Skocz do zawartości

Moja elektronika - kilka pytań od żółtodzioba


Bravo Sierra 25
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
W czerwcu kupiłem sobie zestaw RTF do nauki latania i latam na nim obecnie cały czas. Jednak myślę o tym że za jakiś czas będę chciał zbudować swój model albo kupić od kogoś model bez elektroniki. Nie bardzo chcę wydawać pieniądze na nowy nadajnik i resztę elektroniki, myślę żeby użyć tej z modelu RTF jaki mam obecnie. 

To co mam na chwilę obecną wygląda następująco:

Radio nadajnik - RadioLink T8FB 2.4Ghz RLKT081000 - http://www.modelshopleeds.co.uk/catalog/images/RLKT081000_1.jpg
Odbiornik - Radiolink R8EF v1.1  - 2.4Ghz - 8CH - https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61wkl0cWSiL._SX466_.jpg
Regulator 18amp Brushless Motor ESC 2-3s lipo - https://images.amain.com/images/large/azs/azs1230.jpg?width=475
Silnik - Ares 370 Brushless Motor AZSA1629 1250KV - https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/41pnLcg-rqL.jpg

Na amazonie kupiłem też sobie zestaw regulator + silnik - https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61jUJrqDMdL._SL1001_.jpg
Regulator: po prostu napisane jest 30A
Silnik - Bezszczotkowy A2212/6T 2200kv


Więc mam kilka pytań ponieważ jestem ciągle początkujący i nie rozumiem pewnych rzeczy:

1. Czy mogę sobie do regulatora/odbiornika który mam teraz, dokupić pakiet lipo powiedzmy 7.4V 500mah? Chodzi mi o coś lekkiego, możliwe jak najlżejszego - czy taki pakiet będzie mi działał od razu, czy trzeba to jakoś przeprogramować.

2. Gdybym do mojego nadajnika T8FB chciał dokupić sobie jakiś zupełnie inny odbiornik innej firmy z inną ilością kanałów itd. - to czy one by razem działały? Wiem że musi to być 2.4Ghz ale czy one by się nawzajem ''widziały"? Czy te sygnały by się jakoś same ''odnalazły" czy musiałbym je programować? Jestem zielony w tym temacie, proszę wyjaśnijcie mi jak to jest.

3. Na niektórych pakietach jest oznaczenie 20C, 30C itd. Trochę nie wiem jak to rozumieć. Na moim drugim regulatorze jest z koleii oznaczenie 30A - czy to ma jakiś związek?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy mogę sobie do regulatora/odbiornika który mam teraz, dokupić pakiet lipo powiedzmy 7.4V 500mah? Chodzi mi o coś lekkiego, możliwe jak najlżejszego - czy taki pakiet będzie mi działał od razu, czy trzeba to jakoś przeprogramować.

 

2. Gdybym do mojego nadajnika T8FB chciał dokupić sobie jakiś zupełnie inny odbiornik innej firmy z inną ilością kanałów itd. - to czy one by razem działały? Wiem że musi to być 2.4Ghz ale czy one by się nawzajem ''widziały"? Czy te sygnały by się jakoś same ''odnalazły" czy musiałbym je programować? Jestem zielony w tym temacie, proszę wyjaśnijcie mi jak to jest.

 

3. Na niektórych pakietach jest oznaczenie 20C, 30C itd. Trochę nie wiem jak to rozumieć. Na moim drugim regulatorze jest z koleii oznaczenie 30A - czy to ma jakiś związek?

 

Pozdrawiam.

Ad. 1 Tak możesz bezpośrednio podpiąć bez żadnych dodatkowych czynności pakiet do tego regulatora.

 

Ad. 2 Nie. Odbiorniki muszą być dedykowane do tego nadajnika. Nie możesz kupić odbiornika do Graupnera czy Futabu i podłączać do nadajnika Radiolink. Możesz kupić i to będzie działać jeśli odbiornik będzie jak pisałem dedykowany ale nie musi być od firmy która produkuje Radiolinka może być niezależnej ale do tego nadajnika.

 

Ad 3. Kurde jestem humanistą i dokładnie Ci nie napiszę ale te parametry określają jak duży prąd można ciągnąć z danego pakietu czyli ile dany pakiet da Amperów. Jak masz 20A na pakiecie to już wiadomo ile. Z pakietu 500mAh 20C można pociągnąć maksymalnie 10A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Tak możesz bezpośrednio podpiąć bez żadnych dodatkowych czynności pakiet do tego regulatora.

 

Ad. 2 Nie. Odbiorniki muszą być dedykowane do tego nadajnika. Nie możesz kupić odbiornika do Graupnera czy Futabu i podłączać do nadajnika Radiolink. Możesz kupić i to będzie działać jeśli odbiornik będzie jak pisałem dedykowany ale nie musi być od firmy która produkuje Radiolinka może być niezależnej ale do tego nadajnika.

