Skocz do zawartości

Spadochroniarz RC


krys1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w czsie testow, ale moge powiedziec ze w czasie lotu sprawuje sie nawet dobrze, sterownosc jest jeszcze mala. Testuje dlugosci linek sterowniczych i wagi calkowitej. Filmu jeszcze nie mam, ale w necie mozna troche ich znalesc. Skoczka kupilem od kolegi, nowe chodza po okolo 150 euro, ale mozna samemu tez zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasze kupilem razem ze skoczkiem. Wymiary 1600x600 mm, wysokosc skoczka 400 mm, waga calkowita 1250 gram. Wczoraj wykonalem 2 skoki i stwierdzilem, ze kat natarcia skrzydla jest jeszcze za maly i waga skoczka tez. Teraz mam zamiar skrocic przednie linki a tym samym wydluzyc tylnie ( zmiana tylko przy skoczku) i troche wiecej olowiu. Dopuszczalna waga calkowita to 1700 gram. Spadochroniarz niestety jest za duzy aby podczepic pod kadlubem, nie mam miejsca na spadochron w kadlubie, bo w tym miejscu jest zbiornik paliwa. Wymyslilem wiec, ze bedzie wypuszczany w czasie lotu na plecach. Pomysl dziala w 100 % i ciekawie to wyglada bo nigdzie tej metody nie widzialem.W czwartek dalsze testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Witam wszystkich kolegów modelarzy!Jestem Mayster8405 i modelarstwem zajmuję się od dużo,dużo lat, lecz i przerwa z modelami lotniczymi jest ogromna.Inne dziedziny modelarstwa nie jest mi obca.Od kilkunastu lat jestem wciągnięty w latawce pociągowe które projektuję sam,szyję i latam.W moim dorobku jest kilkadziesiąt latawcy różnych typów i wielkości od 0.9m -8m2.

Do napisania postu skłonił mnie kolega Andrzej który do swojego modelu chce wykonać skoczka.Nie wnikam czy mu pomogłem ale z całym sercem chcę podzielić się kilkoma ważnymi dla was wskazówkami.

Zaden latawiec nie nadaje się do przeróbki na spadochron, więc nie ma co kombinować.Wyjść wyjdzie, ale efekty będą marne, nie ten profil.W latawcu profil jest zaprojektowany na siłę ciągu i zakres kątowy pracy od 0-kilkunastu na plus.Profil spadochronu musi być "okrojony" z siły nośnej w przeciwieństwie do paralotniarza.

Do modelu spadochronu materiał jak najbardziej rip-stop w gramaturze poniżej 28gram /w latawcach powyżej 38gram/, co przy powierzchni powiedzmy 1.4m z powodzeniem da się go upakować w "zasobnik".Linki najlepiej używać plecionki dyneema góra do 0.5m/m.Linka ta ma zero rozciągliwości i bardzo dużą wytrzymałość dochodzącą do 60kg, ponadto linkę plecionkę Cousin, bywają z rdzeniem lub bez, te są najlepsze gdyż da się je zaprawiać wkładając koncówkę do środka kropelką kleju np butaprenu.

Największą bolączką są plany, których za friko nikt nikomu nie da, wg mnie jest to Beeeee!, ale i rozumiem że ktoś by też chciał "zarobić".Modelarz to jest taki uparciuch, że temat będzie drążył aż do skutkuByć może pomogę i zaproponuję program do projektowania latawcy o nazwie Surfplan który można ściągnąć z internetu.Jest to wersja hobby, ale jest możliwe całkiem poprawnie zaprojektować skrzydło, wydrukować wzorniki i uszyć.Dostępnych funkcji jest na tyle dużo że można projektować czasze kwadratowe,eliptyczne z olinowaniem kaskadowym, zastosować tzw V-wsparcia, pomniejszać-powiększać wloty itd.

Istotną sprawą jest zastosowany profil aerodynamiczny,którego nie wiem skąd wziąść i nie znam takowego /musi być zapisany w pliku pfl/.

Eureka !!!!!!! znalazłem!, zatrzeć ręce i oglądać!

http://www.flickr.co...57628703329299/

przeglądając fotki uzyskamy cały plan czyli komplet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.