Skocz do zawartości

Rozwiertak do śmigieł


Artu

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne wielu z Was staje przed problemem rozwiercenia piasty śmigła...

A może ktoś używa takieego narzędzia i może się podzielić informacją, czy zdaje ono egzamin :roll:

 

Rozwiertak do śmigieł Reely, 5-stopniowy

 

Dołączona grafika

 

Rozwiertak Reely do śmigła, 4-stopniowy

 

Dołączona grafika

 

A może Macie jakieś inne, sprawdzone sposoby na rozwiercenie piasty śmigła :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wiertłem (można bez problemu w sklepach z narzędziami dostać z gradacją co 0,1mm), ale dedykowany rozwiertak (a właściwie wiertło z rozwiertakiem) zapewnia prowadzenie czyli centryczność otworu, co przy wierceniu zwykłym wiertłem należałoby dokładnie ustawić. Oczywiście trzeba by do tego użyć przynajmiej wiertarki stołowej z możliwością przykręcenia imadła do jej stołu, więc taki rozwiertak jest rozsądną alternatywą dla kogoś, kto nie dysponuje zapleczem maszynowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam "zaplecza maszynowego", a przynajmniej wyposażonego w wiertarkę stołową...

Zastanawia mnie właśnie "centryczność" wykonania rozwiercenia, bo widzę, że dosyć krótkie prowadzenie jest w tych rozwiertakach (a właściwie brak prowadzenia)

Interesuje mnie najbardziej właśnie pierwszy stopień, czyli 5mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem rozwiertak taki jak na drugim zdjęciu Artura. Całkowicie mnie zaskoczyło to że stępił się przy rozwiercaniu drugiego śmigła TP 12x6 :? Próba pilnikiem wykazała że nie był wcale utwardzony cieplnie :shock: , zwykła stal ! Chyba jedyną obróbką cieplną jakiej go poddano to czernienie na gorąco w oleju ( coś jak oksyd). Teraz rozwiercam wiertła na wiertarce stołowej stopniując wiertła co 1mm, aby zachować centryczność otworu a potem wyważanie. I jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten drugi rozwiertak i potwierdzam opinie. Stępił się niemal od razu, nie ma jak zachować osi rozwiercania.

 

Najlepsze do rozwiercania okazały się... gwintowniki. Zwykłe, ręczne, ładnie nawiercają otwór i się równo prowadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rozwiertaki , o których piszecie to zgroza, z czego te śmigła są aż się boję pytać, skoro narzędzie tępi się po 2 przebiegach. Jak potrzebne jest narzędzie z prowadzeniem wystarczy, kupić ręczny rozwiertak NRTh Polskiej produkcji a nie kolorowej. Zapewniam, że przeżyje każde śmigło, i pewność wymiaru będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.