 

Ad 3. Kurde jestem humanistą i dokładnie Ci nie napiszę ale te parametry określają jak duży prąd można ciągnąć z danego pakietu czyli ile dany pakiet da Amperów. Jak masz 20A na pakiecie to już wiadomo ile. Z pakietu 500mAh 20C można pociągnąć maksymalnie 10A.

Jedna poprawka do literki:

Gdy na pakiecie jest 20C to prąd jaki z niego można pociągnąć to pojemność pakietu w Ah razy to zadeklarowane C. Czyli w przypadku 500mA (czyli 0,5Ah) będzie 0,5*20 czyli 10A. Gdy na pakiecie 500mA będzie 30C to 0,5*30 czyli 15A. Jest to prąd jaki można pociągnąć z pakietu, ale tylko w przypadku renomowanych firm (np.SLS). Jeśli pakiet będzie taki sobie jak np. niebieskie Turnigy to teoretyczną wydajność prądową trzeba dzielić przez 2 :-)

Oznaczenie na regulatorze odnosi się do maksymalnego prądu jaki może dostarczyć on do silnika, powinno się zostawić zawsze jakiś margines, by nie usmażyć kontrolera (ECS) - silnik pobiera max 20A to regulator na 30A warto dać.

 

Zależność między C pakietu a A regulatora jest taka, że w zależności od potrzeb silnika trzeba zapewnić odpowiednio dużą wydajność prądową pakietu (która wynika z C*pojemność) oraz wydajność prądową kontrolera (która powinna przewyższać zapotrzebowanie na prąd silnika).

 

Przy składaniu napędu trzeba brać pod uwagę jakie śmigła zalecane są do silnika by go nie przeciążyć, z tego wynika maksymalny prąd jaki trzeba dostarczyć z pakietu poprzez kontroler.

 

I jeszcze ogólna zasady:

Bardziej sprawne napędy to te z większym śmigłem, warto więc stosować większe śmigła do wolniej obracających się silników.(najlepiej z przekładnią, ale to wyższa forma wtajemniczenia)

Potrzebną moc lepiej dostarczyć wyższym napięciem niż wyższym prądem (potrzebna moc=napięcie*prąd, 2x większe napięcie, 2x mniejszy prąd a moc ta sama)

 

Generalnie to dość szeroki temat i trzeba trochę się wgłębić by coś sensownie dobrać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ad. 2 Nie. Odbiorniki muszą być dedykowane do tego nadajnika. Nie możesz kupić odbiornika do Graupnera czy Futabu i podłączać do nadajnika Radiolink. Możesz kupić i to będzie działać jeśli odbiornik będzie jak pisałem dedykowany ale nie musi być od firmy która produkuje Radiolinka może być niezależnej ale do tego nadajnika.

 

Dziękuję Konrad_P oraz zipp za wasze odpowiedzi, to mi rozjaśniło nieco sprawę.

Mam tutaj pytanie odnośnie komentarza Konrada zacytowanego powyżej. 

Domyślam się, że gdybym kupił identyczny odbiornik który mam teraz i próbowałbym podłączyć do niego resztę elektroniki, to nie zadziałał by od razu. Słyszałem o "bindowaniu" - czy jest to po prostu ''parowanie" nadajnika z odbiornikiem? Jak to przebiega? Czy każdy producent ma inny sposób parowania? Czy są jakieś uniwersalne poradniki jak to zrobić krok po kroku? Nie mam o tym żadnego pojęcia więc chciałbym poczytać/obejrzeć najpierw jakieś tutoriale albo poradniki. 

 

Czy radia i odbiorniki Futaby albo Graupnera paruje się inaczej niż Radiolink? Czy są to wspólne procedury dla każdego producenta? 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 co do zasady parują się podobnie -ale diabeł tkwi w szczegółach.

każda firma, czasem także typ ma swoją specyfikę.

 Jak w samochodzie -każdy ma możliwość włączenia świateł krótkich długich -ale przełączniki mogą być w różnych miejscach, mogą być przyciski, pokrętła, dźwignie...

 

Wracając do nadajników -wszędzie musisz mieć podłączony do zasilania nadajnik i odbiornik -i na obu wciskasz jakiś tam przycisk i następnie się wyszukują i zapamiętują swoje kody.

Czasem wciskasz na włączonych, czasem na wyłączonym wciskasz/trzymasz i dopiero dajesz zasilanie, czasem najpierw nadajnik, albo najpierw odbiornik, czasem    wyszukiwanie musisz ustawić w menu nadajnika zamiast na przycisku...

czasem przycisk musisz wcisnąć kilka razy ustawiając jakieś tam tryby pracy...

 

musisz mieć instrukcję nadajnika (albo modułu nadawczego w tym nadajniku) i instrukcję odbiornika. I wszystko powinno być opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.