwie kilka procent ogromnych mozliwosci solid worksa.

Tak z czystej ciekawości - studia w cywilu, czy wojskowe? ;-)

I czekam w takim razie na wymiary :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrisk popraw koniecznie maskę silnika i kabinkę, maska silnika dość - krótka, czyli i domek krótki, kabinka ma nie naturalny kształt, w stosunku do całego modelu garb za wysoki, statecznik pionowy też, popraw, to, a zobaczysz że sylwetka będzie ładniejsza, aha, kształt garbu również taki inny, nie wiem czy chciałeś uprościć czy co, ale garb powinien być takim bardziej owalem, jajkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja wrzucę swoje 3 grosze... Co do krótkiego domku, o którym wspomniał Piotr to nie wiem dlaczego jest źle, że krótki? W czym to szkodzi? Niektórzy nawet nie projektują domku(miałem tak w kilku swoich pierwszych modelach). Co do skrzydeł - lotkę zrób zbieżną i jak najbliżej kadłuba, żeby jak największą część łapał strumień zaśmigłowy. Sam zrobiłem łopatę 14cm na całej długości i jest niepraktyczna, za duży opór, serwo porządnie dostaje po :ass:, no i miałem za daleko zaczynającą się lotkę od kadłuba. Na dużych kątach natarcia po prostu będzie Ci brakowało lotek, przy ostrym harierrku lub kontrze w zawisie. Nie radziłbym robić skrzydła wchodzącego w kadłub z jednego prostego powodu - jak skrzydło okaże się fiaskiem, nie będziesz miał możliwości manewru ze zrobieniem nowego skrzydła. Ja zrobiłem do kadłuba, skrzydło nie spełnia do końca moich oczekiwań, więc robię nowe :D Stare miało przy kadłubie cięciwę 58cm, a na końcówce 35(nowe będzie miało 28). Wszyscy czepiają się co do ramienia, na jakim jest statecznik - nikt nie broni robić dużego, ale zwróć uwagę, że będziesz miał dużą dźwignię(szczególnie jak dasz serwa z tyłu) i dużym problemem będzie wyważenie modelu. Trzecia sprawa to wykrzyżowania w kadłubie. Po mojemu nie zdadzą egzaminu - będą za wiotkie. Sklejka będzie miała niekorzystny układ włókien. Proponowałbym zrobić słupki pionowe co 10cm(szerokości 1cm) i to wszystko w konstrukcji skrzynkowej(zamkniętej). Jest bardzo mocne i za razem lekkie. Natarcie po mojemu jest przekombinowane. Wystarczy listwa sz. 1cm ewentualnie z wypustkami, żeby żebra od razu miały odpowiedni kąt. W garbie chyba jeszcze nie opanowałeś dobrze elipsy i zrobiłeś prostokąt+półkole - od biedy może i tak zostać, będzie oryginalnie :D Jedynie co musisz dodać to jeszcze po jednej wrędze pomiędzy tymi, które są, bo poszycie kadłuba ci się pozapada.

To tyle z mojej strony. Niezła robota, trzymaj tak dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym natarciem to może troche ale sprawdze to w locie i zobaczymy. Bedze dzis pracował na d garbem bo chciałbym zeby model byl takze przyjemny dla oka, a skrzydło przesune troche do tyłu (o ok 140mm) i wówczas zmniejsze ramie sw i wyważenie bedzie łatwiejsze.

 

edit:

 

 

Myśle ze taki garb bedzie lepszy.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki garb dużo lepszy, ale wręgi garbu jak na benzynę 2.2 za słabe, ja bym je tak wykrzyżował, następnie góra kadłuba, zamiast robić takie kwadraciki, ja bym dał puszta dziurę, i zrobił zastrzały na skos ( czarny kolor)

Dołączona grafika

następnie , moja taka koncepcja, że ładniej wyglądał by kadłub w takich proporcjach:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki garb dużo lepszy, ale wręgi garbu jak na benzynę 2.2 za słabe, ja bym je tak wykrzyżował, następnie góra kadłuba, zamiast robić takie kwadraciki, ja bym dał puszta dziurę, i zrobił zastrzały na skos ( czarny kolor)

A zaprojektowałeś już jakąś latającą 2,2m benzynę? Zaraz pewnie dostanę ostrzeżenie, ale po kiego grzyba zabierasz głos w temacie, o którym nie masz pojęcia? Pooglądałeś gdzieś konstrukcję? Szlag mnie trafia jak czytam super speców którzy wiedzą wszystko, bo widzieli albo o tym czytali...

 

Wykrzyżowanie kabiny które narysowałeś ze strony wytrzymałościowej nie wnosi NIC. Poza dodatkową wagą modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się w zupełności z Pawłem. Benzyna telepie, to duży silnik, ale bez przesady. Tu masz profil zamknięty, garb bardzo wszystko to usztywni. Na potwierdzenie słów Pawła podam przykład - w benzynie zrobiłem w garbie obwódkę i poziomą poprzeczkę. Była tak wiotka, że się po prostu połamała a wcale garb się nie niszczył. Ja jestem zwolennikiem garbów styro-balsa - dużo sztywniejsze przy podobnej wadze(i wg mnie prostsze do wykonania jak ma się piłkę oporową). Pamiętaj Krzysztofie, że sztywność garbowi nadają wręgi, a nie podłużnice w nich zrobione. Ta górna jest ok, ale od razu zwracam na to uwagę, jeśli zastanawiałbyś się nad dodaniem wręg, albo podłużnic. Góra skrzynki jak napisał Piotrek, wywal te kwadraciki i poprzeczki ażurowe daj dokładnie tam, gdzie idą wręgi(te zielone). Powstanie Ci T-ownik, który choć lekki, jest niesamowicie sztywny. Szerokość sklejki na górze od ażuru do krawędzi daj max 1,5cm. Więcej to tylko strata materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.