Skocz do zawartości

Katana 1250mm


sak122
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrób kadłub pancerny w sensie wytrzymałości i lekki a do tego sztywny a potem pogadamy. Co do wygladu to wyraziłem swoją ocenę i tyle. Rób co chcesz , w sumie to masz rację i nie mój to problem czy Ci się rozleci model w powietrzu czy nie. Wytłumacz mi jednak jedną sprawę: jak to się stało że pękło żebro przykadłubowe a reszta nie? Czyżby brakło sztywności i skrzydło się zwichrowało? a może też pękł dźwigar wzdłuż? Napisz w którym miejscu przymocowałeś owe pętelki.Wg mnie jeżeli pękło pierwsze żebro (oczywiście łącznik wsunięty) to powinny pęknąć pozostałe. Dodatkowo sam widzisz jaką skuchę zrobiłeś, gdybyś dał dodatkowe kółeczko z balsosklejki jako wzmocnienie to pewnie by nie pękło. Zaoszczędziłeś tyle że nawet waga pewnie by nie pokazała. Nie chce mi się siedzieć ileś tam godzin przy CAD ale z chęcią bym Ci pokazał jak można zrobić model lżejszy od Twojego a jednocześnie dużo wytrzymalszy, mógłbym to zrobić na bazie mojej funtany. Tylko po co mi następna funtana.

 

Aaa, to Twoje półżebro raczej nie zastąpi dodatkowego żeberka . Nie zauważyłeś wszak jednej rzeczy a mianowicie takiej że więcej żeberek oznacza mniejszy ich rozstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 131
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Sławku, kółeczka ze sklejki dałem przy każdym żeberku po obu stronach, a żeberko pękło tutaj:

(posłużyłem sie żebrem od innego mojego modelu)

Dołączona grafika

Następnie, ja sobie nie wyobrażam, jak musi być model skonstruowany, żeby się rozleciał w powietrzu - nawet składając kita bez kleju ( na wcisk) i oklejając folią, podejrzewam że poleci, także nie przesadzaj z tym,

kolejna sprawa, pętelkę zawiązałem tutaj:

Dołączona grafika

edit, dopiero teraz doczytałęm posta, Sławek, czy to jest temat pod tytułęm : kto zrobi lepszą konstrukcję? nie! a więc nikt nikomu nir musi udowadniać, że zrobi lepszy model, taka moja mała sugestia. Ale pisząc że jesteś w stanie zrobić dużo lepszą konstrukcję i lżejszą na bazie swojej funtany, to dlaczego od razu tak nie zrobiłęś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie masz zbyt duży ażur w pierwszym żeberku na końcu. Skończy się to tak jak u mnie, pęknie w tym miejscu i skrzydło może w powietrzu odlecieć, już raz się o tym przekonałem, miałem jednak szczęście. W bezwietrzną pogodę robiłem ściany, blendery, nic się nie działo, ale w dużym wietrze jak zacząłem szaleć to wtedy pękło(mowa o Yaku-54). Ja nie dawałem ciągłej balsy spływu między 1 a 2 żebrem(w katanie), ale wzmocniłem to balsosklejką(paskiem od góry i od dołu) tak jak u siebie pociągnąłeś pokrycie zewnętrzne spływu. Razi mnie tylko układ włókien balsy pomiędzy żeberkami w których jak podejrzewam będą serwa i za przedłużonym spływem. Nie daje to żadnej wytrzymałości konstrukcyjnej(może minimalną), jedynie zbędną masę. Proponuję to zmienić, waga ta sama, a wytrzymałość wzrośnie ok 10-krotnie(widziałem na uczelni na własne oczy test ściskania drewna wzdłuż i w poprzek włókien i byłem w szoku, że różnica jest taka wielka). Skrzydła pewnie leciutkie, mnie by strasznie raziła w oczy folia, która zapadnie się okropnie na okienkach :D Na przyszłość jak robisz ażurowania to na rogach zaokrąglaj je łukami. Dawanie ściętych krawędzi bardzo osłabia konstrukcję. Spójrz na wiodące firmy, każda tak ażuruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku o jakie chodzi Ci azurowania? co do 1-go żeberka, to to powyżej nie jest od katany, a jedynie przydłądem, nie za bardzo również rozumiem o co Ci chodzi z układem włókien żeberek, w których będa osadzone serwa - włókna idą tak samo, jak w pozostałych żebrach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włókna idą tak samo, jak w pozostałych żebrach :D

No właśnie. Tu chodzi o to, żeby dwa żeberka ciężko było "ścisnąć" i włókna powinny byc prostopadłe do żeberek. Nakładki typu T są ok, ale te między żebrami bym kategorycznie zmienił. Wyobraź sobie jakbyś trzymał ster to serwo wychylając się zamiast ruszyć lotką to starałoby się wyłamać ze swego mocowania. Koniecznie zmień tę część przykadłubową skrzydła, żeby włókna szły tak jak jest to w kesonie i części pokrycia bocznego.

 

Marku o jakie chodzi Ci azurowania? co do 1-go żeberka, to to powyżej nie jest od katany, a jedynie przydłądem

Chodzi o to, że ażurujesz prostokątami, trapezami itp. Ażurki muszą mieć rogi z łuków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Ale pisząc że jesteś w stanie zrobić dużo lepszą konstrukcję i lżejszą na bazie swojej funtany, to dlaczego od razu tak nie zrobiłęś?

Bo model praktycznie od początku był pomyslany jako bardzo łatwo składalny kit a z montażem wersji super lekkiej nie każdy począatkujący składacz by sobie poradził. Czy wyczerpałem już Twoją ciekawość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie, właśnie dzisiaj dostałem paczkę ze sklepu F3M z podwoziem, porozwiercałem otwory pod śruby, no i przykręciłem, powiem tak, z samym kadłubem nie wygląda za ciekawie, ale? jak dodałem wszystkie stateczniki i skrzydła, to było cacy:

Dołączona grafika

Podwozie mocowane na 4 śruby M3 ( na chwile obecna sa to śruby metalowe, ale ostatecznie będą poliamidowe)

Dołączona grafika

 

Teraz takie małe ot, otóż: przefiltrowałem forum, i.... jak się okazało nie ja pierwszy, i nie ja ostatni zrobiłem spływ w taki sposób, kolejny przykład, katana 1400mm kolegi kylorc - zrobił spływ tak jak ja, i ulotnił swoja katanę bez żadnych przygód.

Dołączona grafika

Ba, nie dość ze zrobił spływ jak ja, to w miejscu łączenia 2-óch pierwszych żeberek, wstawił wstawkę z balsy ( ja zastosowałem sklejkę 2,5mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

trzeba by trochę temat odkurzyć, bo się pająki zalęgną :devil:

tak powoli dokładam co mam, ostatnio koła dołożyłem, z kapci rezygnuję, gdyż są za ciężkie, podwozie z kołami waży 66g - nie wiem czy dużo, czy mało, w każdym bądź razie, mam tych wymiarów aluminiowe, i waży 70g same, bez kół

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.