Skocz do zawartości

Radiolink T6EAP - jak zmiksować lotki


hubuniek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Właśnie próbuję ogarnąć nową aparaturę znajomego zaczynającego przygodę z modelarstwem i napotkałem problem, którego mimo kilku godzin studiowania aparatury i instrukcji nie udało mi się rozwiązać. Model do którego chcę ją zastosować (TwinStar) ma lotki, które powinny się wychylać różnicowo i klapy. Aparatura przewiduje trymowanie klap podpiętych do kanału 6 i tu jest wszystko OK. Ponieważ jednak zależy mi na różnicowym wychyleniu lotek postanowiłem podpiąć je pod kanały 1 i 5 i zmiksować. I tu pojawia się problem. Lotka na kanale 5 chodzi albo od połowy w dół, albo od połowy w górę w zależności od ustawień przełącznika odpowiedzialnego za ten kanał.

 

Dla porządku kanały:

1 - lotka

2 - wysokość

3 - obroty

4 - kierunek

5 - lotka

6 - klapy na V-kablu

 

Mix ustawiłem taki (wydawał mi się logiczny):

 

ON

-100%

Mas CH1

SLV CH5

SW ON

 

Rozumiem, że ustawienie SW ON powoduje, że miks działa zawsze bez względu na ustawienia przełączników. A tymczasem reakcja lotki zapiętej do kanału 5 jest różna w zależności od położenia przełącznika odpowiedzialnego za ten kanał. Kiedy jest w położeniu górnym lotka jest wychylona maksymalnie w dół (EPA ustawiłem na 100%), kiedy przełączam ten przełącznik na dół, lotka jest ustawiona maksymalnie w górę. Poruszanie prawym drążkiem (aparatura w mode 2) powoduje poruszenie tej lotki od skrajnego położenia do pozycji mniej więcej 0 - w zależności od położenia przełącznika albo od góry, albo od dołu. Zmiana ustawienia SW powoduje albo uzależnienie działania mixa (mixu?? ;) ) od położenia włącznika odpowiedzialnego za kanał 5. Przy ustawieniu SW na inne przełączniki nie zauważyłem różnicy w działaniu tego mixa.

 

Standardowo jak rozumiem aparatura przewiduje podłączenie dwóch lotek do kanałów 1 i 6 - i wtedy wszystko ładnie chodzi. Tylko przy takim podłączeniu musiałbym podłączyć lotki na V-kablu do kanału 5, a tam nie działa działa mi funkcja FLAPTRIM.

 

Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób da się ustawić lotki na kanały 1 i 5 w tej aparaturze, a jeśli nie, to jak sobie z tym poradzić? Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wynika z instrukcji, standardowo przewidziane jest podłączenie lotek na przewodzie Y do kanału 1 a do kanału 5 podwozie, stąd takie dziwne działanie mixa. A jak podłączysz obie lotki na przewodzie Y do kanału 1 i ustawisz EPA w górę na100% a w dół na 50% - nie będą się wychylały różnicowo? Chyba nie. Pozostaje to załatwić mechanicznie - Orczyki na serwach pod innym kątem do podłużnej osi serwa niż 90stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświeciło mnie i poradziłem sobie jeszcze inaczej :) Dałem lotki na 1 i 6 i włączyłem Flaperon - co umożliwia różnicowe wychylenie lotek, a klapy na 5 na V-kablu (Y kablu), a wychylenia klap wyregulowałem na 5 kanale właśnie EPA :D Wprawdzie to oznacza, że zamknięte klapy nie są w pozycji 0 serwa, czyli serwa ciągną prąd nawet kiedy są zamknięte. Ale zawsze to jakieś rozwiązanie.

 

Gdyby ktoś miał jakiś jeszcze pomysł chętnie spróbuję.

 

Jutro spróbuję pomysł Andrzeja z przewodem Y na lotkach i EPA... Napiszę jaki rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..................

Dla porządku kanały:

1 - lotka

2 - wysokość

3 - obroty

4 - kierunek

5 - lotka

6 - klapy na V-kablu

.....................

Na kanale 5 jest wypuszczanie podwozia chowanego, a nie lotka.

Podłącz lotki kablem Y na kanał 1. Klapy na kanał 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro spróbuję pomysł Andrzeja z przewodem Y na lotkach i EPA... Napiszę jaki rezultat.

 

Nie nie. To nie wypali bo się będą w lewo wychylać 100% a w prawo 50% - późno już było i taki poślizg w myśleniu. Dlatego po tym zdaniu napisałem że ,,Chyba nie"

Tak to można ale na osobnych kanałach. Po prostu to radio chyba tak ma więc najprędzej mechanicznie wyjdzie z orczykami na serwach.

Co do ciągnięcia prądu - analogowe ciągną głównie w czasie ruchu a w skrajnych wychyleniach tyle, co w neutrum - sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! :D No to znaczy się, że mój sposób najlepszy :D Choć dopiero jutro próba oblotu. Na razie wszystko działa...

 

Próba się odbyła - wszystko działało idealnie :-) Do lotek domiksowałem wysokość i było idealnie :D Więc gdyby ktoś się zastanawiał, ma gotowe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.