Skocz do zawartości

COŚ DO 3D


Rekomendowane odpowiedzi

A wystarczyło dać pionowo włókna między dźwigarami nawet z balsy 1mm nieażurowanej(jak zrobiłem w benzyniaku) i mieć połowę lżejszą konstrukcję od ażurowanej i kilkukrotnie mocniejszą... Zrobienie dźwigara tak jak zaprojektował Piotrek jest po prostu dużo szybsze i prostsze w składaniu i umieszczaniu na desce balsowej, taka prawda. Ja jestem, byłem i będę zwolennikiem wstawek z balsy 1-1,5mm lekkiej z włóknami prostopadłymi do dźwigarów. Podam przykład - jak rozwaliłem katanę(z braku sterowności) leciała rozpędzona na jednym boku(jak na żyletkę). Po spotkaniu z ziemią skrzydło wyglądało, jakby ktoś przeciął nożem wszystkie żebra przy dźwigarach, zostały dźwigary ze wstawkami i kieszenią na rurę duralową(z 2 warstw tkaniny szklanej). Uderzenie zgięło rurę duralową o średnicy 28mm, ściance 1,5mm, a mimo to dźwigary ze wstawkami przetrwały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Marek, zgadza się że pionowe są najlepsze jednak piszemy tu o cięciu laserem. W przypadku dźwigara Piotra pionowe wstawki są niemozliwe do wykonania bo dźwigar to pasek balsy niestety ażurowanej. Brak w nim pasów dźwigara z listew do których można by dokleić wstawki pionowe. W benzyniaku zastosowałbym jako dźwigary listwy sosnowe pewnie z 5x8mm oklejone dwustronnie pionową balsą 1-1,5mm i miałbym bardzo mocny dźwigar skrzynkowy który wraz z kesonami byłby chyba niezniszczalny. Inna sprawa że nie pakowałbym rury łacznika pomiędzy dźwigary chyba że w miejscach przechodzenia rury przez żebra wstawiłbym wzmocnienia z tkaniny szklanej albo węglowej. Nie chcąc naruszać dźwigarów jako konstrukcji przesuwam sam łącznik przed albo za dźwigar w taki sposób że prawie do niego dotyka co widać zresztą w moich modelach. Mam w głowie jeszcze dwa modele których kiedyś tam projekty uskutecznię a będą to duże modele pod 50ccm więc będę miał jeszcze pole do eksperymentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo zapędził się w odchudzaniu konstrukcji, pech że zrobił to w nieodpowiednich miejscach. Wystarczyło by dać dźwigar z pełnej balsy plus dwa balsowe czy sosnowe paski jako dźwigarki a na pokrycie lżejszą folię i było by dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w skrzydle PA nie siedzą węglowe wzmocnienia. Prawda jest taka że Piotrek przekombinował i tyle. Jeżeli nie chce słuchać rad to niech robi jak robi, z tym że jak mu się to skrzydło złoży to i tak się nie dowiemy :twisted:

 

Piotrek, skoro sie wzorujesz na lepszych to zobacz dokładnie jak wygladają ich skrzydła , wydaje mi się że jednak mają bardziej przemyślaną konstrukcję niż Twoje, ja ze swoimi projektami i tak zostaję w tyle.

 

Tak na zakończenie , oto moje skrzydło do edge 540. Co możecie powiedzieć na pierwszy rzut oka? że ma ażurowany dźwigar i nic więcej. A jednak jest wiecej. Po pierwsze : spływ skrzydła czyli listwa z zawiasami jest pociągnięta do pierwszego żeberka, po drugie: dźwigar jest sklejkowy i wzmocniony dwoma listwami węglowymi, po trzecie to rurka łącznika jest powiązana z dźwigarem w każdym żeberku przez które przechodzi łącznik.

Więc na jakiej podstawie twierdzicie że skrzydło PA czy EF jest tak samo zrobione jak Piotrka skoro go nie widzeliście w środku np : po kraksie czy podczas produkcji. Wyciągacie chyba zbyt pochopne wnioski. Tu link do mojego skrzydła http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=4&t=7&start=10

 

Dołączona grafika

 

 

Edit: nie sposób nie zauważyć węglowych pasów w skrzydle Extry PA w tym linku http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1043175&pp=50&page=51 Cyba to wzorowanie nie do końca wyszło Piotrkowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że Piotrek zrobił identycznie jak Pa i że nie wyrzekł się błędów, pozatym rozmawialiśmy o samym dźwigarze. Sławku przytoczyłeś zdjęcie extry mx 58" (ok1.5m), Piotrek wzorował się na extrze 260 i ta ma w skrzydle rurkę węglową 3mm na natarciu a dźwigar z ażurowanej balsy.

 

Twoje modele są sztywniejsze od tych z Pa więc mógłbyś je jeszcze odchudzić :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchudzić to znaczy o ile? o 5 -10 czy 15 gram? Dziękuję za radę ale nie skorzystam. Miałem próchno Katanę PL i wystarczy . Nie mam zamiaru osłabiać konstrukcji za wszelką cenę a sztywna konstrukcja to chyba zaleta no nie? Zresztą , jak poleci Piotrka model to będziemy mogli podyskutować więc trzeba poczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje w nadziei że jak się jednak rozleci to też się dowiemy. Być może się nie rozleci bo po cichu zostaną wklejone węglowe wzmocnienia i padnie tekst : A nie mówiłem? Nie rozleciał się :( :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu wszystkich zaskocze, nie mam zamiaru wklejać żadnych wzmocnień, dzisiaj położyłem połówkę płata na stole, zawiązałem pętelkę ( a właściwie 2) i wziąłem w butelki 1.5l - zaczepiłem najpierw jedną, powiesiłem, podyndałem, nawet się nie wygieło, zawiesiłem drugą - też nic, czyli w sumie 3 L wody, - butelki przyczepiłem przy ostatnim żeberku, a trzymałem za sam początek z włożona rurą w skrzydło. Być może nie projektuję modeli, tak jakby inni tego sobie życzyli, ale swoje oczekiwania spełniam, nie muszą się nikomu podobać moje modele, najważniejsze że mi się podobają, Katany nie zamierzam modyfikować, jak dla mnie, jest bardzo wytrzymała na chwile obecną, tyle z mojej strony, - tak nawiasem, to jakiś mod mógłby posprzątać temat chriska, bo mu naśmieciliśmy niepotrzebnymi postami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to możesz robić je z papieru. Poczekajmy na oblot :) Co do postów to chyba nie tak do końca są niepotrzebne. Poruszyliśmy tu parę istotnych spraw.

 

Jak byś mógł zrobić telefonem fotkę z tych prób byłoby fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.