Jump to content

WAZNE-ZANIM ZACZNIESZ NADAWAC-PRZECZYTAJ!!!


Peter

Recommended Posts

Niestety nie udało się chyba zachęcić ustawodawców do modelarstwa od 2007 r. (mają to widocznie daleko w d), albo środowisko modelarskie źle się starało w tym względzie, bo zamiast przyznać modelarzom np. pasmo 2,4GHz (przecież defacto powszechnie używane przez modelarzy) na równych (czy nawet szczególnych) prawach z urządzeniami ISM, to zabrali modelarzom pięć kanałów z pasma 27MHz! Pisałem o tym TUTAJ Zostały 23 kanały w paśmie 35 MHz dla modeli latających i 4 kanały w paśmie 40MHz dla modeli pozostałych!
 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

W TYM poście (rok temu) starałem się wyśledzić na podstawie jakich przepisów, obowiązujących w naszym kraju, pasmo 2,4GHz zostało zalegalizowane do stosowania w modelarstwie (aparatury R/C 2,4GHz są przecież powszechnie dostępne w sklepach). Jak to wygląda na dzień dzisiejszy (jakieś zmiany?), ktoś wie coś konkretnego, bez gdybania?

Link to comment
Share on other sites

Ale co się miało zmienić? :)

Przecież pasmo 2,4 GHz od "wiek wieków" należy do tzw. pasm ISM i jest uwolnione.

A co do zastosowania konkretnie modelarskiego to już w 2002 r. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury było wskazane  pasmo 2400 - 2483 MHz jako dozwolone dla urządzeń do zdalnego sterowania  - http://dziennikustaw.gov.pl/du/2002/s/138/1162.

Teraz, to z tego co wiem jest trochę inaczej, jest Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/161/1, i jeśli na niej jakieś pasmo jest oznaczone jako "amatorskie" - to hulaj dusza ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aha, czyli nadal bajzel, tzn. pasmo 2,4Ghz dla modelarzy to bardziej sprawa wiary, niż konkretnych zapisów w stosownych rozporządzeniach/ustawach/zarządzeniach.  :rolleyes: A już myślałem, że ktoś to uporządkował i potraktował modelarzy z szacunkiem.

 

Obowiązujące aktualnie przepisy, dotyczące używania urządzeń radiowych niewymagających pozwolenia:

 

1/ urządzenie radiowe musi się zaliczać do Urządzeń klasy 1 czyli: Urządzenia klasy 1 to telekomunikacyjne urządzenia końcowe i urządzenia radiowe, wobec których państwa członkowskie UE nie stosują ograniczeń w zakresie wprowadzania ich do obrotu lub oddawania do użytku. Zgodnie z art. 144, ust. 2, pkt 5) Pt używanie urządzeń radiowych będących urządzeniami klasy 1 nie wymaga pozwolenia radiowego.

 

lub

 

2/ urządzenie radiowe, musi być: objęte rozporządzeniem ministra właściwego do spraw łączności w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia, rozszerzającego zakres urządzeń radiowych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia radiowego (Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji).

 

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

 

 

Ale co się miało zmienić? :)

Przecież pasmo 2,4 GHz od "wiek wieków" należy do tzw. pasm ISM i jest uwolnione.

A co do zastosowania konkretnie modelarskiego to już w 2002 r. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury było wskazane  pasmo 2400 - 2483 MHz jako dozwolone dla urządzeń do zdalnego sterowania  - http://dziennikustaw.gov.pl/du/2002/s/138/1162. ...

 

ISM w zakresie 2,4GHz (Urządzenia klasy 1 podklasa 21) to tylko: 10mW (e.i.r.p.), a więc są to pilociki do bram garaży, do zamków centralnych w pojazdach itp. zastosowaniach w zdalnym sterowaniu radiowym bliskiego zasięgu (mała moc bo uproszczona modulacja cyfrowa FSK). Raczej ciężko zaliczyć do tego aparaturę, która dysponuje 100mW mocy (z dziesięcioma miliwatami nie uzyskasz kilometrowych zasięgów dla urządzeń mobilnych). Z tego co się dowiedziałem "pokrętnymi" drogami (TUTAJ - jedyna osoba, która napisała coś konkretnego) to modelarska aparatura R/C na 2,4GHz została zaklasyfikowana w UE do urządzeń szerokopasmowej transmisji danych (Urządzenia klasy 1 podklasa 22), dlatego można korzystać z większej mocy do 100mW przy stosowaniu modulacji szerokopasmowej dla systemów rozproszonych (jaką apki na 2,4GHz używają). Z tym, że jakoś nie mogę się dopatrzeć w (22) nic na temat zdalnego sterowania modeli, a przypominam, że zarówno na liście Urządzeń klasy 1 (podklasy: 94, 95, 96, 97, 98) jak i w Rozporządzeniu (Załącznik nr 7 - Urządzenia do sterowania modelami) występują NIEZALEŻNE pozycje z podaniem pasm radiowych, przeznaczonych właśnie do zdalnego sterowania modeli. No cóż, może niepotrzebnie "biję pianę", ale dla mnie papier to papier i "czarno na białym" się liczy (nie raz mogłem się przekonać jak jeden niewłaściwy wyraz w dokumentach może mieć kolosalne znaczenie). Osobiście wolałbym, widzieć jakiś KONKRETNY wpis na temat wykorzystywania 2,4GHz do zdalnego sterowania modeli np. w rozporządzeniu krajowym (niekolidujący z postanowieniami unijnymi) np. w Załączniku Nr 7 do Rozporządzenia:

 

post-18069-0-65767300-1502305447_thumb.jpg

 

... jako punkt 3 tej tabelki.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Poprawiłem linki wyżej (gdyby ktoś chciał się z tym zapoznać), bo nowa strona UKE (po zmianach) jest o "d..ę potłuc", jeśli chodzi o łatwość znalezienia interesujących modelarzy danych!

 

PS Marcin, już byli tacy, co próbowali tam "stukać" i tylko zostali wprowadzeni w jeszcze głębsze szuwary! ;)

Link to comment
Share on other sites

mi to przypomina zasadę :

 

nie odzywaj się ,

 

jak się odezwałeś, 

 

nie pytaj...

 

jak już spytałeś, 

 

nie pisz,

 

jak już napisałeś

 

nie podpisuj,

 

jak już podpisałeś,

 

to się k...... nie dziw że masz kłopoty

 

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.