Skocz do zawartości

Olej Rycynowy?


gawron89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie?

Czy mozna uzywac zwykłego oleju rycynowego do Paliwa który jest dostępny w aptekach?

Pozdrawiam

Paweł

 

Witam!

 

Od lat stosuję taki olej do paliwa i silniki pracują nienagannie. Możesz go śmiało stosować. Jeżeli potrzebujesz w większym opakowaniu to możesz zamówić takowe w aptece, powinni Ci to sprowadzić.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. na oleju z apteki silniki chodzą , aczkolwiek olej przeznaczony do celów farmaceutycznych zawiera między innymi cukier co już nie jest korzystne a prócz tego oczywiście cena ,tak więc korzystniej jest zamówić np 5 litrów w sklepie modelarskim (ok. 80zł) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Obecnie, kiedy stawiamy na moc i wygodę (silnik bez zapieczonego oleju), oleje syntetyczne są jak najbardziej dobre.

Rycyna ma jednak kilka plusów. Głównie chodzi o lepsze przyleganie do współpracujących części i zalepianie nagarem mikroszczelin, syntetyk za dobrze wszystko płucze.

 

Sam używam rycyny tylko do dotarcia silnika. Potem jak najbardziej syntetyk.

Ew. w wysłużonym silniku wracam do rycyny i zwiększam nitro.

 

Syntetyk jest po prostu wygodniejszy.

 

A klotz, to o ile pamiętam nazwa szeregu olejów, wśród których występuje także mieszanka syntetyku i rycyny (pewnie dla przyzwyczajonych, a może na wszelki wypadek) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ten KLOTZ to nie przypadkiem mieszanka olejów syntetycznych i rycyny??

 

Też słyszałem iż olej syntetyczny KLOTZ stosowany w paliwach Model Technics zawiera domieszkę oleju rycynowego. Szukałem wielokrotnie informacji o tym lecz nigdy nie udało mi się jej potwierdzić (po za faktem iż na silnikach gdzie używane jest paliwo MT pojawiają się zabrudzenia identyczne jak po oleju rycynowym - chodź w zdecydowanie mniejszym stopniu - podobno czysty syntetyk tego nie robi). Może ktoś zna szersze informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klotz jest sprzedawany w dwóch odmianach-czysty,100% syntetyk(Original techniplate) i mieszanka 20%rycyny i 80%syntetyka(Super techniplate).

Kupowałem jednolitrowe opakowania konfekcjonowane przez Model Techniks i była to wersja w pełni syntetyczna.Dolewałem do paliwa Helimix 5 i 10,aby uzyskać 18% oleju.Olej jest zabarwiony na czerwono,co może powodować po przypaleniu na wydechu wrażenie zawartości rycyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tyle razy byłem na tej stronie i przegapiłem! Dzięki!

 

Dodatkowo informacja ze strony ModelTechnics piszą iż używają oleju KLOTZ tego z domieszką 20% oleju rycynowego (Super Techniplate) i tego czystego (Regular Techniplate).

 

Przykładowo w paliwie Model Technics Yamada 20 jest KLOTZ Regular Techniplate (paliwo dedykowane do 4-suwów) natomiast w Sport 5, Contest 10, Campion 20, Regular Str jest KLOTZ Super Techniplate. źródło - Model Technics

 

Oznacza to iż bardzo prawdopodobne jest to że nalot na moich silnikach jest od rycyny :) (paliwo Sport 5). Zresztą to najlepsza mieszanina dla silników dwusuwowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
a ja jakoś na dużych 2t leję rycynę i metanol z Chemi bez nitro

i też latają sobie parę ładnych sezonów

a paliwo wychodzi taniej niż benzyna + dobry syntetyk do 2t :wink:

 

A mógłbyś się podzielić informacją gdzie, po ile i w jaki sposób kupujesz metanol?? Z tego co mi wiadomo osoba prywatna kupić go nie może.. Też chciałbym powarzyć trochę własnego paliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W P.H.Ch. „CHEMIA” - po prostu, podpisuję stosowne oświadczenie biorę fakturę i już.

Nie każdy jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej.

Jak nie prowadziłem firmy to prosiłem kogoś kto prowadził aby mi kupił.

 

Rozumiem. A po ile kupujesz w Chemii??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup metanolu w CHEMII wiąże się z podpisaniem oświadczenia kupującego, że metanol nie będzie stosowany jako ..... PALIWO.. :o .. a np. rozpuszczalnik do farb :D itp. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest podatek akcyzowy od paliw płynnych :shock: . Sprzedający w ten sposób zabezpiecza sie przed FISKUSEM. Co do oleju rycynowego jest on b. dobrym środkiem smarującym :lol: i np. paliwo STANDARD 20%rycyna i 80%metanol jest JEDYNYM paliwem wg. Kodeksu FAI dozwolonym do napądu modeli latających F1C i F2A. A w tych modelach bardzo wysilone silniki kręcą się ok. 30-40 tys. obr/min i skład paliwa podlega kontroli podczas zawodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.